Wylewka betonowa

Beton na wylewki – zastosowanie i właściwości

Wylewka betonowa bardzo często mylona jest z zaprawą cementową. Chociaż oczywiście w tych dwóch przypadkach głównym składnikiem jest właśnie cement. Czym zatem się różnią? Zasadniczą różnicą jest wykorzystane kruszywo. Szlichta cementowa składa się z piasku, którego frakcja ziarna nie jest większa niż 1 mm. Natomiast wylewka betonowa często posiada domieszkę żwiru, którego ziarna mogą osiągać średnicę nawet do 4 mm.

Jeżeli chodzi o zastosowanie wylewki betonowej, to mamy bardzo szerokie pole do popisu. Ponieważ zaprawa może być stosowana zarówno na zewnątrz, jak i również w budynkach. Wylewkę najczęściej stosuje się jako podkład podłogowy pod posadzki. Na nim możemy następnie układać płytki ceramiczne, parkiet lub też po prostu zaimpregnować warstwą żywiczną. Ze względu na wysoką odporność na wilgoć, wylewka betonowa może być stosowana w pomieszczeniach takich, jak kuchnie, łazienki, czy też pralnie. Posadzka cementowa jest także bardzo odporna na czynniki mechaniczne, dzięki temu może stanowić bezpośrednie podłoże w pomieszczeniach gospodarczych oraz garażach.

Zużycie wylewki betonowej jest uzależnione od producenta cementu, a także zachowanych proporcji. Jednak wylewka cementowa charakteryzuje się wydajnością na poziomie od 1,5 do nawet 2,5 m2. Oczywiście zużycie zaprawy będzie zależne również od grubości podkładu podłogowego, jaki chcemy wykonać. Pamiętając jednocześnie, że posadzka cementowa nie powinna być cieńsza niż 3,5 cm. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie wylewki, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców.

Wylewka betonowa – rodzaje

Jak już wcześniej wspomniano, do wyboru mamy różnego rodzaju wylewki betonowe. Różnią się one od siebie sposobem przygotowania, jak i również wylewania na podłoże. Pod tym względem możemy wymienić:

  • Wylewki przygotowywane ręcznie – to najbardziej tradycyjne rozwiązanie, które umożliwia przygotowanie dowolnej ilości wylewki. Najczęściej taką zaprawę wykonujemy w betoniarce, według proporcji 1:3 cementu do kruszywa. Na każdy worek cementu dodajemy około 4,2 litra wody.
  • Wylewki miksokretem – są to wylewki, które przygotowuje się przy pomocy agregatu, dzięki czemu prace budowlane przebiegają znacznie szybciej. Dodatkowym plusem urządzenia jest bardzo duży zasięg wynoszący nawet 150 metrów, dzięki czemu istnieje możliwość swobodnego wykonywania wylewki nawet w budynkach piętrowych.

W sprzedaży dostępne są liczne gotowe wylewki, które zawierają dokładne instrukcje, jak należy je przygotować. Tutaj warto zwrócić uwagę, w jakim celu potrzebujemy zaprawy. Jeżeli ma ona posłużyć jako wylewka cementowa na zewnątrz, to produkt powinien być mrozoodporny. W innym przypadku narażenie niedostosowanego materiału budowlanego na niekorzystne warunki atmosferyczne może zakończyć się pękaniem i szybszym zużyciem posadzki.

Szlichta cementowa – wykonanie

Przygotowanie podłoża

Zanim przejdziemy do przygotowywania zaprawy, najpierw należy upewnić się, czy na pewno dysponujemy wszystkimi potrzebnymi narzędziami oraz materiałami budowlanymi. Wśród nich wymienić należy oczywiście kruszywo, wodę oraz cement. Dodatkowo powinniśmy zapewnić materiał izolacyjny oraz potrzebny do wykonania zbrojenia.

Wylewka cementowa może być wykonana zarówno w dopiero stawianych domach, jak i również na starych oraz zniszczonych posadzkach. Istotnym etapem w pracach budowlanych jest odpowiednie przygotowanie podłoża, które koniecznie musi być odcięte od wilgoci. Dodatkowo warto zadbać o izolację termiczną. Najczęściej na podłożu wykładamy czarną folię wraz z ok. 10 cm zakładką ponad poziom wylewki.

Jeżeli wylewka betonowa będzie miała grubość ok. 3,5 cm, to musimy zadbać o jej zbrojenie. Świetnie do tego celu sprawdzą się maty zbrojące, które rozkładamy je na wcześniej przygotowanych podkładach dystansowych. Wszystkie maty powinny być układane na tzw. zakładkę, dzięki czemu nie dojdzie do ich rozerwania. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dylatacji, czyli szczelin przeznaczonych na pracę betonu. Dylatacja powinna znajdować się przy każdej ścianie, a także w sąsiedztwie innych pionowych konstrukcji. Jeżeli szlichta cementowa będzie wylewana na powierzchniach większych niż 20 metrów, należy wykonać także pośrednie otwory dylatacyjne. Otwory zachowujemy w odstępie ok. 4 metrów względem siebie.

Jak przygotować beton na wylewki?

Decydując się na gotowe wylewki, zawsze na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję przygotowania zaprawy betonowej. Przy większej ilości wylewki, zaleca się przygotowanie zaprawy w betoniarce lub dobrym pomysłem okażą się gotowe wylewki, które zamówimy prosto z betoniarni. Według niektórych specjalistów warto zatroszczyć się o przynajmniej trzyosobową ekipę, dzięki której będzie można upłynnić wszystkie prace: przygotowywanie zaprawy, transportowanie we wskazane miejsce, a także układanie szlichty.

Jeżeli wylewka cementowa jest przez nas przygotowywana w betoniarce, to najpierw wlewamy do niej połowę wody. Dobrze jest wymieszać ją z odmierzonym plastyfikatorem. Kolejnym krokiem jest wsypanie kruszywa. Robimy to koniecznie stopniowo, najlepiej odmierzając je niewielkimi wiadrami. Po wstępnym wymieszaniu zaprawy dodajemy cement, a następnie wodę oraz kruszywo. Ważne jest jednak to, by nie wrzucać do betoniarki wszystkich materiałów naraz. Według zaleceń zaprawa powinna mieszać się około 2 godziny. Dopiero po tym czasie beton na wylewki uznany jest za gotowy.

Wylewka cementowa podczas pracy wykończeniowej, a także wylewka betonowa
Wylewka betonowa krok po kroku oraz ile kosztuje wylewka cementowa

Wylewka cementowa - wykładanie na podłoże

Zaprawę wykładamy pasami w kierunku drzwi do pomieszczenia od ściany znajdującej się naprzeciw. Najpierw na ścianach zaznaczamy poziom, jaki chcemy uzyskać. Jest to bardzo duże ułatwienie prac. Łopatą zaczynamy nakładać warstwy jastrychu wzdłuż ściany po lewej stronie od drzwi. Kolejne pasy kierujemy równolegle do środka pomieszczenia, jednak do niego jeszcze nie dochodząc. Analogiczne prace wykonujemy od prawej ściany. Dopiero potem wylewamy masę na środek pomieszczenia, zaczynając od ściany przeciwległej do drzwi wejściowych.

Oczywiście nie kończymy wyłącznie na wykładaniu wylewki na podłoże. Systematycznie ruchem zygzagowym ściągamy nadmiar zaprawy. Wykonujemy to przy pomocy metalowej łaty. W ten sposób jesteśmy w stanie wyrównać powierzchnię oraz zagęścić mieszankę. Praktycznie gotowe posadzki betonowe zacieramy styropianową pacą. W tym celu wykonujemy koliste ruchy w kierunku ściany, na których znajdują się drzwi do pomieszczenia.

Prace wykończeniowe

Przez około 10 dni od wylania zaprawy, musimy codziennie nawilżać posadzkę. Wylewka cementowa musi być skrapiana wodą, aby nie doszło do jej mechanicznych uszkodzeń, które mogłyby się tworzyć w czasie jej wysychania. W innym przypadku możemy się spodziewać popękanej oraz złuszczonej powierzchni.

Wylewka betonowa wiąże się w ciągu maksymalnie 4 tygodni. Należy pamiętać, że ten czas na zewnątrz, ze względu na zmienne warunki pogodowe może ulec wydłużeniu. Gotowe posadzki betonowe nadają się do kolejnych prac wykończeniowych, czyli układania dowolnej posadzki. Nie ma konieczności wykonywania samodzielnego podkładu podłogowego. Zawsze można zdecydować się na wylewki miksokretem, co gwarantuje zdecydowanie krótszy czas trwania prac budowlanych, a także szybsze oddanie pomieszczeń do wykończenia. Należy mieć na uwadze również, że wylewka betonowa nie jest jedyną opcją, z jakiej musimy korzystać. Świetnie sprawdzą się również posadzki anhydrytowe. Tym bardziej że anhydryt wykazuje dodatkowo właściwości izotermiczne oraz wytłumia hałas.

ikona podziel się Przekaż dalej