Wylewka jastrychowa

Posadzki jastrychowe - definicja

Jastrych jest to warstwa podkładu, która kładziona jest na stropie albo betonowej płycie. Jego zastosowanie zapewnia, że będzie on odpowiednio ciepły i szczelny, co ma niebagatelne znacznie dla codziennego życia mieszkańców budynku.

Jego zadaniem jest perfekcyjne wyrównanie podłoża albo stropu przez wybrany rodzaj ich wykończenia. Stosuje się go podczas budowy nowego domu, ale także w trakcie remontów.

Producenci proponują kupującym różne rodzaje posadzki jastrychowej, dzięki czemu mogą oni wybrać dokładnie ten typ, który w ich przypadku sprawdzi się najlepiej.

Rodzaje zapraw jastrychowych

Ze względu na formę jego występowania podzielić można jastrych na:

  • płynny
  • suchy

Ten w postaci płynnej to innymi słowy mokra mieszanka, która może mieć rozmaity skład. To, z czego jest on stworzony, decyduje również o jego właściwościach. Jastrych płynny to innymi słowy wylewka samopoziomująca. Suchy tworzony jest z układanych w sposób warstwowy płyt.

Podzielić go można również w zależności od tego, gdzie się znajduje:

  • jastrych pływający, który cieszy się coraz większym powodzeniem, ma zwykle grubość około 3,5 cm, nie styka się on ze ścianami budynku ani z konstrukcją stropu, od tej drugiej jest oddzielony warstwą izolacyjną oraz rozdzielczą, jastrych pływający określa się też mianem wylewki pływającej
  • jastrych na warstwie rozdzielczej stosowany jest wówczas, kiedy między jego warstwą a konstrukcją stropu mamy papę podkładową albo folię budowlaną, grubość jastrychu wynosi w tym przypadku około 3 cm
  • jastrych związany ze stropem po wyschnięciu staje się wraz z nim warstwą nierozerwalną, tutaj grubość jastrychu jest niewielka i wynosi 2 cm, zwykle jest on cementowy

Rodzaje posadzki jastrychowej w zależności od materiału jej wykonania

Jastrych cementowy

Jastrych można podzielić w zależności od tego, z czego jest on wykonany. Dużym powodzeniem wśród kupujących cieszy się klasyczny jastrych betonowy (beton), zwany innymi słowy cementowym. Zwykło się go produkować z wysokiej jakości cementu portlandzkiego. Jakie plusy tego rozwiązania warto wymienić?

  • jastrych cementowy jest bardzo mocny
  • beton ma niską cenę
  • typ cementowy stosowany jest z powodzeniem we wnętrzach oraz na zewnątrz
  • warstwa betonu tworzy gładką powierzchnię

Pamiętać jednak warto, że nie tylko zalety jastrychu cementowego możemy wyróżnić, bowiem ma również swoje wady. Dość wolno wysycha, dlatego też nie można zaraz po jego położeniu rozpoczynać dalszych prac remontowych czy wykończeniowych. Należy również w jego przypadku zastosować dodatkowe zbrojenie.

Jastrych gipsowy

Daje on niezwykle równą powierzchnię. Ten typ suchej zaprawy charakteryzuje się tym, że w jej przypadku mamy dość duże grubości jastrychu (w granicach 6 cm). W jaki sposób go położyć? Gotowe płyty gipsowe klei się do siebie, a następnie układa na wcześniej przygotowanym podłożu.

Warto pamiętać, że gdy stosujemy suchy jastrych gipsowy, potrzebujemy również elementów dodatkowych w postaci wkrętów, emulsji uszczelniającej, podsypki wyrównującej, kleju, masy szpachlowej oraz listwy krawędziowej.

Nie należy stosować go w tych wnętrzach, w których wilgotność powietrza jest duża (łazienka, kuchnia). Dużą zaletą tej opcji jest to, że można po położeniu płyt gipsowych szybko (już po upływie koło tygodnia) kontynuować prace budowlane.

Jastrych anhydrytowy

Sporą popularnością cieszy się obecnie jastrych anhydrytowy, dzięki zastosowaniu którego na powierzchni nie tworzą się mało estetyczne odkształcenia. Taka wylewka jastrychowa daje bardzo równą płaszczyznę.

Nie należy stosować jastrychu anhydrytowego tam, gdzie wilgotność powietrza jest większa niż przeciętna (pralnia, łazienka). Wiążącym materiałem jest tutaj anhydryt pochodzenia naturalnego albo syntetycznego. Nie trzeba w jego przypadku stosować dodatkowego zbrojenia. Może być ono stosowane na ogrzewanie podłogowe.

Nadaje się on do położenia jedynie we wnętrzach. Słabą stroną rozwiązania jest jego cena, za jastrych anhydrytowy trzeba bowiem sporo zapłacić. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także ten artykuł o wylewce anhydrytowej.

Posadzka jastrychowa – pozostałe rodzaje

Stosuje się niekiedy również jastrych magnezjowy, który charakteryzuje się dużą twardością. Magnezyt kaustyczny jest w jego przypadku materiałem wiążącym.

Jastrych epoksydowy, czyli innymi słowy stworzony z żywicy epoksydowej. Wytrzymały i trwały, wyróżniający się bardzo wysoką ceną. Szybko wysycha.

Jastrych asfaltowy kładziony jest na gorąco. Warto podkreślić, że można zaraz po jego położeniu kontynuować prace wykończeniowe. Tworzy się go z połączenia asfaltu lanego i mączki kamiennej, dodając piasek.

Zaprawy jastrychowe – ceny

Ceny zapraw jastrychowych są niezwykle zróżnicowane w zależności od ich rodzaju. Za jastrych samopoziomujący anhydrytowo-gipsowy trzeba zapłacić średnio 25-30 złotych (worek o pojemności 25 kg). Cena posadzki cementowej to zaś około 10-12 złotych za tę samą pojemność.

Suchy jastrych w formie płyt gipsowych kosztuje około 80-100 złotych za metr kwadratowy, można zdecydować się na tańsze zamienniki systemowych materiałów, wtedy cena będzie niższa o około 40%. Gdy przyjrzymy się cenom płyt cementowych stosowanych jako suchy jastrych, przekonamy się, że za każdy metr kwadratowy musimy tutaj zapłacić około 200 złotych.

Pamiętajmy jednak o tym, że o cenie nierzadko decydują także wymagania klienta, jeśli chodzi o grubość, jaką mają mieć zaprawy jastrychowe oraz od tego, czy ekipa zastosuje klasyczne wylewki czy też te tworzone maszynowo.

Miejmy na uwadze to, że jastrych samopoziomujący wybiera się dziś przede wszystkim tam, gdzie ogrzewanie jest podłogowe, tam ta posadzka jastrychowa sprawdza się z powodzeniem. Wtedy bowiem obecność jastrychu pływającego jest jak najbardziej uzasadniona.

Można z powodzeniem zastosować wówczas bardzo cienką warstwę jastrychu samopoziomującego. To bardzo dobra baza pod tworzenie zasadniczej części podłogi, jednak klasyczne rozwiązania w przypadku ogrzewania innego niż podłogowe także uważane są za bardzo dobre.

ikona podziel się Przekaż dalej