Wylewka samopoziomująca - co warto wiedzieć i jak wybrać?

Posadzka z wylewki samopoziomującej

Posadzka podłogowa najczęściej wykonywana jest z zaprawy cementowej. Jeżeli jednak zależy nam na uzyskaniu bardzo szybkiego efektu, bez konieczności żmudnego wyrównywania posadzki, to najlepszym rozwiązaniem będzie wylewka samopoziomująca. Masa określana jest również jako samorozlewna, ponieważ podczas nakładania rzeczywiście rozlewa się po podłodze, tworząc równą i idealnie gładką warstwę.

Najczęściej zaprawa samopoziomująca wykonana jest z anhydrytu, chociaż w sprzedaży znajdują się również masy cementowe. Masa samopoziomująca pozwala na uzyskanie warstwy o grubości już od kilku milimetrów do kilku centymetrów. W związku z tym wylewki samopoziomujące doskonale sprawdzają się w przypadku remontów posadzek, w sytuacji, kiedy rzeczywiście nie mamy możliwości lub nie chcemy ręcznie wyrównywać zaprawy.

Masa samopoziomująca, posadzki samopoziomujące - rodzaje

Istnieje kilka podziałów wylewek samopoziomujących. Chociaż najczęściej mamy do czynienia z wylewkami samopoziomującymi anhydrytowymi, to w sprzedaży dostępne są również wylewki cementowe o takim samym charakterze. Warto w takim razie zobaczyć podstawowe różnice pomiędzy wylewkami różniącymi się między sobą składem:

  • Wylewka anhydrytowa - dzięki niej możemy uzyskać posadzkę o grubości już od kilku do ok. 70 milimetrów. Anhydrytowe wylewki samopoziomujące są bardzo łatwe w wylewaniu, ponieważ nie musimy dbać nawet o szczeliny dylatacyjne. Ponadto tego typu posadzki wyróżniają się doskonałą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także nie wykazują się spękaniami w okresie wiązania. Wykonanie wylewek anhydrytowych na zewnątrz niestety mija się z celem, ponieważ nie są one odporne na działanie wilgoci.
  • Wylewka cementowa - są mniej popularne ze względu na długi okres wiązania, który może wynieść nawet do czterech tygodni. Cementowe wylewki samopoziomujące nie są zbyt grube. Ostatecznie grubość warstwy wynosi od kilku milimetrów do około 2 centymetrów. Zaletą takiego typu wylewki na pewno jest uniwersalne zastosowanie - dzięki niej posadzki możemy kłaść nie tylko w budynkach, ale również na zewnątrz.

Kolejny podział wylewek dotyczy ich grubości. Pod tym względem wyróżnić możemy:

  • Wylewki samopoziomujące cienkowarstwowe - grubość takiej wylewki najczęściej mieści się w zakresie od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Jej głównym zadaniem jest wyrównanie istniejącej już posadzki.
  • Wylewki samopoziomujące grubowarstwowe - grubość wylewki grubowarstwowej wynosi od kilku do nawet 10 centymetrów. Taka grubość zaprawy pozwala na uzyskanie samodzielnej posadzki, chociaż także może z powodzeniem posłużyć do wyrównania istniejącej już podłogi.

Wykonanie wylewki samopoziomującej

Masa samopoziomująca - prace przygotowawcze

Zanim dowiemy się, jak przebiega wykonanie wylewki samopoziomującej, to koniecznie musimy przeprowadzić odpowiednie prace przygotowawcze. Warto jest na samym początku przygotować sobie wszystkie narzędzia, których będziemy potrzebowali. Dzięki temu na żadnym etapie nie będziemy odrywać się od naszej pracy. Na pewno przyda nam się wiadro oraz mieszadło, aby dokładnie rozmieszać całą masę. Do rozprowadzania masy, sprawdzi się ręczna paca.

Pierwszym krokiem podczas wykonywania wylewki samopoziomującej będzie przygotowanie posadzki. Dotychczasowe podłoże powinno być dokładnie oczyszczone, wyrównane i pozbawione jakichkolwiek pęknięć. W celu usunięcia jakichkolwiek ubytków warto zastosować na przykład żywicę epoksydową. Następnie musimy zagruntować podłoże, dzięki czemu nie dojdzie do tak dużego wchłaniania wody znajdującej się w zaprawie. Masę gruntującą musimy rozprowadzić przy pomocy szerokiego pędzla, nie zapominając jeszcze o ewentualnym uszczelnieniu narożników pomiędzy ścianą, a podłogą.

Większość wylewek rzeczywiście nie będzie wymagać od nas zastosowania dylatacji. Jednak musimy to sprawdzić dokładnie w zaleceniach producenta, jakimi wyróżnia się konkretna wylewka samopoziomująca. Jeżeli jednak nie będziemy mogli ominąć tego etapu, to do tego celu możemy wykorzystać specjalną taśmę, którą przyklejamy na ścianie tuż przy samej podłodze. W ten sposób unikniemy spękań oraz szczelin pojawiających się w czasie wysychania zaprawy. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o wylewkach samopoziomujących.

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą?

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, kolejnym krokiem będzie wykonanie zaprawy i jej wylanie na posadzkę. Samodzielnie przygotowane wylewki samopoziomujące nakłada się ręcznie przy pomocy wcześniej wspomnianej pacy. Na dużej powierzchni zaleca się układanie posadzki systemem maszynowym. Jednak w tym celu należy wynająć agregat lub po prostu skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów.

Zaprawa powinna być przygotowana według receptury podanej przez producenta. Dlatego tak ważne jest, aby zastosować odpowiednią proporcję zaprawy wraz z wodą. Wylewka podłogowa powinna być dokładnie wymieszana. Dlatego najlepiej do tego celu użyć elektrycznego mieszadła. Musimy być pewni, że wszystkie składniki zostaną ze sobą bardzo dobrze połączone. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że posadzka będzie wyróżniać się odpowiednią wytrzymałością na czynniki mechaniczne.

Wygładzanie wylewki samopoziomującej na podłodze w pokoju, a także rodzaje wylewki, wykonanie, ceny, zastosowanie oraz opinie
Wylewka samopoziomująca krok po kroku, czyli wykonanie, wady i zalety, opinie, rodzaje, ceny, zastosowanie i wylewanie

Po przygotowaniu zaprawy, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko wylać masę na podłoże. Wylewamy ją tak długo, aż do uzyskania posadzki o pożądanej grubości. Wylewanie zaprawy zawsze zaczynamy od miejsc, które znajdują się najdalej od drzwi wejściowych do pomieszczenia. Następnie masa powinna być rozprowadzona przy użyciu pacy. Dobrze jest wykorzystać pacę przymocowaną na długiej rączce. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, to należy masę odpowietrzyć przy pomocy specjalnego wałka z kolcami. Ostatnim etapem będzie czekanie, aż wylewka samopoziomująca się dokładnie zawiąże. Najczęściej możemy przemieszczać się po niej już po kilku godzinach. Natomiast posadzka jest gotowa do przykrycia okładziną podłogową dopiero po 1-4 tygodniach.

Wylewki samopoziomujące - porady i ceny

Wylewka podłogowa - porady przed zakupami

Wiemy już jak zrobić wylewanie posadzki samopoziomującej. Jednak zanim przystąpimy do wykonania podłogi, dobrze jest dowiedzieć się na co należy zwrócić uwagę przed zakupem zaprawy. Do takich kwestii zalicza się przede wszystkim okres wiązania. Pod tym względem wylewki samopoziomujące dzielimy na szybkowiążące i długowiążące. Dzięki temu będziemy wiedzieli po jakim czasie możemy zacząć układanie okładziny podłogowej.

Przy wyborze zaprawy, warto sprawdzić wszelkie zalecenia ze strony producenta, odnośnie tego jak zrobić wylewanie. Nie każda zaprawa będzie się nadawać na każde podłoże. Chociaż w większości przypadków wylewanie posadzki samopoziomującej możliwe jest nie tylko na podłoże cementowe, ale również na stare płytki ceramiczne, płyty OSB, czy też drewniany parkiet.

Do istotnych informacji zalicza się również minimalna i maksymalna grubość wylewki, jak i również jej zużycie. Ten ostatni parametr najczęściej podawany jest w kg/m2/mm. Pozwala to na wyliczenie, jakiej ilości zaprawy potrzebujemy na konkretną powierzchnię. Posadzka podłogowa wykonana z wylewki samopoziomującej często dedykowana jest na podłoża z ogrzewaniem podłogowym. Jednak musimy się upewnić, czy rzeczywiście producent podał takie zalecenia na swoim produkcie.

Ile kosztuje wylewka samopoziomująca?

Posadzka podłogowa wykonana z wylewki samopoziomującej to doskonały sposób na szybki remont mieszkania. Dlatego warto dowiedzieć się również, ile kosztuje konkretna zaprawa. Dlatego w poniższym zestawieniu znajdują się wylewki samopoziomujące najpopularniejszych producentów.

Przykładowe ceny wylewki samopoziomującej znanych producentów

Nazwa produktu

Cena

Wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa podłogowa Cekol WG-50 20 kg, minimalna grubość 2 mm

Cena od 32,99 zł

Dobra i tania wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa Basic FX

Cena od 24,95 zł

Dobra posadzka samopoziomująca cienkowarstwowa Quick-Mix Ra 20 25 kg

Cena od 55,65 zł

Tania wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa Diall 25 kg

31,98 zł

Tania  wylewka samopoziomująca grubowarstwowa EXPRESS 419 25 kg Kreisel, minimalna grubość 2 mm, maksymalna grubość 100 mm

29,49 zł

Wylewka samopoziomująca cienkowarstwowa Atlas SMS-30 3-30 mm, 25 kg

36,89 zł

Samopoziomująca wylewka grubowarstwowa Atlas SAM 200 25 kg

25,78 zł

Wylewka samopoziomująca Weber Saint-Gobain Nivelo 25 kg

35,98 zł

Wylewka samopoziomująca Cekol 3-50 mm 20 kg

33,98 zł

Wylewka samopoziomująca Huzar 25 kg

27,98 zł

ikona podziel się Przekaż dalej