Wylewki miksokretem – charakterystyka posadzek, ceny, opinie, porady
Sposobów na wykonanie wylewki podłogowej jest coraz więcej. Różnią się one między innymi technologią, a nawet składem. Jednym z popularnych rodzajów wylewki jest miksokret. Warto dowiedzieć się, jakimi właściwościami wyróżniają się wylewki miksokretem, a także z jakimi kosztami wiąże się wykonanie usługi.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wylewki miksokretem – na czym polegają?
Wbrew pozorom definicja miksokreta jest bardzo prosta, ponieważ pod tym pojęciem kryje się agregat przeznaczony do mieszania, a także późniejszego wylewania masy cementowej. Jest to bardzo duże ułatwienie dla prac budowlanych. Najczęściej mixokret przeznaczony jest do mieszania zaprawy cementowej składającej się z cementu z domieszką wody i piasku. Jednak urządzenie jest wykorzystywane także do przygotowania jastrychu cementowego.
Wylewki miksokretem wykorzystywane są jako podkłady podłogowe, jak i również posadzki. Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń przy wyborze okładziny podłogowej. Na tak wykonane wylewki betonowe możemy kłaść zarówno płytki ceramiczne, jak i również panele drewniane. Miksokret pozwala na przygotowanie mieszanki betonowej na placu budowy, by stamtąd już bezpośrednio poprowadzić wężem zaprawę we wskazane miejsce. Gdy wylewki betonowe zostaną już rozprowadzone na podłożu, to kolejnym etapem prac budowlanych jest ich zacieranie. Na początku obywa się to ręcznie. Jednak ostatecznie jeden poziom łapany jest przy pomocy specjalnych zacieraczek mechanicznych. Oczywiście istotnym aspektem jest precyzyjne kontrolowanie poziomu. Do tego celu wykorzystuje się między innymi niwelatory laserowe. Dzięki stosowanej nowoczesnej technologii, wylewki betonowe wykonane są w ciągu jednego dnia. Jeśli szukasz firmy, która wykona u wylewki, wypełnij ten krótki formularz i zyskaj dostęp do ofert wykonawców z twojej najbliższej okolicy.
Miksokret – właściwości i zalety
Aby móc odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mixokret to na pewno lepsze rozwiązanie niż na przykład jastrychowe posadzki anhydrytowe lub tradycyjne wylewki betonowe, warto przyjrzeć się właściwościom oraz zaletom tej technologii. Na początku należy mieć na uwadze, ze wylewki betonowe ulegają kurczeniu, ze względu na utratę wilgoci. W związku z tym potrzebne jest wykonanie wcześniej odpowiedniej ilości dylatacji. Dodatkowo, przez ok. 10 dni po wylaniu zaprawy, posadzkę należy systematycznie nawilżać wodą. Natomiast wylewki miksokretem są gotowe do wykańczania po upływie około miesiąca. Według niektórych producentów nawet już po 4 tygodniach.
Jeżeli chodzi o zalety, jakimi wyróżnia się miksokret, to należy wymienić:
- Możliwość wylewania posadzki z miksokreta zarówno w pomieszczeniach, jak i również na zewnątrz
- Możliwość wylewki w każdym pomieszczeniu, niezależnie od poziomu wilgoci
- Możliwość wykonania posadzki z miksokreta na pochyłych powierzchniach
- Dużą mobilność urządzenia, a także jego zasięg, nawet do 80 metrów w pionie. Dzięki temu mixokret sprawdza się w budynkach wielopiętrowych.
- Agregat nie wymaga zasilania prądem elektrycznym. Dlatego miksokret sprawdza się w budynkach, które nie mają jeszcze podłączenia do sieci energetycznej.
- Wylewki betonowe wykonane przy pomocy miksokreta wyróżniają się maksymalną wytrzymałością na ściskanie na poziomie 30 MPa
- Posadzki z mixokreta mogą być stosowane na ogrzewanie podłogowe
Oprócz zalet, wylewki miksokretem mogą posiadać również słabsze strony. Do nich zalicza się przede wszystkim wybór profesjonalnej i zaufanej firmy, która przygotuje wysokiej jakości wylewkę. Niestety niektóre firmy mogą być pod tym względem nieuczciwe. Dlatego należy mieć kontrolę, z jakiej klasy cementu będzie wykonywana wylewka. Dodatkowo nie każda partia będzie wyróżniała się takimi samymi parametrami. Ponieważ na etapie przygotowywania mieszanki może dojść do niedużych odchyłów w proporcjach wszystkich składników. Jednak nie są to na tyle duże różnice, by miały one wpływ na bezpieczeństwo konstrukcji, a także właściwości wylewki betonowej.
Posadzki z miksokreta – koszt
Przyglądając się, czym dokładnie jest wylewka przy użyciu miksokreta, pozostaje odpowiedzieć sobie jeszcze na pytanie, jaki jest koszt wylewki. Na początku należy jednak rozróżnić, że w tej kwestii często firmy podają koszt samej usługi, do której należy dodać cenę materiału. Średni koszt samej usługi wylewki przy pomocy miksokreta, zaczyna się już od 23 złotych brutto za metr kwadratowy. Jednak cena ta nie obejmuje materiału. Za kompletną wylewkę, czyli robociznę wraz z materiałem, zapłacimy od 40 zł/m2.
Nazwa produktu/usługi | Cena |
---|---|
Wylewka betonowa mixokret o grubości 5 cm – usługa + materiał | Cena od 25 zł/m2 |
Wylewka betonowa miksokretem, usługa | Cena od 11 zł/m2 |
Posadzki anhydrytowe, grubość 35 mm | Cena od 45 zł/m2 |
Posadzki anhydrytowe na ogrzewanie podłogowe, grubość 50 mm | Cena od 55 zł/m2 |
Posadzki anhydrytowe metraż powyżej 300 m2, grubość 35 mm | Cena od 33 zł/m2 |
Tradycyjna wylewka betonowa ze zbrojeniem włóknem polipropylenowym, grubość 78 mm | Cena od 47,29 zł/m2 |
Jastrych cementowy zbrojony włóknem polipropylenowym standard, grubość 60 mm | Cena od 41,58 zł/m2 |