Etap przygotowań

Remont każdego mieszkania powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Na wstępie ustalmy zakres prac do wykonania, a także wybierzmy najkorzystniejsze rozwiązania. Im lepiej będziemy przygotowani, tym mniej problemów napotkamy. Poszukajmy inspiracji aranżacyjnych oraz zapoznajmy się z cenami niezbędnych materiałów. Określmy też optymalny czas rozpoczęcia prac remontowych.

Prace warto zaplanować przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Dzięki temu zyskamy czas na zakup materiałów i odnalezienie odpowiednich fachowców. Niektóre firmy remontowe wykonują wiele zleceń, a na ich usługę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Weźmy to pod uwagę podczas planowania całego przedsięwzięcia.

Dobrze będzie też wykonać wstępny kosztorys inwestycyjny. Dzięki temu będziemy w stanie określić przybliżony koszt remontu, poznamy średnie stawki wykonawców i porównamy ceny różnych technologii. Kosztorys remontowy możemy sporządzić za darmo na stronie Kalkulatory Budowlane. Na portalu odnajdziemy aktualne stawki robocizny i koszty zakupu materiałów. Wyliczenia są bardzo proste, a wygenerowanie kosztorysu nie będzie czasochłonne.

Rozpoczynamy poszukiwania

Ustaliliśmy już skalę prac remontowych oraz orientacyjny kosztorys inwestycyjny. Zatem następnym krokiem będzie rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniej ekipy remontowej. Najprostszym sposobem na znalezienie sprawdzonego fachowca jest zasięgnięcie opinii znajomych i rodziny. Być może ktoś z naszych bliskich przeprowadzał niedawno modernizację swojego mieszkania i będzie w stanie polecić sprawdzonego fachowca. Zatrudnienie ekipy z polecenia będzie dla inwestora najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Polecane firmy remontowe z reguły dbają o swoją renomę i dokładają wszelkich starań, by zaspokoić oczekiwania zleceniodawcy. Jednak w każdym przypadku warto zachować czujność, sprawdzić oferty konkurencyjnych wykonawców, a jednocześnie zapoznać się z kwalifikacjami każdej ekipy remontowej.

Szukamy przez Internet

Internet stał się nieocenionym źródłem informacji. To także baza wiedzy o lokalnych firmach remontowych. Poszukiwania fachowca dobrze będzie rozpocząć od odwiedzenia branżowych portali internetowych. Znajdziemy tam wyceny poszczególnych usług i zapoznamy się ze specyfiką prac remontowych. Niektóre strony internetowe umożliwiają nam kontakt z lokalnymi firmami remontowymi. Dobrym przykładem jest usługa Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wystarczy wypełnić darmowy formularz kontaktowy, określić rodzaj prac remontowych, województwo oraz podać dane kontaktowe. Następnie sprawdzone firmy budowlane same się z nami skontaktują w celu przedstawienia oferty na wykonanie wszystkich prac. Dla inwestora jest to łatwy, a jednocześnie bardzo szybki sposób na porównanie aktualnych cen i wybranie najlepszego fachowca.

Dobrym pomysłem będzie też zasięgnięcie dodatkowych opinii na temat firmy remontowej czy konkretnego wykonawcy. Sprawdźmy dane rejestrowe, odwiedźmy stronę internetową firmy i zapoznajmy się z opiniami poprzednich klientów. Opinie najłatwiej będzie znaleźć na lokalnych forach internetowych.

Zachowajmy przy tym czujność, bowiem fora są też źródłem niesprawdzonych informacji. Dlatego dobrze będzie też porozmawiać z samym usługodawcą i osobiście ocenić jego kompetencje. Zapytajmy go o staż pracy, doświadczenie pracowników oraz zakres oferowanych usług remontowych. Często okazuje się, że fachowiec od wszystkiego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zbyt szeroki zakres usług remontowych może świadczyć o niewielkiej kompetencji. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie zatrudnienie fachowców specjalizujących się w jednej dziedzinie.

Wycena remontu

Trudno jest jednoznacznie określić cenę remontu mieszkania. Wszystko zależy od stanu wnętrz i specyfiki prac. Dlatego dobry fachowiec nie wskaże nam ostatecznej wyceny przez telefon. Warto umówić się na spotkanie w remontowanym mieszkaniu, wskazać zakres prac i wspólnie ustalić najkorzystniejsze rozwiązanie. W oparciu o wytyczne inwestora oraz stan nieruchomości wykonawca określi wycenę swoich usług. Pamiętajmy też, że owa wycena nie musi stanowić wartości ostatecznej. Podczas prac remontowych można natrafić na nieprzewidziane wydatki, które z pewnością zostaną wyszczególnione w ostatecznym rozliczeniu.

Czy warto zatrudniać najtańszego fachowca?

Niestety tanio prawie nigdy nie oznacza dobrze. Najtańsi fachowcy często nie wykonują usług w zadowalający sposób. Przeważnie okazuje się, że usługa wykonana najniższym kosztem wymaga dodatkowych poprawek. To z kolei podnosi ostateczną cenę remontu i opóźnia go w czasie. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości usług, nie sugerujmy się jedynie ceną jej wykonania. Sprawdzeni fachowcy znają wartość swojej pracy. Jeśli znajdziemy niedrogą, a jednocześnie dobrą ekipę z pewnością nie będzie narzekała na brak zleceń. Niejednokrotnie czas oczekiwania na rozpoczęcie prac przekracza kilka miesięcy. Dlatego warto rozpocząć poszukiwania fachowca jak najwcześniej.

Przeglądając oferty firm remontowych natrafimy też na wysokie stawki usług. Musimy jednak pamiętać, że wysoka stawka nie stanowi jeszcze gwarancji wysokiej jakości. Sprawdźmy wiarygodność takiego oferenta i zapytajmy o doświadczenie, kwalifikacje i przebyte szkolenia. Najlepsze, drogie ekipy remontowe będą w stanie przedstawić swoje pełne referencje, a także wskazać poprzednio zrealizowane zlecenia.

Pamiętajmy o formalnościach

Nasz fachowiec jest już wstępnie wybrany. Następnym krokiem będzie podpisanie stosownej umowy. W umowie powinien znaleźć się dokładny opis prac remontowych, przybliżony termin realizacji, a także forma i okres wynagrodzenia. Podpisując umowę z firmą remontową zwróćmy też szczególną uwagę na paragraf poświęcony warunkom gwarancji.

Pamiętajmy, że umowa ustna zawarta pomiędzy inwestorem, a wykonawcą nie jest wiążąca z punktu widzenia prawa. Dlatego rezygnacja z pisemnej umowy nie jest dobrym pomysłem. Niektóre usługi remontowe są tak małe, że nie myślimy nawet o podpisaniu stosownej dokumentacji. Jednak w tym wypadku warto poprosić przynajmniej o imienną fakturę bądź rachunek. Każda szanująca się firma remontowo budowlana będzie w stanie sporządzić dla nas potrzebną dokumentację.

Bezpieczne finansowanie remontu

Kwestia wynagrodzenia powinna być jasno ustalona z wykonawcami. Określmy wysokość zaliczki i kwestie finansowania każdego etapu prac remontowych. Dobrze będzie też ustalić zasady zakupu materiałów. Większe firmy remontowe z reguły dysponują rabatami i są w stanie kupić materiały po okazyjnych cenach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by za kupno odpowiadał wyłącznie inwestor.

Kolejną istotną kwestią jest termin przekazania wynagrodzenia. Niektórzy fachowcy oczekują wynagrodzenia dopiero po wykonaniu wszystkich prac. Dla inwestora jest to korzystna sytuacja, która poprawia bezpieczeństwo jego inwestycji. Jednak czasami spotkamy się też z wykonawcami, którzy żądają pełnego wynagrodzenia przed zakończeniem usługi. Unikajmy takiego rozwiązania, bowiem zbyt wczesna wpłata wynagrodzenia nie daje nam gwarancji wykonania wszystkich prac. Warto ustalić przynajmniej częściową kwotę, którą przekażemy wykonawcy dopiero po zakończeniu remontu.

ikona podziel się Przekaż dalej