Zakres prac remontowych

Jeśli chcemy obliczyć ile kosztuje remont mieszkania, musimy dokładnie określić zakres wykonywanych prac. W naszym przypadku będzie to:

  • wymiana podłóg i ceramiki
  • biały montaż
  • malowanie ścian
  • zakup i założenie nowych punktów oświetleniowych

Zakładamy, że remontujemy mieszkanie, które zostało już wyposażone we wszystkie niezbędne meble oraz sprzęty RTV i AGD. Jedynym dodatkowym wydatkiem będzie zakup nowych mebli kuchennych do zabudowy.

Koszty remontu trzech pokojów i przedpokoju

Remont mieszkania w pokojach i przedpokoju rozpoczynamy od demontażu starego parkietu. Koszt takiej usługi waha się od 12 do 20 zł/m2. Zatem za kompleksowy demontaż podłóg o łącznej powierzchni 42 metrów, zapłacimy od 500 do 840 zł.

Obliczając ile kosztuje remont mieszkania przystępujemy do oszacowania montażu nowej podłogi. Wybraliśmy dobre jakościowo panele podłogowe, które kosztują ok. 30 zł/m2. Do ceny końcowej dochodzi także koszt folii (7zł/m2) oraz robocizny (ok. 20 zł/m2). Zatem całkowity koszt ułożenia podłogi w trzech pokojach i przedpokoju to wydatek rzędu 2394 zł.

W kolejnym etapie przystępujemy do remontu ścian i sufitu. Zakładamy, że powierzchnia ścian jest wyrównana i nie posiada żadnych śladów pęknięć. Koszt malowania ściany zależy od tego czy wynajmiemy ekipę malarską. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne pomalowanie ścian, wówczas koszt remontu mieszkania będzie nieco niższy. Łączna powierzchnia ścian i sufitu wynosi ok. 115 m2. Do jej gruntowania i późniejszego malowania będą nam potrzebne 10 litrów farby (ok. 380zł), 12 l preparatu gruntującego (ok. 45 zł), zestaw przyborów malarskich (ok. 70 zł) oraz folie zabezpieczające (ok. 20 zł).

Zatem koszt samodzielnego pomalowania ścian w pokojach i przedpokoju wyniesie ok. 500 zł. Zatrudnienie ekipy malarskiej zwiększy koszty o ok. 7 zł/m2. Zatem za dwukrotne pomalowanie ścian zapłacimy w tym wypadku około 1.300zł.

Po wyłożeniu podłóg i pomalowaniu ścian przystępujemy do montażu punktów oświetleniowych. W pokojach montujemy po jednym kinkiecie i żyrandolu. Z kolei w przedpokoju tworzymy jeden punkt oświetlenia górnego. Dobre jakościowo punkty oświetleniowe kosztują od 100 do 180 zł/szt. Zakup oświetlenia będzie nas więc kosztował około 700-1.260 zł. Do tego musimy określić koszt montażu punktów oświetleniowych. Montaż pojedynczego oświetlenia górnego lub bocznego to wydatek rzędu 35-80 zł. Zatem za kompletny montaż zapłacimy 245-560 zł.

Podsumowując koszt remontu trzech pokoi i przedpokoju o łącznej powierzchni 42 m2 wynosi od 3.800 do 5.500 zł. Cena gwałtownie wzrasta, gdy zdecydujemy się na wynajęcie ekipy malarskiej.  Samodzielne malowanie ścian i sufitów przynosi oszczędności w wysokości ok. 800 zł.

Oferty na wykonanie powyższych prac możesz otrzymać klikając tu i wypełniając formularz. Otrzymasz bezpłatnie propozycje wykonania prac od kilku sprawdzonych, lokalnych firm. Koszt remontu każdego z tych pomieszczeń obliczysz samodzielnie za pomocą kalkulatora budowlanego przeznaczonego dla sypialni i salonu.

Remontujemy mieszkanie - łazienka

Remont łazienki niemal zawsze wiąże się z dużymi kosztami. Na początku musimy zerwać stare płytki i zdemontować przestarzałą armaturę. Nasza łazienka ma powierzchnię 8 m2, a płytki są wyłożone na podłodze i ścianie (do wysokości 1,5 metra). Zatem łączna powierzchnia starych płytek to ok. 20 m2. Za demontaż glazury o tych rozmiarach zapłacimy około 440-500 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie demontaż starego prysznica, WC, baterii oraz umywalki. Całkowity koszt zdemontowania tej armatury nie powinien przekroczyć 150 zł.

Obliczając, ile kosztuje remont mieszkania przystępujemy do oszacowania kosztów zakupu i ułożenia nowych płytek łazienkowych. Za dobre jakościowo, duże płytki zapłacimy średnio 45 zł/m2. Pamiętajmy też o konieczności dokupienia fugi, hydroizolacji i kleju. Koszt tych produktów nie powinien przekroczyć 140 zł. Dodatkowym wydatkiem będzie koszt robocizny, który waha się pomiędzy 40 a 70 zł/m2. Zatem za ułożenie i fugowanie dużych płytek zapłacimy łącznie 1.840-2.440 zł.

Po ułożeniu płytek przechodzimy do armatury łazienkowej. Koszt zakupu tych produktów może być bardzo zróżnicowany. Zakładamy, że zdecydowaliśmy się na średnią jakościowo kabinę prysznicową z brodzikiem, umywalkę podszafkową, baterię i kompaktowy WC. Łączny koszt zakupu tych produktów waha się pomiędzy 2.000 a 3.000 zł. Za montaż armatury zapłacimy 400-500 zł. Reasumując powyższe wydatki, na nową armaturę łazienkową wydamy od 2.400 do 3.500 zł.

Remontujemy mieszkanie dalej - przystępujemy do malowania oraz zakupu i montażu punktów oświetleniowych. Nasza powierzchnia do malowania wynosi 16 m2. Do pomalowania takiej powierzchni wystarczą 2 litry farby (65 zł), 2 litry preparatu gruntującego (15 zł) i folia ochronna (10 zł). Koszt samodzielnego pomalowania ścian wyniesie ok. 90 zł. Z kolei wynajęcie ekipy malarskiej to dodatkowy wydatek rzędu 115 zł.

Chcąc określić ile kosztuje remont mieszkania, musimy brać pod uwagę każdy istotny element. Pojedynczy punkt oświetleniowy nie jest zbyt dużym wydatkiem, ale zakup punktów dla całego mieszkania będzie już bardziej odczuwalny. W przypadku łazienki dobrze będzie kupić dobry jakościowo plafon (150-200 zł) oraz pojedynczy punkt oświetlenia bocznego (100-150 zł). Dzięki zastosowaniu podwójnego oświetlenia, nasza łazienka będzie optymalnie doświetlona, a co za tym idzie – bezpieczna dla każdego użytkownika. Za montaż dwóch punktów zapłacimy 70-160zł.

W sumie kompleksowy remont łazienki o powierzchni 8 m2 wyniesie nas od 5.220 do 7.320 zł. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wybraliśmy armaturę łazienkową ze średniej półki. Koszt zakupu armatury luksusowej może kilkukrotnie zwiększyć koszt remontu łazienki.

Warto również pomyśleć o takich rzeczach jak suszarka na pranie. Dziś już nie trzeba tracić kilku metrów kwadratowych, aby rozłożyć suszarki. Na rynku oferowane są wysokiej jakości suszarki, na których mieści się nawet 3x więcej prania, a zajmują powierzchnię o ponad połowę mniejszą niż standardowa suszarka. Takim przykładem jest suszarka firmy Meliconi pozwalająca zmieścić nawet 60 m2 prania (trzy pełne pralki).

Oferty od firm, które mogłyby wykonać dla Ciebie powyższe prace otrzymasz klikając tu i wypełniając ten formularz.

Koszt remontu kuchni

Określając ile kosztuje remont mieszkania przechodzimy do ostatniego pomieszczenia –kuchni.

Meble kuchenne w dobrej cenie

Ceny mebli kuchennych na wymiar mogą się różnić u różnych wykonawców nawet o 100%. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert od różnych firm. Najłatwiej to zrobić korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy na kb.pl. Wypełniasz prosty formularz i otrzymujesz kilka ciekawych ofert od firm z Twojej okolicy.

Sprawdź!

Pierwszym etapem prac będzie zerwanie starych płytek na podłodze i fragmencie ścian (łącznie 20 m2). Łączny koszt demontażu wyniesie od 330 do 375 zł. Po usunięciu starych płytek przystępujemy do zakupu i montażu nowych nawierzchni. Godne polecenia płytki do kuchni będą nas kosztować ok. 675 zł (330 zł/m2). Warto także pamiętać o konieczności dokupienia kleju, fug oraz hydroizolacji (łącznie ok. 110 zł). Za montaż i fugowanie płytek zapłacimy 600 – 1.050 zł. Reasumując łączny koszt wyłożenia nowych płytek wyniesie 1.385-1.835 zł.

Drugim etapem remontu kuchni jest malowanie ścian. Łączna powierzchnia sufitu i fragmentów ścian wynosi 30 m2. Zakładamy, że ściany są odpowiednio równe i nie wymagają żadnych poprawek. Do ich pomalowania musimy kupić 4l farby lateksowej (130 zł), 4 litry preparatu do gruntowania (30 zł) oraz folię ochronną (20 zł). Łączny koszt tych produktów to 310 zł. Cena dwukrotnego pomalowania ścian przez fachowców to kolejne 210 zł.

Wyposażenie kuchni ma ogromny wpływ na sumaryczny koszt remontu mieszkania. W naszym przypadku nie występuje konieczność zakupu nowych urządzeń AGD. Jedynymi wydatkami są kupno nowego zlewozmywaka i baterii (ok. 500 zł wraz z montażem), a także zakup 5 metrów bieżących mebli pod zabudowę. Średni koszt dobrych jakościowo mebli kuchennych pod zabudowę wynosi 1000zł/mb. Zatem w naszym wypadku cena osiągnie 5000 zł.

Po wyposażeniu kuchni przystępujemy do oszacowania kosztów oświetlenia. W pomieszczeniu kuchennym o powierzchni 10 m2 wystarczy zamontować jeden punkt oświetlenia górnego. Większość blatów pod zabudowę posiada już własne oświetlenie podszafkowe, dlatego nie ma konieczności montażu dodatkowego oświetlenia bocznego. Koszt dobrego jakościowo oświetlenia kuchennego to 200 zł (cena obejmuje także montaż).

Podsumowanie: koszt remontu kuchni o powierzchni 10 m2 wynosi około 6.900 – 7.550 zł i taką kwotę należy dodać do łącznego kosztu remontu mieszkania. Największym wydatkiem był tu zakup mebli kuchennych pod zabudowę. Pamiętajmy, że zakup dodatkowych urządzeń AGD może znacznie podwyższyć koszt remontu tego pomieszczenia.

Koszt remontu Twojej kuchni obliczysz najszybciej na kalkulatorze kosztów remontu kuchni. A wykonawcę wszystkich prac znajdziesz wypełniając ten formularz.

Remontujemy mieszkanie - jakie będą sumaryczne koszty?

Jednoznaczne oszacowanie kosztu remontu mieszkania jest bardzo trudne. Wszystko zależy od ceny materiałów, kosztów robocizny oraz standardu wyposażenia. W naszym przypadku, koszt remontu trzypokojowego mieszkania o powierzchni 60 m2 wynosi od 15.900 do 20.300 zł. Warto pamiętać, że w mieszkaniu znajdowały się już meble i podstawowe urządzenia. Jedynym dodatkowym zakupem były armatura sanitarna, oświetlenie oraz meble kuchenne pod zabudowę. Jeśli do mieszkania trzeba dokupić sprzęty RTV, AGD oraz meble, wówczas koszt remontu może być już znacznie wyższy.

Pamiętaj też, że aby uzyskać najlepszą możliwą cenę zawsze musisz porównać przynajmniej kilka ofert. Aby je szybko pozyskać, najłatwiej wypełnić ten formularz. Na jego podstawie Twoje zapytanie zostanie rozesłane do lokalnych firm budowlano-remontowych i te, które będą nim zainteresowane złożą Ci propozycję. Z reguły otrzymasz przynajmniej 3-4 oferty.

ikona podziel się Przekaż dalej