Jakie czynniki wpływają na czas remontu lub wykończenia mieszkania?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, ile trwa wykończenie mieszkania bądź jego remont. Wszystko zależy od indywidualnych czynników. Oczywistym jest tu metraż nieruchomości i zakres prac remontowo-wykończeniowych. Jednak na czas pracy wpływają także inne czynniki, takie jak:

  • Wybór ekipy remontowo budowlanej - to priorytetowa sprawa, która pozwoli nam ocenić, ile trwa remont mieszkania bądź jego wykończenie. Dobrze wprawieni fachowcy będą w stanie błyskawicznie odnowić każde pomieszczenie. W mieszkaniu najszybciej działa trzy - czteroosobowa ekipa doświadczonych fachowców. Taka liczba pozwoli na szybkie ułożenie podłóg, pomalowanie ścian czy wykonanie wylewek samopoziomujących. Prace remontowo-wykończeniowe możemy też wykonywać samodzielnie. Jednak wiąże się to ze znacznym wydłużeniem czasu trwania remontu lub wykończenia. Nawet jeśli posiadamy już doświadczenie, to w pojedynkę nie będziemy w stanie wykonać niektórych prac tak sprawnie jak grupa fachowców. Jedynym odczuwalnym atutem tego rozwiązania będą mniejsze koszty prac. Warto pamiętać, że szukając sprawdzonej ekipy fachowców warto poszukać w internecie. Dzięki usługom takim jak Szukaj Wykonawcy wystarczy wypełnienie krótkiego formularza aby otrzymać oferty od sprawdzonych firm.
  • Brak niedoróbek – ten punkt bezpośrednio wiąże się z wyborem odpowiedniej ekipy. Niestety w branży remontowo budowlanej nadal działa wielu pseudofachowców, którzy nie znają dobrze podstawowych zasad sztuki budowlanej. Nawet z pozoru banalnie proste czynności (np. obsadzenie drzwi) mogą zostać wykonane niepoprawnie. Każda niedoróbka pociąga za sobą konieczność naprawy, co z kolei skutkuje przedłużeniem remontu lub wykończenia. Dlatego tak ważne jest zatrudnienie fachowców o dobrej renomie. Jeśli zależy nam na szybkim czasie wykonania prac, wówczas nie warto nadmiernie oszczędzać na kosztach robocizny.
  • Dostępność materiałów i elementów wykończenia – warto wziąć pod uwagę ten czynnik podczas obliczania, ile trwa wykończenie mieszkania. O ile materiały tynkarskie, farby i chemia są łatwo dostępne to na zamówione niestandardowe płytki, panele czy tym bardziej elementy drewnianej podłogi trzeba czasem poczekać. W przypadku zamówienia drewnianego parkietu dochodzi jeszcze czas na wysuszenie deszczułek. Dlatego dobrze byłoby zamówić wcześniej wszystkie trudno dostępne materiały wykończeniowo-remontowe (z niewielkim zapasem). Wiele sklepów i składów budowlanych wprowadza możliwość zwrotu niewykorzystanego towaru.
  • Specyfika nawierzchni podłogowych – wbrew pozorom jest to czynnik, który może wpłynąć na czas remontu lub wykończenia mieszkania. W strefie kuchennej i w łazience z reguły układamy płytki podłogowe. Jednak w innych pomieszczeniach możemy wybierać między wykładzinami, panelami i parkietami. Wykładzinę na wyrównanym podłożu ułożymy w kilka godzin. Jednak niewiele osób zdecyduje się na takie rozwiązanie w salonie czy przedpokoju. Znacznie bardziej reprezentacyjne są panele podłogowe. Ich montaż także nie powinien sprawić zbyt dużych problemów. Kilkuosobowa ekipa ułoży panele w całym mieszkaniu przez kilka dni. Najwięcej czasu zajmuje układanie parkietu. Czas prac jest oczywiście uzależniony od rozmiarów podłogi i stopnia skomplikowania wzoru. W niektórych wypadkach układanie parkietu zajmie kilka dni, w innych nawet kilka tygodni. Dlatego warto dopytać parkieciarza o wszystkie szczegóły jeszcze przed rozpoczęciem prac.

A więc ile trwa wykończenie mieszkania?

Wykończenie nowego mieszkania w stanie deweloperskim zajmie minimum trzy tygodnie. Ostateczny czas zależy od opisanych powyżej czynników, a także od stopnia skomplikowania projektu aranżacyjnego. Do podstawowych prac należy pomalowanie ścian, ułożenie podłóg, położenie płytek ściennych i podłogowych oraz wykończenie instalacji. Odrębną kwestią jest już zakup mebli kuchennych. Orientacyjny czas oczekiwania na meble na wymiar to od 2 do 5 tygodni.

Remont i wykończenie mieszkania może trwać nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od tego, jak bardzo intensywny jest remont i jak glęboko sięgają zmiany.
Ile trwa remont lub wykończenie mieszkania?

A ile trwa remont mieszkania?

Prace z pewnością potrwają dłużej niż w przypadku zwykłego wykończenia. Pod uwagę trzeba wziąć także prace demontażowe. W wielu remontowanych mieszkaniach zachodzi również konieczność naprawy ścian i wylania zaprawy samopoziomującej na podłogę.

Czy wiesz, że...

Ceny usług remontowych mogą się różnić nawet dwukrotnie. Dlatego przed podpisaniem umowy dobrze jest porównać oferty z różnych źródeł.

Najłatwiej zrobić to z wykorzystaniem usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. Wypełniasz prosty formularz i na jego podstawie otrzymujesz oferty od sprawdzonych firm z Twojej okolicy. Formularz jest dostępny tu.

Sprawdź!

Drobne ubytki na ścianach można zamaskować w kilka dni, jednak w przypadku większych uszkodzeń może to zająć znacznie więcej czasu. Skuteczną oszczędnością czasu może być w tym wypadku zastosowanie suchych tynków. Płyty kartonowo gipsowe są szybkie w montażu i skutecznie maskują każdy mankament ściany. Dodatkowo nie musimy martwić się o przerwy technologiczne, które występują podczas nakładania tynków mokrych. Niemniej jednak na położenie płyt kartonowo gipsowych, nałożenie gładzi, szpachlowanie i malowanie trzeba poświęcić przynajmniej kilka dni na jedno pomieszczenie.

Następną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest obecność ewentualnych przeróbek instalacyjnych. To kolejne prace, które w zależności od stopnia skomplikowania zajmą od kilku dni do kilku tygodni.

Możemy zatem przyjąć, że remont mieszkania jest bardziej czasochłonnym przedsięwzięciem. Minimalny czas potrzebny na wykonanie remontu w mieszkaniu wynosi około miesiąca. Dotyczy to jedynie podstawowych czynności (odświeżenie ścian, wymiana podłóg, wymiana mebli i armatury sanitarnej). Jednak w większości przypadków inwestycja potrwa nieco dłużej (dwa, trzy miesiące). Przy wyższym stopniu skomplikowania prac i złym stanie pomieszczeń, generalny remont mieszkania może potrwać nawet pół roku.

Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek robót warto sporządzić własny harmonogram działań. Uwzględnimy w nim dodatkowy margines błędu, wynoszący przynajmniej 1/3. Niemal każdy remont przynosi inwestorowi nieprzewidziane wydatki i dodatkowe prace, które mogą opóźnić termin jego zakończenia. Warto mieć również szczegółowy kosztorys prac (wykonany na przykład na kalkulatorze remontowym).

ikona podziel się Przekaż dalej