Wzór kosztorysu remontu mieszkania dla banku - jak go przygotować?
Remont domu czy mieszkania jest wieloetapowym procesem, który wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Na samym wstępie warto oszacować przybliżone koszty wszystkich prac remontowych. Dzięki temu będziemy lepiej przygotowani, a koszt remontu nie przyprawi nas o ból głowy. Do sporządzenia dobrego kosztorysu niezbędne będzie określenie zakresu prac remontowych, kosztów robocizny, a także materiałów niezbędnych do przeprowadzenia remontu. Na podstawie tych danych, będziemy w stanie stworzyć wstępny kosztorys remontowy.
Najprostszym sposobem na obliczenie kosztów remontu mieszkania jest skorzystanie z Kalkulatorów Budowlanych. To najbardziej dokładne, bezpłatne narzędzie, które bez problemu obsłuży każdy. Kalkulatory podzielone są względem pomieszczeń, każde z nich można obliczyć osobno.
Z tego artykułu dowiesz się:
Określenie zakresu prac remontowych
Przed określeniem kosztów remontu musimy dokładnie przeanalizować zakres zakładanych prac, gdyż to od nich będą zależały koszty remontu. Załóżmy, iż remontowi poddajemy niewielkie mieszkanie: łazienkę, kuchnię, salon oraz niewielką sypialnię.
Na samym początku powinniśmy zadecydować, czy zmieniamy nawierzchnię podłóg oraz ścian. Jeśli dotychczasowe podłogi nie spełniają naszych oczekiwań będziemy musieli je zdemontować i zastąpić nowymi. W tym miejscu powinniśmy określić rodzaj nowej podłogi (panele, mozaika, parkiet tradycyjny, płytki ceramiczne itp.). Określenie rodzaju podłogi zbliży nas do wstępnego szacunku kosztów remontu. Pamiętajmy, ze mozaika czy parkiet tradycyjny, mogą być kilkukrotnie droższe niż dobre jakościowo panele podłogowe. Szczegółowe ceny można sprawdzić na przykład>na kalkulatorze kosztów remontu salonu.
Po oszacowaniu kosztów podłogi przychodzi czas na wstępną ocenę kosztów remontu ścian. W większości sypialni i salonów będzie to jedynie wyrównanie nierówności i malowanie. Z kolei w kuchni oraz łazience warto zainwestować w dobre jakościowo płytki. Jeśli zdecydowaliśmy już, w jaki sposób wyremontujemy ściany, obliczmy ich powierzchnię (odejmując wielkość okien i drzwi). Takie działanie pozwoli nam na określenie ilości potrzebnych materiałów oraz na ocenę kosztów robocizny.
W trzecim etapie określania zakresu prac remontowych powinniśmy pomyśleć nad tym, jakie wyposażenie pozostanie w mieszkaniu, a które trzeba będzie zastąpić nowym. Ten etap najczęściej wiąże się z wymianą: armatury łazienkowej, szafek kuchennych oraz niezbędnych sprzętów AGD. Warto dokonać dokładnej analizy tych kosztów, bowiem mogą one stanowić bardzo duży procent całej inwestycji. Szacunkowo koszty sprzętu AGD określimy w kalkulatorze kosztów remontu kuchni, a armatury łazienkowej w analogicznym kalkulatorze dla łazienki.
Prace samodzielne kontra ekipa remontowa
Po określeniu zakresu prac remontowych powinniśmy ustalić, które prace wykonamy samodzielne, a które pozostawimy wykwalifikowanej ekipie remontowej.
Osoby, którym zależy na ograniczeniu kosztów, przeważnie decydują się na samodzielne malowanie ścian oraz układanie paneli podłogowych. Owe prace są dość proste i wymagają jedynie podstawowych umiejętności wykończeniowych.
Jeśli posiadamy większą wiedzę z zakresu remontów, wówczas możemy poszerzyć zakres samodzielnie wykonywanych czynności na przykład o ułożenie płytek w kuchni i łazience.
Co prawda, samodzielne prace remontowe zajmą nam zapewne więcej czasu, jednak są dobrym sposobem na ograniczenie kosztów całej inwestycji. Jeśli zakres samodzielnie wykonywanych prac będzie dość duży, wówczas możemy ograniczyć koszty nawet o 1/3.
Jeżeli zdecydowaliśmy już, które prace wykonamy samodzielnie, a które powierzymy ekipie remontowej, możemy przystąpić do poszukiwania wykonawcy. Nigdy nie podpisuj umowy z pierwszą firmą, która w ogóle złoży ofertę. Zbierz propozycje cenowe od kilku firm, porównaj je i dopiero podejmij decyzję. Dla niektórych zbieranie ofert od różnych firm, przeprowadzanie dziesiątek rozmów i wielokrotne objaśnianie zakresu prac może być bardzo uciążliwe. Dlatego łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych. Wypełniasz formularz, potwierdzasz zapytanie i... spokojnie czekasz na propozycje cenowe od sprawdzonych fachowców z Twojej okolicy. Aby skorzystać z usługi kliknij tu.
Dzięki temu będzie nam łatwiej przejść przez kolejne etapy. Po rozpisaniu wszystkich dostępnych informacji dobrze będzie określić harmonogram działań. Ustalmy, które pomieszczenia będą remontowane jako pierwsze i którego fachowca wezwać na samym początku. Takie działania usprawnią cały remont oraz sprawią, że zajmie on mniej czasu.
Koszty robocizny
Do wstępnego obliczenia kosztów remontu niezbędne będzie oszacowanie kosztów robocizny. Warto pamiętać, iż są one bardzo zróżnicowane i zależą od regionu, w którym przeprowadzamy remont. We wstępnym obliczeniu kosztów robocizny z pewnością przydadzą nam się dedykowane artykuły na ten temat, takie jak ten.
Możesz też skorzystać z Kalkulatorów Budowlanych, aby rozesłać automatycznie zapytanie do wielu sprawdzonych fachowców i wybrać tego, który najbardziej nam odpowiada. Dzięki temu będziemy mogli bez większego wysiłku porównać oferty wielu firm i fachowców w krótkim czasie.
Koszty materiałów
Zakup materiałów remontowych obejmuje znaczny procent kosztów całego remontu. Na tym etapie powinniśmy dokładnie oszacować wielkość powierzchni poddawanych remontowi. Obliczmy, jaka powierzchnia będzie pomalowana farbą, wyłożona płytkami czy panelami podłogowymi. Dokładne obliczenia powierzchni są niezbędne do oszacowania kosztów materiałów.
Szacowanie kosztów potrzebnych materiałów na Kalkulatorach Budowlanych jest bardzo uproszczone. Wpisujesz po prostu powierzchnię podłogi, czy ściany, określasz wymaganą jakość materiałów (mając do wyboru od tych najtańszych, przez optymalny stosunek ceny do jakości aż po wysoką jakość), a odpowiedni kalkulator automatycznie oblicza zapotrzebowanie i koszt łączny, a następnie umieszcza te informacje w podsumowaniu.
Kosztorys remontowy
W oparciu o wszystkie powyższe informacje, możemy stworzyć wstępny kosztorys remontowy. Warto też zaznaczyć, iż taki kosztorys określa wydatki w sposób orientacyjny – dokładny koszt remontu poznajemy zazwyczaj dopiero po jego zakończeniu i w praktyce przekracza o minimum 10-20% zakładane na początku koszty.
Dzięki wykonaniu wstępnego kosztorysu będziemy w stanie ocenić nasz niezbędny wkład finansowy, a także otrzymać oferty od firm zainteresowanych wykonaniem dla nas wszystkich prac. Jest to dość istotne zwłaszcza, gdy nasz budżet jest mocno ograniczony i chcemy zaciągnąć kredyt bądź pożyczkę. Jeśli dobrze rozpisaliśmy pełny zakres prac, koszt robocizny oraz cenę materiałów, wówczas nasz kosztorys będzie dość dokładny.
Przypominamy, że najbardziej dokładny kosztorys stworzysz za pomocą kalkulatorów dostępnych w naszych serwisach.