Przygotowania do remontu mieszkania

Etap 1: plan, kosztorys i umowa

Zacznij remont od papierkowej roboty. Nakreśl plan, czyli co i gdzie trzeba wykonać. Spisz listę potrzebnych rzeczy do remontu wraz z szacowaną ceną. W ten sposób ostateczny koszt remontu cię nie zaskoczy i będziesz mógł odłożyć wymagane fundusze. Następnie znajdź właściwą ekipę remontową, jeśli nie podejmujesz się sam wykonania prac. Szukaj firmy sprawdzonej, z dobrą opinią, najlepiej poleconej przez znajomych. Bardzo ważna jest umowa z wykonawcą. Powinna być w formie pisemnej, bo chociaż ustne ustalenia także mają moc prawną, to łatwiej będzie dochodzić swoich praw w razie problemów, gdy będzie spisany dokument umowy. W umowie należy zawrzeć jej strony, przedmiot, zakres prac, termin realizacji, wynagrodzenie, sposób zapłaty. Można umówić się na rozliczenie kosztorysowe, czyli na bazie planowanych robót po ich wykonaniu albo ryczałtowo – stała stawka wyliczona na podstawie szacowanego zakresu prac. Dla zlecającego lepsza jest druga opcja, bo z góry wie, ile wyniesie go remont i wykonawca nie zażąda podwyższenia wynagrodzenia w trakcie. Jeśli samodzielnie bierzesz się za remont, także narzuć sobie harmonogram i ustal, jakie prace kiedy wykonasz krok po kroku. Pozwoli ci to zamknąć remont w wyznaczonym czasie i będzie motywować do działania.

Etap 2. Wyburzanie ścianek działowych i/lub budowa nowych

Jeśli remont przewiduje zmiany w rozkładzie pomieszczeń, to od tego trzeba zacząć: wyburzania ścianek działowych lub budowania nowych.

Etap 3. Otwory na drzwi lub okna

Kolejny etap związanym z ewentualnym wyburzaniem, czyli robienie nowych otworów na drzwi lub okna albo murowanie starych. Jeśli remont obejmuje takie prace, trzeba wykonać je na samym początku.

Etap 4. Zmiany w instalacjach

Dotyczy się głównie łazienki i kuchni, jeśli ma dojść do przemieszczenia sprzętów korzystających z instalacji hydraulicznej czy elektrycznej. Może jednak przydać się też w innych pokojach, jeśli chcesz zmienić umiejscowienie gniazdek, dodać wentylację czy zainstalować alarm. Zmiana biegu przewodów to jeden z pierwszych etapów remontu. Warto sfotografować bruzdy z kablami na ścianie, zanim doda się tynk. W razie usterki czy awarii łatwiej będzie odtworzyć, gdzie znajdują się przewody i kable.

Etap 5. Płyty gipsowo-kartonowe

Niekonieczne każdy remont wymaga montażu płyt, ale jeśli doszło do wyburzania czy dodawania ścian, albo remontuje się dom w stanie surowym, to trzeba zamontować takie płyty. W stanie deweloperskim płyty gipsowo-kartonowe powinny być już na ścianach. Wysokiej jakości płyty oferuje firma Rigips (więcej pod tym linkiem: https://www.rigips.pl/produkty/plyty)

Etap 6.  Gruntowanie ścian

Przed położeniem nawierzchni, płytek czy terakoty, a także przed pomalowaniem ścian, trzeba zagruntować podłoże specjalnymi preparatami.

Etap 7. Płytki ceramiczne

Kolejnym krokiem jest położenie płytek na zagruntowane powierzchnie. W tym momencie trzeba też już wiedzieć, czy w dalszej części remontu położy się terakotę, panel albo klepki, bo od tego zależy wysokość posadzki. Jest jeszcze moment na zrobienie wylewek, aby podwyższyć podłogę i wyrównać ją w miejscach, gdzie spotykać się będą różne okładziny podłogowe.

Etap 8. Parkiet i panele

Po płytkach pora na ułożenie paneli czy parkietów, klepek – słowem okładzin z drewna lub materiałów drewnopochodnych. Należy zastanowić się, czy okładzina podłogowa drewniana ma być woskowana, lakierowana czy olejowania. Po położeniu okładziny, można przystąpić do lakierowaniu. Uprzednio najlepiej cyklinować posadzkę, odkurzyć ją i położyć podkład. Lakierowanie odbywa się w dwóch turach, dzień po dniu.

Etap 9. Zamontowanie drzwi

Podłogi gotowe, więc wiadomo już, jak wysokie jest podłoże. Można zatem zamontować drzwi, bo otwory na nie da się już precyzyjnie wymierzyć. Montowanie drzwi przed ułożeniem parkietu jest zdecydowanie kiepskim pomysłem, bo może się okazać, że drzwi nie będą się otwierać i zamykać przez zbyt wysoki poziom podłogi.

Etap 10. Malowanie ścian i kładzenie tapety

Wreszcie jeden z ulubionych dla wielu momentów remontu: wybór kolorów ścian czy wzorów tapet. To prawie końcowy etap. Zanim pomalujesz ściany czy nałożysz tapetę, pomaluj sufit. Ten etap prac można wykonać samemu, nawet gdy bardziej skomplikowane prace zlecałeś specjalistom. Jeśli jednak nigdy nie kładłeś tapety czy nie malowałeś ścian, to lepiej zaufaj ekspertom, bo krzywo położona tapeta czy niestaranie pomalowana ścian zepsują nawet najładniej urządzone wnętrze.

Etap 11. Gniazdka, lampy i meble

Na koniec zostanie instalacja gniazdek elektrycznych oraz żyrandoli, a także karniszy w oknach, zabudowanego sprzętu AGD. Ostatni etap to też montaż mebli czy ustawianie ich oraz dodawanie elementów dekoracyjnych.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej