Pęknięcia na ścianach w nowym mieszkaniu - jak je naprawić?
Niewiele mówi się o użytkowaniu nowych domów czy mieszkań. Tymczasem są to budowle, które wymagają odpowiedniego traktowania. Przez pierwszy rok budynek stabilizuje się na gruncie i może lekko osiadać. Czasem pojawiają się także nieestetyczne pęknięcia na ścianach. Z pewnością warto wiedzieć, które pęknięcia ścian w nowym domu są czymś normalnym, a które świadczą o wadach budowlanych. Poniżej odpowiemy na pytanie, jak usunąć pęknięcia na ścianie, a także jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania.
Nowe mieszkanie zawsze wymaga wykończenia pod klucz. Koszty tego przedsięwzięcia najłatwiej obliczysz na Kalkulatorach Budowlanych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Głębokie i powierzchniowe pęknięcia na ścianach. Czy jest się o co martwić?
Popękane ściany nie są zbyt przyjemnym widokiem, jednak nie każda rysa będzie zjawiskiem groźnym. Powierzchniowe pęknięcia ścian mogą wystąpić w każdym nowym i użytkowanym budynku. Nie stanowią żadnego zagrożenia i nie świadczą o wadach konstrukcyjnych. Najczęściej powstają na ścianach działowych wykonanych z płyt kartonowo gipsowych (szczególnie na miejscach połączeń płyt).
Powierzchniowe rysy mogą też powstawać w wyniku naturalnego naprężania się materiałów budowlanych. Tzw. rysy skurczowe mają poniżej 3 mm szerokości i rozciągają się na kształt przypominający pajęczynę. Powierzchniowe pęknięcia ścian w nowym domu najczęściej powstają nad otworami okiennymi, drzwiowymi oraz na łączeniach ścian działowych. Są to miejsca szczególnie narażone na działanie naprężeń.
Naprawa pęknięć jest stosunkowo prosta i z łatwością możemy wykonać ją samodzielnie. Problem pojawia się wtedy, gdy pęknięcia na ścianach są głębokie, przechodzą przez cały tynk, a co gorsza przez mury. Szczególnie niebezpieczne będą pęknięcia znajdujące się na połączeniu sufitu oraz ścian działowych. Tego typu uszkodzenia mogą świadczyć o wadach konstrukcyjnych budynku i stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Głębokie rysy pomiędzy ścianą, a sufitem są wyraźną informacją, że strop uległ ugięciu. Właściciele nowych mieszkań powinni w tej sytuacji zgłosić usterkę do dewelopera z którym podpisali umowę.
Na deweloperze ciąży obowiązek usunięcia wad konstrukcyjnych budynku. Jednak wyegzekwowanie tego obowiązku nie musi być takie proste. Właściciele domów jednorodzinnych mogą zgłosić wadę do firmy budowlanej (o ile nieruchomość została wykonana systemem zleconym). W pozostałych przypadkach należy wynająć fachowca, który obejrzy ściany, zapozna się z projektem budowlanym, warunkami glebowymi i określi, jaka naprawa będzie potrzebna.
W wielu wypadkach nie wystarczy jedynie zamaskowanie pęknięć. Zbyt mocne osiadanie budynku może się wiązać ze złym doborem fundamentów, które nie są w stanie równomiernie przenosić obciążeń. W tym wypadku konieczne będzie ich wzmocnienie.
Dlaczego pęknięcia na ścianach występują w nowych mieszkaniach?
Powierzchniowe pęknięcia na ścianach są dość częstym zjawiskiem. Ich najczęstszą przyczyną są oszczędności poczynione na etapie budowy konstrukcji budynku. Coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której deweloper wymusza na wykonawcach oszczędności. Tymczasem wszystkie ściany w budynku wymagają odpowiedniego połączenia ze słupami konstrukcji szkieletowej oraz spodem stropu. Oszczędności poczynione na tym etapie budowy mogą spowodować powierzchniowe pęknięcia tynku, co będzie widoczne niedługo po oddaniu budynku do odbioru.
Na szczęście popękane ściany przeważnie nie stanowią żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców. Dominują powierzchniowe rysy, których naprawianie powinna sprawić większych trudności. Gdy zauważyliśmy już pęknięcia, warto je regularnie kontrolować i ocenić, czy nie ulegają rozszerzeniu. W tym celu możemy wykonać prosty test. Wzdłuż przebiegu pęknięcia nakładamy kilka niewielkich placków zaprawy gipsowej. Czekamy do zakończenia sezonu zimowego i oceniamy widoczność rysy. Jeśli zaprawa gipsowa nie popękała to znaczy, że pęknięcie tynku się nie powiększa. W tej sytuacji wystarczy je tylko odpowiednio naprawić. Pękniecie placków zaprawy może oznaczać, że konstrukcja budynku, bądź same fundamenty zostały wykonane w sposób niewłaściwy. W tym wypadku konieczna będzie konsultacja z deweloperem oraz sprawdzonym, niezależnym fachowcem, który oceni stan naszego mieszkania.
Pamiętajmy jedynie aby wybrać fachowca, który wykonywał budynku i nie jest w żaden sposób związany z deweloperem. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na dokonanie bardziej wiarygodnej analizy.
Skąd biorą się pęknięcia ścian w nowym domu?
Powody mogą być takie same jak w przypadku pęknięć na ścianach w nowych budynkach wielorodzinnych. Delikatne osiadanie domu przez pierwsze dwa lata po budowie jest czymś naturalnym, a powierzchniowe rysy nie powinny nas niepokoić.
Czasem popękane ściany wiążą się z niewłaściwym nałożeniem bądź wysuszeniem zapraw tynkarskich. Jeśli wiemy jak usunąć pęknięcia na ścianie, to naprawa nie będzie stanowiła zbyt dużego problemu. Jednak czasem zdarza się, że pęknięcia świadczą o zbyt słabej nośności gruntu oraz o złym doborze fundamentów. Jeśli szczeliny ciągle się powiększają, najprawdopodobniej trzeba będzie wzmocnić fundamenty. Przeważnie jest to podbicie ław warstwą betonu lub palowanie gruntu znajdującego się w pobliżu ławy. Jednak ostateczny sposób wzmocnienia fundamentów powinien być określony i wykonany przez doświadczonego fachowca.
Jak usunąć pęknięcia na ścianie?
Drobne pęknięcia ścian w nowym domu czy mieszkaniu (poniżej 3 mm szerokości) możemy zamaskować przy użyciu zwykłej masy szpachlowej. Należy ją dobrać odpowiednio do rodzaju tynku. Wszystkie istotne informacje znajdziemy na opakowaniu produktu. Pamiętajmy, że masa przeznaczona do tynków cementowo wapiennych nie może być wykorzystana do naprawy tynków gipsowych (i na odwrót).
Naprawa pęknięć jest stosunkowo prosta. Na wstępie warto odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie. Dobrze będzie wykorzystać folię malarską, która osłoni meble i podłogę. Masa tynkarska może powodować odbarwienia niektórych materiałów, a po zaschnięciu będzie dość trudna do usunięcia. Dlatego zabezpieczenie pomieszczenia zaoszczędzi nam czasochłonnego sprzątania.
Masę nakładamy na suchą i oczyszczoną ścianę. Maksymalna grubość zaprawy nie powinna przekraczać 2 mm. Najwygodniej będzie nakładać masę tynkarską za pomocą niewielkiej szpachelki. Po jej naniesieniu czekamy do pełnego wyschnięcia i przecieramy miejsce drobnoziarnistym papierem ściernym. Podczas przycieranie wytworzy się pył, dlatego warto zamknąć drzwi do pozostałych pomieszczeń budynku. Po wygładzeniu i odpyleniu fragmentu ściany wystarczy go tylko pomalować. Miejsce po rysie nie powinno być już widoczne.
Ciekawym pomysłem jest też wykorzystanie taśmy reparacyjnej z włókna szklanego. Jest ona szczególnie polecana w przypadku pęknięć o większej powierzchni, a także do uszkodzeń powstających na płytach kartonowo gipsowych. Wnętrze rysy należy zapełnić masą szpachlową, a na wierzch nakleić taśmę z włókna szklanego. Na wierzch nanosimy drugą warstwę masy szpachlowej (bardzo cienko). Po jej wyschnięciu możemy delikatnie przytrzeć powierzchnie drobnoziarnistym papierem ściernym. Taśma nie będzie widoczna, jednak zabezpieczy ścianę przed ponownym pękaniem.
O czym jeszcze warto pamiętać przy popękanych ścianach?
Powyżej ustaliliśmy, jak usunąć pęknięcia na ścianie. Warto odpowiedzieć sobie jeszcze na pytanie, czy możemy uchronić się przed tego typu uszkodzeniami?
Właściciele zamieszkujący istniejące już budynki w zasadzenie nie mają żadnego wpływu na powstawanie pęknięć. Mogą jedynie ocenić przyczynę ich powstawania oraz wykonać naprawę.
Właściciel mieszkania pochodzącego z rynku pierwotnego może też liczyć na naprawy w ramach umowy gwarancyjnej. Jednak stan kupowanej nieruchomości należy dokładnie przeanalizować na samym początku, podczas jego odbioru. Pamiętajmy, że nawet niewielka rysa powstała na złączeniu stropu i ściany powinna być dla nas ostrzeżeniem.