10 błędów podczas remontu mieszkania – lepiej ich unikać!

1. Mieszkanie bez projektu

To jeden z podstawowych błędów, które popełniają osoby zaczynające remontowanie mieszkania. Warto zapamiętać, że każdy remont powinien być wcześniej dobrze przemyślany, a każdy właściciel mieszkania musi wiedzieć, czego chce. Remont nie ma być jedynie odległą wizją, a konkretnym projektem, którego będą następnie trzymać się fachowcy.

Kupując materiały do wyremontowania mieszkania, warto zainspirować się np. magazynami bądź różnymi blogami w Internecie na temat aranżowania wnętrz. Projekt pozwoli zapanować nad remontem i umożliwi rozmieszczenie wszystkich elementów dokładnie tam, gdzie będziesz chciał. W razie problemu z utworzeniem projektu samodzielnie zawsze możesz poprosić o pomoc doświadczonego architekta.

2. Niedogadanie się z fachowcami

Przed remontem warto rzeczowo i konkretnie porozmawiać z fachowcami, których zatrudniasz do wyremontowania swojego mieszkania. Niestety sporo z nich decyduje się na banalne rozwiązania, które niekoniecznie dobrze wpływają na wygląd mieszkania. Właśnie dlatego lepiej dogadać się z ekipą remontową i ustalić każdy szczegół – po to, aby później nie było zdziwienia, gdy zmajstrują coś sami.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto poświęcić czas na znalezienie profesjonalnej i dobrze ocenianej firmy. Nie szukaj jak najtańszych fachowców, a naprawdę porządnej ekipy remontowej. Zaznacz również, że w przypadku wątpliwości powinieneś być pierwszą osobą, z którą fachowcy muszą się kontaktować. Nie zezwalaj na samowolkę, chyba że nie masz wizji na swoje mieszkanie. A przecież na pewno masz, prawda?

3. Niepodpisanie umowy z ekipą remontową

Decydując się na pomoc fachowców, powinieneś podpisać z nimi umowę. Brak takiego dokumentu może być bowiem ryzykowny – zwłaszcza gdy ekipa remontowa jest nowa i nie ma jeszcze wyrobionej renomy. Warto w takiej umowie określić ostateczną datę wykonania usługi, kwotę wynagrodzenia i inne szczegóły.

Brak umowy może skutkować poważnymi komplikacjami w niedalekiej przyszłości. Jeśli ekipa remontowa spartaczy swoją pracę, bez umowy ciężko będzie dowieść, jak naprawdę powinna zostać wykonana usługa. Właśnie dlatego podpisanie umowy jest priorytetem. Gdy przyjdzie ekipie poprawiać swoją pracę, będą zmuszeni to zrobić – oczywiście, jeśli podpiszesz z nimi umowę, w której będzie mowa o poprawkach.

4. Nieprzemyślane kolory ścian

Dobranie kolorów ścian jest przy remoncie naprawdę ważne, zwłaszcza że wpływa to zarówno na wygląd pomieszczeń, jak i dobre samopoczucie domowników. Nie pokuś się na aktualne trendy, ponieważ moda i tak przemija. Lepiej pokierować się rozkładem mieszkania oraz własnymi upodobaniami.

Co to oznacza? Otóż w małym wnętrzu lepiej nie stawiać na ciemne kolory, bo akurat taka jest moda. W niewielkim metrażu zdecyduj się raczej na jasne ściany po to, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Wbrew pozorom dobranie koloru ścian jest szalenie ważne – przecież będziesz w tym miejscu spędzać każdy następny dzień! Lepiej więc przyłożyć się do starannego dobrania kolorów, aby dobrze się czuć we własnym mieszkaniu. Sprawdź także ten artykuł o remoncie mieszkania krok po kroku.

5. Brak planu na rozmieszczenie mebli

Remont polega nie tylko na zmianie kolorów ścian, ale też wnętrzarskich modyfikacjach. Właśnie tutaj pojawia się mnóstwo błędów, z rozmieszczeniem nowych mebli na czele. W sklepie wiele z nas daje oczarować się nowoczesnym designem mebli, mimo że nie są one do końca zgodne z naszym gustem bądź oczekiwaniami. W wyniku tego kupujemy mało funkcjonalne elementy, które później ciężko jest ze sobą zestawić i zmieścić je w mieszkaniu.

Zanim zabierzesz się za poszukiwania mebli, pomyśl, w którym miejscu możesz je ustawić. Ważne jest przemyślenie dokładnej aranżacji pomieszczenia, a następnie rozplanowanie mebli w pokoju i wymierzenie przestrzeni oraz miejsca, jakie będą zajmowały meble. Dopiero później możesz wybrać się na zakupy, wiedząc już, na co możesz sobie pozwolić.

Planujesz wyremontować mieszkanie? Nie powtarzaj tych błędów!

6. Źle rozmieszczone gniazdka

W zakupowym szale często zapominamy o podstawie, jaką niewątpliwie jest rozmieszczenie gniazdek oraz zamocowanie ich odpowiedniej ilości w ścianach. Niekiedy przypominamy sobie o tym, gdy remont już dobiega końca. Co mówią specjaliści? Zalecają wykonanie o kilka kontaktów za dużo – zawsze lepiej jest mieć bowiem dodatkowe kontakty, jak ich brak. To pozwoli na uniknięcie konieczności zakupu przedłużaczy, przesuwania mebli i przepinania kabli.

Pamiętaj również o tym, że poważnym błędem jest umieszczanie gniazdek tuż za sprzętem kuchennym. Będziesz miał przez to problem z podłączeniem czegokolwiek do gniazdka. Zdecydowanie lepiej zrobić gniazdko obok miejsca, gdzie używany będzie dany sprzęt elektryczny. Nie zapominaj też o gniazdku na czajnik, kuchenkę mikrofalową czy blender.

7. Brak pomysłu na listwy

Planujesz panele w domu? A więc warto będzie do nich dobrać odpowiednie listwy przypodłogowe – tak, aby pasowały do koloru paneli. Staraj się dobierać dokładnie ten sam kolor, jaki mają panele. Wielu projektantów wnętrz kolor listwy dobiera również pod ościeżnicę drzwi, co genialnie się ze sobą komponuje.

Oczywiście w kwestii listew przypodłogowych pojawiają się różne opinie – niektórzy nie chcą bowiem, aby listwy wyglądały tak samo, jak panele. O gustach się nie dyskutuje, jednak pomyśl, czy wybrane listwy na pewno będą zgadzały się z wystrojem mieszkania. Tak mały detal może bowiem zepsuć wygląd całego pomieszczenia – właśnie dlatego warto zadbać o odpowiednie listwy.

8. A może tego wystarczy…?

Chodzi rzecz jasna o kupowanie materiałów „na oko”. Wielu ludzi popełnia ten sam błąd, remontując swoje mieszkanie. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć, ile farby potrzeba będzie na pokrycie ścian lub jak dużo musimy mieć kafelek do łazienki. Lepiej nie oszczędzać i kupić więcej materiałów – bo gorzej, jeśli okaże się, że ich zabraknie. Czasem też ekipa remontowa może uszkodzić jeden z elementów – a co, gdy już takiego nie dostaniesz?

Na etapie planowania remontu warto ustalić, ile potrzeba materiałów i od razu policzyć nadwyżkę. Przy zakupie materiałów zawsze powinno się doliczać zapas – bez względu na to, jak bardzo profesjonalni będą fachowcy.

9. Estetyka, nie funkcjonalność

Remontując mieszkanie, często skupiamy się wyłącznie na tym, aby wyglądało ładnie. Estetycznie urządzone wnętrza to nic złego, jednak nie można zapominać, że w mieszkaniu będziemy przebywać niemal każdego dnia.

Właśnie dlatego warto przemyśleć, aby poszczególne pomieszczenia były maksymalnie funkcjonalne. Musisz być w stanie swobodnie przemieszczać się między pokojami, a także wygodnie wypoczywać na meblach do tego służących.

10. Koszt remontu mieszkania

Bardzo ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztować będzie remont mieszkania. Zazwyczaj koszt wychodzi o wiele większy, niż się zakładało. Lepiej nie stawiać wyłącznie na drogie rozwiązania, które rzekomo mogą posłużyć latami. W rzeczywistości i tak okazuje się, że niektóre materiały wcale nie są lepsze jakościowo niż te tańsze. Błędem jest też kupowanie z początku samych drogich przedmiotów, a później – gdy budżet się zmniejszy – dobieranie tanich dodatków.

Nie wolno zaniżać jednak kosztów remontu mieszkania, ponieważ odświeżanie go po kosztach może okazać się naprawdę fatalnym pomysłem. Duże oszczędności to dużo niedoróbek i dużo błędów, które trzeba będzie niedługo naprawić. Oczywiście nie oznacza to, że musisz na każdej podłodze kłaść marmur! Warto jednak nauczyć się rozróżniać materiały i nie stawiać wyłącznie na słabej jakości produkty. Chcesz kupić sprawdzone, trwałe i dobre jakościowo materiały? Warto poczekać na promocje marketów budowlanych – zdarzają się w nich bardzo często, co pozwoli zaoszczędzić na remoncie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii remonty