Koszt remontu używanego mieszkania

Remont mieszkania należy podzielić na kilka etapów, które obejmują: łazienkę, pokój oraz kuchnię. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej będzie dokonać rzetelnych obliczeń dotyczących kosztów całego przedsięwzięcia.

Łazienka

Łazienka przeważnie jest pierwszym pomieszczeniem, które poddajemy pracom remontowym. Wstępnym etapem prac będzie usunięcie starych płytek i niepotrzebnych urządzeń sanitarnych. Koszt demontażu waha się w granicach 500 -700 złotych. Po zakończeniu wstępnego etapu przychodzi czas na usunięcie ewentualnych nierówności i spadów. Czynność tą możemy wykonać samodzielnie, co znacznie zmniejszy koszty. Do usunięcia spadów oraz nierówności wystarczy nam specjalna zaprawa, którą możemy nabyć już za kilkanaście złotych (dostępna w każdym sklepie budowlanym).

Drugim etapem remontu łazienki jest ułożenie płytek ściennych oraz podłogowych. Koszt zakupu płytek może być bardzo zróżnicowany, najtańsze są płytki proste, które możemy zakupić w marketach budowlanych już poniżej 20 złotych za metr kwadratowy. Koszt robocizny jest uzależniony od wielkości płytek i wynosi minimum 20 zł za m2. Zatem minimalny koszt wyłożenia płytek w niewielkiej łazience (o powierzchni poniżej 10 m2) nie powinien przekroczyć 3 tysięcy złotych (jest to łączny koszt zakupu płytek oraz ich montażu przez fachowca).

Ostatnim etapem jest zakup i montaż wanny, umywalki, sedesu, prysznica, oświetlenia oraz pozostałych elementów wyposażenia, które zmieniamy wraz z każdym gruntownym remontem. Najprostsza wanna akrylowa to wydatek rzędu 350 złotych, jednak za lepsze jakościowo modele trzeba czasem zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Koszt zakupu standardowej umywalki oraz sedesu nie powinien przekroczyć 1000 złotych, z kolei prosty prysznic można nabyć od 500 złotych. Najekonomiczniejszy może być zakup oświetlenia. Najtańsze lampy i plafony możemy zakupić już od 100 złotych. Po zakupieniu wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia przyjdzie nam też zapłacić za ich montaż, łączny koszt usługi monterskiej nie powinien przekroczyć 600 złotych za wszystko.

Reasumując: przy założeniu, iż zakupiliśmy najtańsze płytki i elementy wyposażenia łazienki, sumaryczny koszt remontu tego wnętrza wyniesie minimum 6 600 złotych. Osoby, które zdecydują się na zakup lepszych jakościowo płytek i urządzeń sanitarnych muszą się liczyć z odczuwalnym podniesieniem kosztów remontu. Szczegółowe wyliczenia dla Twojej łazienki możesz zawsze przeprowadzić bezpłatnie na naszym kalkulatorze.

Pokój dzienny / Salon

Remont pokoju przeważnie rozpoczynamy od zdemontowania przestarzałych tapet, usunięcia farb lub innych powłok malarskich. Owe czynności możemy wykonać samodzielnie, co pozwoli zredukować koszty całego przedsięwzięcia. Po oczyszczeniu ścian i sufitu koniecznie trzeba je zagruntować, wyrównać oraz pomalować. Przydatne będą:

  • farba emulsyjna gruntująca (od 4 zł za litr)
  • szpachelki, gips szpachlowy i papier ścierny (ok. 100 zł.)
  • wałek malarski wraz z pędzelkami i kuwetą (ok. 60 zł)

Największym wydatkiem będzie zakup farby. Średni koszt dwóch litrów dobrej jakości farby to wydatek rzędu: 25 złotych za białą i 70 złotych za kolorową. Warto pamiętać, iż jeden litr farby wystarcza na pomalowanie ok. 5-10m2, dlatego do pomalowania wnętrza o średniej wielkości (do 20m2) trzeba będzie zakupić minimum 4 litry farby. Dokładną wydajność wybranej farby można zawsze sprawdzić na opakowaniu, warto jednak przewidzieć dodatkowe 10-20% więcej względem rekomendacji producenta.

Po odświeżeniu ścian możemy zamontować odpowiednie oświetlenie, najtańsze karnisze i lampy pokojowe to wydatek ok. 150 zł. Lepsze jakościowo, nowoczesne systemy oświetlenia są już znacznie droższe, możemy je nabyć od 500zł w górę.

Reasumując, koszt samodzielnego odświeżenia pokoju wyniesie minimum 600 złotych (zakładamy, że nie było potrzeby wymiany podłogi). Osoby, które nie potrafią wykonywać tego typu prac mogą powierzyć je wyspecjalizowanej firmie, jednak trzeba się liczyć ze znacznym podniesieniem kosztów (na przykład malowanie to wydatek od 5 do 15 zł za m2 za nałożenie dwóch warstw farby).

Do kosztów remontu pokoju można też doliczyć wydatki związane z zakupem nowych mebli, o ile oczywiście planujemy je wymienić. Brak konieczności zakupu nowych mebli pozwala na znaczne ograniczenie kosztów całego przedsięwzięcia. 

Koszty możesz ponadto bardzo dokładnie oszacować przy użyciu naszego kalkulatora kosztów remontu salonu.

Kuchnia

Remont kuchni rozpoczyna się tak samo jak w przypadku łazienki – pierwszym etapem jest usunięcie starych płytek, wyrównanie spadów oraz zdemontowanie niepotrzebnych elementów wyposażenia (łączny koszt demontażu to ok. 500 -700 zł.). W dalszej kolejności przychodzi czas na wyłożenie nowych płytek (minimum 35 zł. za m2  przy standardowych płytkach 30x30 cm, najczęściej jednak cena jest o około 15 zł wyższa, układanie w karro to min. 5-10 zł wyższa cena za m2). Ilość potrzebnych płytek jest uzależniona od rozmiarów mebli kuchennych. Możemy przyjąć, iż koszt wyłożenia płytek oraz pomalowania ścian w małej, pełno umeblowanej kuchni wyniesie 2000 -2500 złotych.

Podczas gruntownego remontu kuchni przeważnie wymieniamy wszystkie meble. Przeglądając oferty producentów natkniemy się zarówno na tanie zestawy (1000 -2500zł. za komplet) jak i na luksusowe meble pod zabudowę, które kosztują minimum 4000 zł. Dobrym pomysłem jest też wymiana zlewozmywaka (min. 80 zł.) oraz baterii (min. 40 zł.) Wybór jest uzależniony od naszych indywidualnych preferencji oraz metrażu wolnej powierzchni użytkowej. Podczas gruntownego remontu warto też zadbać o wymianę oświetlenia, najtańsze modele lamp i plafonów kosztują minimum 150 złotych.  Zatem minimalny koszt gruntownego remontu niewielkiej kuchni to wydatek rzędu 3700 złotych bez wymiany mebli i sprzętów AGD. Podczas wyliczenia tych kosztów zakładamy, iż pomieszczenie jest odpowiednio wykonane i nie wymaga poprawek związanych z przyłączem wodnym, gazowym ani elektrycznym.

Pamiętaj, że dokładny koszt remontu kuchni możesz oszacować na dedykowanym kalkulatorze

Koszty wykończenia nowego mieszkania

Dokonując analizy kosztów wykończenia nowego mieszkania załóżmy, iż znajduje się ono w stanie deweloperskim: zamontowane grzejniki, nowe okna, parapety, a także wszystkie przyłącza elektryczne i sanitarne.

Łazienka

Koszt wykończenia łazienki jest niemal taki sam jak koszt jej wyremontowania. Odejmujemy wydatki związane z demontażem starych płytek, wyrównywaniem ścian oraz usuwaniem niepotrzebnych elementów wyposażenia. Dodatkowym kosztem będzie jedynie zakup pralki (min1200zł.) oraz dodatkowych szafek i półek (min. 600zł.). Minimalny koszt wykończenia nowej łazienki w stanie deweloperskim to ok. 8 tysięcy złotych. Dokładne wyliczenia możesz przeprowadzić tutaj.

Pokój

Koszty związane z pomalowaniem ścian będą w tym wypadku takie same jak w przypadku remontu. Musimy jednak pamiętać o właściwym umeblowaniu oraz o wyłożeniu podłogi. Sposób wyposażenia pokoju powinien być uzależniony od jego przeznaczenia użytkowego. Możemy przyjąć orientacyjnie, że minimalne koszty wyposażenia jednego pokoju to wydatek rzędu 5000 złotych. Owe koszty obejmują zakup najtańszych: foteli, łóżka, szafek, dywanu, elementów dekoracji wnętrza.

Koszt wyłożenia podłogi zależy od tego, jaki materiał zastosujemy. Najtańszym rozwiązaniem jest zakup zwykłych paneli podłogowych (min. 15zł. za m2). Koszt samodzielnego wyłożenia podłogi w pokoju 4x5 metrów wyniesie zatem 300 złotych za panele oraz 50 zł. za folię i podkład. Łączny, minimalny koszt wykończenia i umeblowania pokoju wyniesie niecałe 6 tysięcy złotych. Szczegółowy kosztorys możesz sporządzić tutaj.

Kuchnia

Koszty wykończenia nowej kuchni są zbliżone do kosztów remontu w mieszkaniu pochodzącym z rynku wtórnego. Odchodzą jedynie koszty demontażu starych płytek (ok.500 -700 złotych). Nieruchomości w stanie deweloperskim posiadają już wszystkie niezbędne przyłącza, dzięki czemu nie musimy wydawać pieniędzy na dodatkowe usługi hydrauliczne i elektryczne. Do kosztów wykończeniowych dochodzi cena zakupu mebli (min. 1200 zł. za podstawowy zestaw szafek kuchennych wraz ze zlewozmywakiem, baterią) oraz cena zakupu sprzętów AGD. Niezbędne są: lodówka (1000-1500zł), kuchenka (800 – 1500zł.) oraz zmywarka (ok. 1000zł). Łączny koszt wykończenia kuchni i zakupu mebli oraz sprzętu AGD to wydatek minimum: 7000 złotych. Szczegółowy kosztorys możesz sporządzić samodzielnie na naszym kalkulatorze.

Podsumowując, co kosztuje więcej?

Przyjmując taki sam metraż oraz standard wykończenia możemy z całą pewnością stwierdzić, że koszt remontu będzie w 90% sytuacji niższy niż wykończenie nowego mieszkania. Podczas remontu zwykle możemy wykorzystać część istniejących elementów infrastruktury i wyposażenia, dzięki czemu łączny koszt będzie znacząco niższy.

Wyjątkiem może być tu sytuacja, gdy w remontowane mieszkanie jest w bardzo złym stanie technicznym i trzeba wykonywać takie prace jak na przykład osuszanie ścian, wymiana okien, tynków czy całej instalacji elektrycznej. W takim przypadku koszty remontu lawinowo rosną i z pewnością przekroczą koszty wykończenia mieszkania, które otrzymujemy w stanie deweloperskim (nowe instalacje, nowe okna, gładź gipsowa na ścianach).

ikona podziel się Przekaż dalej