Remonty kamienic – podstawa prawna

Pozwolenie budowlane na remont w starej kamienicy

Mieszkanie w kamienicy może mieć wiele atutów. Tego typu budynki zazwyczaj znajdują się w centrum miasta, a często także zapewniają wysoki poziom estetyki. Tego typu lokalizacja może być znacznie wygodniejsza od zamieszkania w blokach z wielkiej płyty. Niestety kamienica wiąże się także z pewnymi ograniczeniami prawnymi.

Remonty kamienic wymagają całej procedury formalnej. Wykonanie małego remontu może wiązać się ze zgłoszeniem do właściwego organu administracji architektoniczno budowlanej. Samo zgłoszenie nie jest szczególnie skomplikowane ani czasochłonne. Sytuacja zmienia się w przypadku generalnego remontu od podstaw.

Kapitalny remont mieszkania w kamienicy może wymagać uzyskania pozwolenia budowlanego. Będą to na przykład remonty kamienic, które uwzględniają wyburzenie ścian nośnych czy podnoszenie ostatniej kondygnacji. Pozwolenie wymaga sporządzenia pełnej dokumentacji, a w tym projektu zmian w budynku. Jest to przedsięwzięcie, które dodatkowo podniesie koszty inwestycji.

Odnawianie mieszkania w starej kamienicy wpisanej do rejestru zabytków

Czy możemy wykonać remont mieszkania w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków? Oczywiście, że tak, jednak procedura formalna może być nieco bardziej skomplikowana. Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, czy dany budynek został wpisany na listę zabytków. Zrobimy to za pośrednictwem wykazu udostępnionego na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Remont lub przerobienie małego mieszkania w kamienicy wpisanej na listę zabytków będzie wymagał pozwolenia budowlanego. Mowa tu o pracach, które ingerują w konstrukcję budynku (np. wyburzanie ściany, remont instalacji itp). Sytuacja jest nieco mniej skomplikowana w przypadku mieszkań, które znajdują się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Tutaj remont starej kamienicy będzie wiązał się jedynie ze zgłoszeniem (o ile zakres działań nie ingeruje w konstrukcję budynku).

Ile kosztuje remont mieszkania w kamienicy?

Samodzielne odnawianie mieszkania czy zatrudnienie fachowca?

Remonty kamienic niemal zawsze wiążą się z dużymi wydatkami. Koszty wynikają z konieczności remontu instalacji, przerobienia podłóg, ścian, a często także odnowienia instalacji hydraulicznej. Nie bez znaczenia będzie także stawka robocizny.

W ostatnich latach mogliśmy zaobserwować znaczący wzrost stawek ekip budowlanych i remontowych. Dlatego chcąc obliczyć, ile kosztuje remont, warto wziąć pod uwagę specyfikę wykonywanych prac. Samodzielny remont mieszkania w kamienicy z pewnością wpłynie na ograniczenie wydatków. Mankamentem tego rozwiązania okaże się natomiast konieczność dużego zaangażowania ze strony inwestora.

Przerobienie mieszkania przez doświadczoną firmę remontową będzie bardziej kosztowne, jednak mniej obciążające czas inwestora. Możemy też samodzielnie wykonać najprostsze prace (np. ułożenie paneli), a bardziej skomplikowane czynności (np. remont instalacji elektrycznej) powierzyć fachowcom.

Odnawianie mieszkania – etapy i koszty

Zarówno kapitalny, jak i drobny remont mieszkania wymagają odpowiedniego rozplanowania. Dobrze przygotowany plan działań pozwoli nam uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych wydatków, a jednocześnie ułatwi prace. Przyjmujemy, że każdy kapitalny remont przebiega przez cztery etapy. Są nimi prace demontażowe, modernizacja instalacji elektrycznych i hydraulicznych, odnowienie ścian i podłóg, a także biały montaż wraz z pracami wykończeniowymi.

Największe koszty zazwyczaj generuje remont kuchni oraz łazienki. Prace wykonywane od podstaw rozpoczynają się tu na zerwaniu starej nawierzchni podłogowej. Następnie wykonuje się nową wylewkę i układa płytki podłogowe. Ile kosztuje ten etap prac? Przyjmujemy, że kapitalny remont małego pomieszczenia o metrażu 9 m2 pochłonie na tym etapie około 10 000 – 14 000 zł. W cenę wliczamy już ułożenie płytek podłogowych i koszty robocizny.

Wymiana hydrauliki w starej kamienicy będzie kosztowała około 400 zł za punkt. Przyjmujemy, że w naszym mieszkaniu znajduje się pięć punktów, co wygeneruje kwotę w wysokości 2 000 zł. Wymiana instalacji elektrycznej to dodatkowe koszty rzędu 70 zł za punkt, co w przypadku 10 punktów instalacyjnych da kwotę 7 000 zł.

Kapitalny remont mieszkania w starej kamienicy może też wymagać pełnego tynkowania ścian. Dzieje się tak w przypadku, gdy stary tynk jest mocno pokruszony.  Załóżmy, że do wytynkowania zostają dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni około 18 m2. Wykonanie tynku od podstaw będzie tu wydatkiem rzędu około 1 700 zł. Do ceny całkowitej dochodzi jeszcze usługa skuwania starego tynku ze ścian.

Remont małego mieszkania od podstaw obejmie też wymianę podłogi. Załóżmy, że w pomieszczeniu znajdowała się stara klepka. Po jej zdemontowaniu należy wykonać wylewkę samopoziomującą, a następnie ułożyć nową podłogę. Przerobienie starej klepki na nowy parkiet będzie kosztować średnio 330 zł/m2. Zatem za przykładowy pokój o metrażu 12 m2 zapłacimy niespełna 4 000 zł.

Odnawianie mieszkania przechodzi też przez etap wykończenia ścian. Załóżmy, że nasze nawierzchnie nie wymagają już nakładania gładzi, a jedyną czynnością do wykonania jest pomalowanie ścian i sufitów. Czynność możemy wykonać samodzielnie, co przełoży się na ograniczenie wydatków. Średnia cena malowania przez fachowca to przynajmniej 10 zł/m2. Zatem pomalowanie przykładowego pokoju o powierzchni ścian i sufitów 40 m2 będzie nas kosztowało około 400 zł.

Jak widać, przerobienie mieszkania w starej kamienicy może wiązać się z różnorodnymi wydatkami. Do opisanych powyżej kosztów dodajemy także zakup nowej armatury sanitarnej i nowe wyposażenie mieszkania. Jeśli chcesz obliczyć indywidualne koszty remontu mieszkania, skorzystaj z darmowych kalkulatorów na stronie https://kb.pl/kalkulatory/

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii remonty