Remont starego domu czy wyburzenie i budowa nowego? Co się opłaca?
Szukając własnego miejsca na ziemi, często interesujemy się zakupem starych nieruchomości. Niewielki domek na wsi posiada wiele cenionych zalet. Niestety większość obiektów wymaga gruntownego remontu. W tym miejscu pojawia się pytanie, czy opłaca się remontować stary dom? A może bardziej opłacalne będzie wyburzenie starej nieruchomości i budowa domu od podstaw? Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.
Jeśli szukasz firmy, która wyremontuje stary dom, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Na co zwrócić uwagę kupując stary dom do remontu?
Stary dom do remontu nie zawsze taki straszny
Rozważając remont starego domu, warto zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny obiektu. Jest to pierwszy krok do odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje cała inwestycja. Jak wiadomo, remont domu może wygenerować bardzo zróżnicowane koszty, które trudno wstępnie oszacować. Niemal w każdym przypadku pojawią się nieprzewidziane wcześniej wydatki, które podwyższą ostateczne koszty inwestycyjne. Dlatego obliczając koszt remontu, warto dodać do kalkulacji przynajmniej 20 procentową rezerwę. Dopiero wtedy podejmijmy decyzję, czy opłaca się inwestować w stary dom do remontu.
Z reguły remont starego domu przysparza więcej problemów niż budowa domu od podstaw. Jednak istnieje kilka przesłanek sugerujących, że inwestycja w stary obiekt może być opłacalna. Na wstępie warto ocenić stan konstrukcji nośnej budynku. W tym etapie zwracamy szczególną uwagę na stan ścian, obecność ewentualnych pęknięć i pleśni. Dobrze byłoby wiedzieć, z jakiego konkretnie materiału postawiono ściany. Stary dom do remontu mógł zostać wybudowany ze słabej jakości materiałów, które nie spełniają dzisiejszych standardów. W niektórych przypadkach konstrukcja nośna jest już na tyle wysłużona, że remont starego domu staje się całkowicie nieopłacalny. Zbyt duże uszkodzenia ścian sprawiają, że wiele obiektów nadaje się jedynie do rozbiórki. Koszt generalnego remontu mógłby tu przewyższyć koszty wyburzenia domu i postawienia nowego. Dlatego czasem bardziej opłaca się wybudować nowy dom, spełniający wszelkie wymagania inwestora.
Jeśli uważamy, że stary dom do remontu znajduje się w zadowalającym stanie, możemy wstępnie oszacować, ile kosztuje całe przedsięwzięcie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skontaktować się z doświadczonym architektem bądź wykonawcą, który zajmował się remontami starych nieruchomości. Doświadczony fachowiec będzie w stanie wykryć niewidoczne gołym okiem defekty, które podnoszą cenę remontu. W oparciu o jego ekspertyzę będziemy w stanie podjąć ostateczną decyzję i oszacować, ile kosztuje generalny remont. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje remont starego domu, zapoznaj się z tym artykułem o kosztach remontu starego domu.
Remont starego domu kontra stan dachu
Jeśli chcemy oszacować, czy opłaca się remontować stary dom i ile kosztuje remont starego domu, musimy zwrócić szczególną uwagę na stan dachu. Stary dom do remontu może wymagać jedynie wymiany pokrycia dachowego (ewentualnie jego odrestaurowania). Jeśli więźba dachowa znajduje się w dobrym stanie, wówczas cena tego etapu prac nie powinna być dla nas niemiłym zaskoczeniem.
Sytuacja zmienia się w przypadku, gdy remont starego domu musi objąć kompleksową wymianę więźby i pokrycia dachowego. Są to istotne inwestycje, które mogą sprawić, że remont domu przestanie być opłacalny. Wysoki koszt remontu pokrycia dachowego sprawia, że czasem bardziej opłaca się wyburzenie starego obiektu i budowa domu od podstaw.
Stary dom do remontu - te prace mogą okazać się niezbędne - od czego zacząć?
Wymiana okien
Remont starego domu niemal zawsze wiąże się z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Stary dom na wsi zazwyczaj posiada nieszczelne lub przestarzałe przegrody zewnętrzne, które należy wymienić na nowe.
Wymiana okien nie powinna stanowić zbyt dużego problemu. Bez trudu odnajdziemy dobrej jakości okna PCV lub drewniane, które dopasujemy do stylistyki budynku. Nowa stolarka nie będzie też zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu.
Znając ilość i rozmiar przeszkleń bez trudu obliczymy, ile kosztuje ten etap prac. Wstępne kalkulacje można przeprowadzić przy użyciu dostępnych na stronie kalkulatorów budowlanych. Jeśli interesuje cię ten temat, sprawdź także artykuł z cennikiem montażu okien.
Nowe instalacje
Wymiana okien to dopiero początek niezbędnych prac. Chcąc oszacować, ile kosztuje remont starego domu, zwróćmy uwagę na stan instalacji. W większości przypadków niezbędna będzie wymiana całej instalacji elektrycznej, która nie spełnia współczesnych standardów. Koszt wymiany instalacji może być bardzo zróżnicowany i warto oszacować go indywidualnie z wykonawcą.
Stary dom może też wymagać remontu instalacji grzewczej i wodno kanalizacyjnej. W niektórych przypadkach konieczne będzie wykonanie instalacji wodno kanalizacyjnej od podstaw. Jest to kolejne duże przedsięwzięcie, które warto oszacować podczas kalkulowania, ile kosztuje remont starego domu.
Od czego zacząć? Nowe podłogi i ściany
Budowa domu od podstaw daje możliwość pełnego spersonalizowania wszystkich pomieszczeń. Remont domu często nie daje takich opcji. Niektóre pomieszczenia mogły być zaprojektowane w sposób nieustawny, a ich modernizacja okazuje się niemożliwa.
W większości starego typu budynków ograniczamy się jedynie do wymiany zniszczonych podłóg i odświeżenia ścian. W starszych nieruchomościach czasami znajdują się efektowne podłogi z naturalnego drewna. Jeśli ich powierzchnia nie jest szczególnie zniszczona, wystarczy jedynie cyklinowanie i odmalowanie. Dzięki temu stary dom po remoncie zachowuje tradycyjny charakter oraz klasyczny wygląd.
W przypadku bardziej uszkodzonych podłóg niezbędne będzie zerwanie starych nawierzchni i zastąpienie ich nowymi. Cena tego przedsięwzięcia zależy od standardu przeprowadzanych prac.
Zarówno budowa domu jak i remont starego obiektu wymagają wykończenia ścian. Budując nowy dom jesteśmy przygotowani na konieczność tynkowania i malowania. Remont domu znajdującego się w dobrym stanie technicznym wymaga przeprowadzenia tych samych czynności. Po remoncie instalacji odnawiamy i tynkujemy powierzchnie ścian, a następnie przeprowadzamy malowanie.
Remont starego domu kontra budowa – wady i zalety
Budowa domu to przeważnie wyższe koszty
Nie ulega wątpliwości, że nowy dom przynosi wiele korzyści. Po pierwsze mamy wpływ na projektowanie przestrzeni i możemy stworzyć efektowne wnętrza. Podczas wyboru projektu mamy także wpływ na całą kubaturę budynku, dobór materiałów budowlanych i możliwość nadzoru nad postępami prac.
Niestety budowa domu ma także swoje wady. Bez wątpienia należy do nich czas inwestycji i wątpliwości, od czego zacząć. Nowy dom murowany powstaje zazwyczaj przez okres dwóch lat. Co więcej, budowa domu od podstaw uniemożliwia wcześniejsze zamieszkiwanie w nieruchomości. Pod tym względem korzystniejszym rozwiązaniem wydaje się remont starego domu.
Inwestorzy planujący wybudować nowy dom mają większą kontrolę nad harmonogramem prac. Co więcej, nowy dom oznacza jednocześnie nowsze rozwiązania technologiczne i możliwość dokładniejszego zaplanowania wydatków. Niemniej jednak, ostateczna cena inwestycji zazwyczaj okazuje się wyższa niż remont starego domu (o ile nie znajduje się on w złym stanie technicznym). Jeśli chcesz oszacować koszty budowy domu, skorzystaj z darmowego kalkulatora kosztów budowy.
Remont starego domu – najważniejsze za i przeciw
Remont domu może okazać się dużą niewiadomą. Trudno jest jednoznacznie określić koszty całego przedsięwzięcia i ustalić harmonogram prac. Są to największe mankamenty sprawiające, że wiele osób boi się inwestować w starszego typu nieruchomości.
Mimo powyższych wad warto przyznać, że w większości wypadków, remont starego domu okazuje się bardziej opłacalny niż budowa domu od podstaw. Dużym atutem tego rozwiązania okazuje się też szybkość wykonywania prac. Niekiedy możemy zamieszkiwać stary dom zaraz po zakupie, a prace remontowe wykonywać stopniowo. Jest to duży atut dla osób, które potrzebują szybkiego zamieszkania w wybranej lokalizacji.
Stary dom po remoncie nie będzie spełniał najwyższych standardów, które stawiamy nowszego typu obiektom. Jednak może posiadać niepowtarzalny charakter i urokliwe wnętrza, które dopasujemy do indywidualnych preferencji mieszkańców. Bez wątpienia jest to warta rozważenia opcja.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokonać dokładnych oględzin budynku oraz wykonać wstępny kosztorys inwestycyjny. Każdy remont domu może wygenerować zróżnicowane koszty, dlatego należy obliczyć je w sposób indywidualny.