Wykończenie mieszkania krok po kroku, czyli jak urządzić mieszkanie?
Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wzbudza wiele emocji. Posiadanie własnego mieszkania to poważny krok ku dorosłości i stabilizacji. Jednak po odebraniu kluczy do zwykle nie możemy w nim zamieszkać od razu. Czeka nas jeszcze urządzenie mieszkania. Ten etap, w zależności od naszych oczekiwań, możliwości finansowych, a także wkładu własnego, może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Jeśli planujesz wykończenie mieszkania, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza otrzymasz najlepsze oferty.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wykończenie mieszkania krok po kroku
Od czego zacząć wyposażenie mieszkania?
Na temat urządzania mieszkania często myślimy jeszcze w trakcie jego budowy. Czasami jednak decyzja o zakupie nieruchomości jest nagła, przez co nie mamy czasu na zastanawianie się nad tego typu kwestiami. Jeżeli kompletnie nie wiemy, od czego się zacząć przy wykończeniu mieszkania w stanie deweloperskim, to warto skorzystać z poniższych porad.
Urządzenie mieszkania - plan
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest dokładne zaplanowanie, jak będzie przebiegać wykończenie mieszkania krok po kroku. Istotną kwestią jest to, jaki ostatecznie efekt chcemy uzyskać. Każdy ma swój gust oraz potrzeby, którymi powinien się kierować. Planując mieszkanie we dwójkę, nie można zapominać również o wprowadzaniu kompromisów. Wyposażenie mieszkania powinno wywołać uczucie komfortu u każdego domownika.
Daj sobie czas na przejrzenie różnych inspiracji. Odrzucaj te, które kompletnie nie wchodzą w grę i zbieraj najbardziej interesujące. Właśnie w ten sposób odkryjesz jakie trendy okażą się dla Ciebie najlepsze.
Wykończenie mieszkania deweloperskiego - kosztorys
Planując urządzenie mieszkania krok po kroku, należy wiedzieć również, jaki możemy przeznaczyć na ten cel budżet. Nie zawsze jest to zbyt wysoka kwota, by wystarczyła na kapitalny remont mieszkania. Dlatego warto podsumować, ile wynosi wkład finansowy, a także zastanowić się nad ewentualnym kredytem.
Uregulowanie kwestii finansowej sprawi, że wykończenie mieszkania krok po kroku nie będzie dla nas tak stresujące. Im dokładniej rozpiszemy kosztorys, tym będzie większe prawdopodobieństwo, że wykończenie mieszkania deweloperskiego zostanie dopięte na ostatni guzik.
Popularne aranżacje wnętrza
Styl skandynawski
Już od kilku lat stylem królującym w polskich mieszkaniach, jest styl skandynawski. Wyróżnia się on jasnymi kolorami, meblami i dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów i prostotą kształtów. W stylu skandynawskim czuć swobodę przestrzeni, harmonię, a także całkowitą spójność. Mimo braku awangardy i niecodziennych rozwiązań jest to styl wyjątkowo nowoczesny oraz umożliwiający komfortowe korzystanie z domowej przestrzeni.
Przytulne elementy wystroju doskonale łączą się z bardziej surowymi dodatkami. Świetnym przykładem jest na przykład wygodna kanapa z białymi, puchowymi poduszkami na tle ceglanej ściany. Innym takim połączeniem jest postawienie tradycyjnego piecyka „kozy” na drewnianej podłodze.
Styl rustykalny
Przeciwieństwem stylu skandynawskiego jest styl rustykalny. Wchodząc do takiego mieszkania, możemy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie. Chociaż tego typu aranżacje wnętrza zdecydowanie lepiej pasują do domku na wsi, ale jego niektóre elementy można przemycić również do nowoczesnego mieszkania.
Styl rustykalny wyróżnia się masywnymi meblami, najczęściej z litego drewna. Ewidentnie ten surowiec dominuje w rustykalnych wnętrzach. Oprócz naturalnych kolorów mile widziane są odcienie niebieskiego, zieleni oraz ceglanej czerwieni.
Kredensy, bufety, szafy zwykle są stylizowane na jeszcze starsze niż są w rzeczywistości. Dlatego w tym celu malowane są farbami kredowymi z tzw. przecierką - tak, aby pod warstwą farby przebijała się naturalność drewna. Obowiązkowymi elementami są również drewniane belki, piece kaflowe, kominek, a nawet stary żeliwny piec, jak w typowej tradycyjnej kuchni. Rolę dodatków pełnią przede wszystkim stare naczynia - gliniane misy, ceramiczne pojemniki, czy też drewniane chlebaki. W mieszkaniach urządzonych w stylu rustykalnym powinniśmy spotkać również zawieszone na ścianach talerze oraz bukiety suszonych ziół.
Wykończenie mieszkania krok po kroku w tym stylu wcale nie jest takie proste. Łatwo można wprowadzić niepotrzebny chaos i uczucie totalnego nieporządku. Jeżeli jednak uda nam się to zrobić ze smakiem, uzyskamy ponadczasowe wnętrze, które zawsze będzie kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska.
owocześnie i przytulnie
Urządzenie mieszkania to spore wyzwanie. Obecnie mamy do czynienia nie tylko z przeróżnymi stylami, które podpowiadają nam gotowe projekty, ale również z szerokim wachlarzem produktów przeznaczonych do samodzielnego komponowania. Bez problemu możemy stworzyć mieszkanie, które będzie zarówno nowoczesne, jak i również przytulne. Warto jednak zastanowić się, w jakiej kolorystyce będziemy czuli się najlepiej, z jakich materiałów mają być wykonane meble, a także które dodatki uważamy za dekoracyjne.
Coraz więcej salonów meblowych prezentuje ekspozycje przypominające miniaturowe mieszkania. Dzięki temu nie musimy polegać wyłącznie na naszej wyobraźni, która często bywa zawodna. Po obejrzeniu katalogów meblowych bądź realnych ekspozycji łatwiej będzie nam ocenić, w jakim kierunku będzie zmierzać urządzanie naszego mieszkania w stanie deweloperskim. Lepiej jest wcześniej ocenić, jakiego typu meble oraz dodatki chcemy zakupić. Ponieważ decydując się na spontaniczne zakupy tylko tego, co potrzeba, może doprowadzić do powstania poatchworkowego stylu. Mówiąc kolokwialnie - wszystkie meble oraz dodatki będą z zupełnie innej parafii.
Remont mieszkania - od czego zacząć?
Wykończenie mieszkania deweloperskiego
Jeżeli umowa z deweloperem już tego nie obejmuje, to we własnym zakresie zaczynamy od ewentualnego dobudowania ścian działowych. Być może w niektórych pomieszczeniach zdecydujemy się na założenie podwieszanych sufitów. To najlepszy moment na wykonanie tego typu prac. Czasami należy dokonać kilku poprawek, w tym również tynkarskich.
Kolejnym krokiem będzie ułożenie kafelek podłogowych bądź paneli. Na tym etapie urządzenie mieszkania będzie wymagało dobrania odpowiednich materiałów wykończeniowych. Kafelki, fugi, a nawet środki chroniące przed wilgocią, to tylko niektóre produkty, które powinny znaleźć się na liście zakupów. W sporządzeniu kosztorysu przydatny okaże się kalkulator kosztów remontu i wykończenia mieszkania.
Wyposażenie w łazience i w kuchni
Po ułożeniu wszystkich płytek możesz przejść do białego montażu. W łazience na pewno będą montowane takie elementy jak toaleta, umywalka, prysznic, wanna, bidet. Warto zastanowić się nad prysznicem, który będzie zamontowany bezpośrednio na płytkach. W takich okolicznościach należy pamiętać o zachowaniu skosu na podłodze.
W kuchni dobrze jest wcześniej rozplanować, w których miejscach będą stały konkretne urządzenia, blat roboczy, czy też zlew. W ten sposób będzie nam łatwiej zamontować kafelki lub szklane płyty. Zwykle znajduje się on bezpośrednio nad zlewem, kuchenką oraz blatem roboczym. Nie ma większego sensu, by kłaść kafelki za lodówką, czy też szafkami kuchennymi.
Wykończenie mieszkania - malowanie ścian
Wykończenie mieszkania krok po kroku, wymaga od nas również zakupu wysokiej jakości farb do malowania. Wśród nich wymieniamy farby, które przeznaczone są do każdego wnętrza, oraz pomieszczeń o podwyższonym poziomie wilgoci. Bardzo dobrym wyborem będą farby lateksowe, wyróżniające się podwyższoną odpornością na ścieranie. Warto nałożyć je na powierzchnie najbardziej narażone na zabrudzenia.
Na tym etapie możemy wykonać różne dekoracje ścienne, w postaci ozdobnych kafelek, tapet oraz stiuków. Ostatecznie wyposażenie mieszkania kończymy meblowaniem oraz dekorowaniem.
Wykończenie mieszkania krok po kroku - zakup wyposażenia
Wyposażenie mieszkania - meble
Urządzenie mieszkania pod względem asortymentu nie stanowi żadnego problemu. Do dyspozycji mamy całą masę różnych salonów meblowych, a nawet wielkich hal oferujących meble swojego autorstwa.
Coraz częściej wyposażenie mieszkania odbywa się przy pomocy pojedynczych produktów. Nie trzeba kupować całych zestawów mebli, by stworzyć ciekawe i oryginalne aranżacje wnętrza. Wiele sklepów pod tym względem wyróżnia się elastyczną ofertą. Dzięki temu pojedyncze meble z różnych kolekcji będą ze sobą tworzyć wyjątkowo atrakcyjne zestawienie.
Urządzenie mieszkania - dodatki
Czym byłoby wykończenie mieszkania krok po kroku, gdybyśmy nie zadbali również o odpowiednie dodatki. Do nich zaliczają się między innymi wszelkiego rodzaju tekstylia, figurki, ramki na zdjęcia, a także dodatki wchodzące w skład sztuki użytkowej. Wszelkie dodatki, które wykorzystujemy w łazience oraz kuchni, wyróżniają się wysokimi walorami estetycznymi.
Do takich dodatków zaliczają się wazony, poduszki, zasłony, wieszaki, wycieraczki, ale i nawet solniczki, miski, czy ozdobne mydelniczki. Wybór jest naprawdę bardzo szeroki.
Jak urządzić mieszkanie od dewelopera - podsumowanie
Mając w głowie plan, jak powinno przebiegać wykończenie mieszkania krok po kroku, jednocześnie zaczynają nam się klarować odpowiedzi na wiele wcześniejszych wątpliwości. Przede wszystkim wiemy już jak urządzić mieszkanie od dewelopera, a także które dokładnie prace możemy wykonać we własnym zakresie. Na pewno malowanie ścian nie jest aż tak trudnym wyzwaniem, z którym nie moglibyśmy sobie poradzić. Poza tym w Internecie lub w czasopismach branżowych znajdziemy wiele cennych porad, jak większość prac wykończeniowych wykonać samodzielnie.
Wykończenie mieszkania deweloperskiego - koszty
Nie można dokładnie sprecyzować, jakie koszty poniesiemy z racji wykończenia mieszkania deweloperskiego. Wszystko zależy od tego, jaki efekt ostatecznie chcemy uzyskać, jakim dysponujemy budżetem, a także od wielkości mieszkania.
Średni koszt może wahać się od 20 tys. złotych do nawet powyżej 100 tys. złotych. Wystarczy spojrzeć na przedział cenowy samych mebli, by zrozumieć, iż taka sama sytuacja dotyczy każdego innego produktu przeznaczonego do wyposażenia wnętrz.
W celu wykonania własnego kosztorysu rozpisz krok po kroku, jakie materiały będziesz potrzebować do wykończenia mieszkania, a następnie rozeznaj się w cenach dostępnych produktów. Dzięki temu zorientujesz się, czy Twój budżet okaże się wystarczający, czy może jednak musisz zdecydować się na innych, nieco tańszych producentów.
Aranżacja wnętrza krok po kroku z profesjonalistami
Jeżeli całkowicie nie radzisz sobie z planowaniem krok po kroku, jak ma wyglądać pokój dziecięcy, czy też co dokładnie ma znajdować się w łazience, warto zdecydować się na znalezienie profesjonalnej pomocy. Architekci wnętrz zajmują się planowaniem wyglądu właśnie takich pomieszczeń jak pokój dziecięcy, czy też sypialnia. Do każdego zadania możemy wynająć fachowców. Pamiętajmy jednak, że wtedy koszty wykończenia będą zawierać w sobie jeszcze robociznę. Jednak jest to sposób na wykończenie mieszkania przy naszym minimalnym udziale.