Chodniki na schody – gdzie najlepiej się sprawdzą

Ładne schody drewniane lub dobrze wykończone schody innego rodzaju niekoniecznie muszą być zasłonięte dywanikiem. Najczęściej używa się chodniki na zniszczonych powierzchniach, zwłaszcza na starym betonie lub płytkach. Jednak dywaniki na stopnie to dobre rozwiązanie także z innych powodów.

Są podgumowane lub mają zamontowane rzepy, dzięki czemu się nie ślizgają. Zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się na stopniach, zapewniają więc większy komfort i bezpieczeństwo. Amortyzują także upadki i powodują, że klatka schodowa staje się cieplejsza. Oczywiście trudno nazwać chodniki na schody materiałem termoizolacyjnym, ale warto zwrócić uwagę na to, że nieco izolują przed utratą ciepła. Warto pomyśleć o chodniczkach na schody umieszczone nad nieogrzewaną piwnicą. Obecnie wybór chodników schodowych jest bardzo duży. Możesz znaleźć różne wzory, kolory i długość włosia, więc na pewno dobierzesz coś, co wpisze się w twoją aranżację. Warto pamiętać, że dywan na schodach powinien być podobny do podłogi wybranej do przedpokoju. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach w domu.

Chodniki na schody – ceny i producenci

Koszt założenia chodnika na schody może być bardzo niski, ale najlepszej jakości produkty wykonane z akryli lub polipropylenu wyższej klasy (jak PP Heat-Set-Frise) potrafią osiągać bardzo wysokie ceny Należy pamiętać, że do chodników schodowych należy jeszcze dokupić klipsy i elementy mocujące, bardzo niewiele z nich ma specjalne rzepy czy taśmy. Ale to dobre rozwiązane – listwy dobrze uciągają tkaninę, dzięki czemu nie ma ryzyka pojawiania się wybrzuszeń, które mogą być niebezpieczne. Metoda klejenia nie zawsze dobrze się sprawdza – nie każdy materiał się do tego nadaje, a schody drewniane także nie najlepiej reagują na klej. Chodniki są z reguły podgumowane lub mają specjalny podkład antypoślizgowy.

Chodniki na schody są bardzo popularne. Można je kupić bezpośrednio u producentów dywanów, w mniejszych sklepach budowlanych i aranżacyjnych, a także w marketach takich jak Komfort czy Castorama. Warto zwrócić uwagę na oferty rodzimych producentów. Polskie zakłady produkujące dywany i chodniki cieszą się uznaniem w całej Europie i faktycznie jakość ich produktów jest nieporównywalna. Tanie, lekkie i wykonane z dobrej jakości przędzy chodniki marki Weltom, Agnella, Dywilan czy Benuta to świetne rozwiązanie do twojego domu. Znajdziesz tam zarówno bardziej klasyczne wzory (na przykład kwiatowe mandale utrzymane w tonacji czerwieni i brązu), jak i bardziej nowoczesne, geometryczne i abstrakcyjne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o dywanikach na schody?

Porównanie popularnych modeli chodników na schody

Marka i nazwa

Materiał

Wzór

Szerokość

Grubość

Cena

Weltom Welen Picolo

100% PP BFC

Klasyczny w brązie

60 cm

7 mm

19 zł za mb

Castorama Iden

100% poliamid

Nowoczesne, geometryczne wzory

67 cm

4 mm

30 zł za mb

Agnella Zefir

100% PP Heat-Set-Frise

Beżowe zygzaki

100 cm

6-9 mm (±1 mm)

84 zł za mb

Dywilan Eden

100% Akryl

Klasyczny szaro-beżowy

66 cm

100 mm

101 zł za mb

Chodniki a nakładki na schody

Masz do wyboru w zasadzie dwa rodzaje produktów do obłożenia schodów. Chodniki na schody są długie, czasami wystarczają nawet na całą długość zbiegu. Zazwyczaj zakrywają całą szerokość stopni, ich podstawę i tylną ściankę. Montuje się je za pomocną specjalnych uchwytów, które mają za zadanie uciągnąć tkaninę na stopniu. Dzięki temu są bardziej bezpieczne i estetyczne. Zaletą chodników jest to, że można wybrać taki sam na schody i do przedpokoju. Wtedy będą do siebie idealnie pasować.

Nakładki na schody to w zasadzie małe chodniczki o prostokątnym lub półkolistym kształcie, które mocuje się na każdym schodzie osobno. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa, można je zamontować na przykład na schody drewniane – nakładki nie będą zasłaniać ładnego drewna, a ryzyko upadku będzie mniejsze. To rozwiązanie do domów, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze. Nakładki montuje się najczęściej na rzepy, mogą być także mocowane specjalistyczną taśmą dwustronną, umieszczoną w strategicznych punktach, tak, by nakładka nie ślizgała się i była w pełni bezpieczna. Sprawdź także ten artykuł o dywanach i dywanikach do przedpokoju.

Nakładki na schody – ceny

Małe dywaniki na stopnie, czyli tak zwane nakładki na schody są dość tanie. Jedna sztuka zwykle nie kosztuje więcej niż 20 zł, często można spotkać takie za kilka złotych. Oczywiście należy kupić ich sporo – na każdy stopień z osobna, ale całość i tak będzie kosztowała bardzo niewiele. Nakładki na schody z reguły mają klasyczne wzory, podobne do tych, które są znane z dywanów w starym stylu.

Nakładki są robione najczęściej z polipropylenu, rzadziej zdarzają się mieszanki z akrylem lub poliamid. Przedstawiamy porównanie kilku modeli i cen.

Nakładki na stopnie

Nazwa

Materiał

Kształt

Wymiary

Cena

Trio Brąz

100% PP

Półokrągły

65 x 34 cm

12,50 zł

Rubin

100% poliamid

Prostokątny

65 x 24 cm

16,60 zł

Efes

100% PP

Prostokątny

65 x 24 cm

12,50 zł

Shaggy Silk

100% PP

Półokrągły

65 x 24 cm

13,90 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody