Ile kosztują schody prefabrykowane? Przegląd cen i dostępnych opcji
Schody prefabrykowane uchodzą za tańszą alternatywę tradycyjnych konstrukcji. Ponadto wyróżniają się one również dużo szybszym montażem, dzięki temu budowa schodów nie musi być wcale skomplikowaną inwestycją. Wystarczy w zupełności, że w budynku panują odpowiednie warunki techniczne, by możliwy był montaż schodów prefabrykowanych.
Jeśli szukasz firmy, która wykończy twoje schody, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Schody żelbetowe prefabrykowane
W jaki sposób produkuje się schody żelbetowe prefabrykowane?
Mimo że schody prefabrykowane uznawane są jako gotowe schody, to tak naprawdę konstrukcje zawsze są wykonywane pod specjalne zamówienie. Muszą one koniecznie spełnić odpowiednie warunki techniczne występujące w konkretnym pomieszczeniu. Najczęściej są to schody monolityczne wykonane z żelbetonu dostosowane do warunków zewnętrznych bądź wewnętrznych.
Firmy zajmujący się produkcją schodów na zamówienie, wykorzystują do tego celu specjalne formy. Jeżeli jednak konstrukcja nie mieści się w standardowych wymiarach, wtedy również forma jest wykonywana na specjalne zamówienie.
Schody prefabrykowane i ich rodzaje
Ze względu na rodzaj konstrukcji można wymienić schody żelbetowe policzkowe, wspornikowe, a także płytowe, dlatego poszczególne prefabrykaty mogą obejmować płytę spocznikową, belkę, a także bieg ze stopniami, które wzajemnie się łączą oraz występują w różnych kombinacjach.
Najczęściej jednak schody na poddasze występują w konstrukcji płytowej. Szczególnie jeżeli ich rozpiętość wcale nie musi być zbyt duża. Dwa typy pozostałych konstrukcji stosuje się raczej przy schodach o większej rozpiętości.
Jeżeli chodzi o plan, w którym znajdują się schody prefabrykowane, to największą popularnością wyróżniają się schody kręcone. Ich największą zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Schody spiralne układają się w planie koła. Można zatem zauważyć, że stopnie układają się względem spiralnej osi.
Schody kręcone w porównaniu do pozostałych typów są najtańsze. Ponieważ do ich produkcji wykorzystuje się identyczną formę. Producenci nie są zmuszani do tworzenia nowej formy. Chyba że w całej rozpiętości schodów mają powstać jakieś niestandardowe rozwiązania. Schody kręcone bardzo często są wykorzystywane jako schody na poddasze bądź na antresolę. Dzięki nim można zaoszczędzić dużą część przestrzeni mieszkalnej.
Schody kręcone jednak najczęściej występują wewnątrz budynku. Na zewnątrz zdecydowanie częściej montuje się schody proste ze spocznikiem. Natomiast wewnątrz, gdy potrzebna jest większa rozpiętość schodów, wtedy inwestor może zdecydować się na schody żelbetowe zabiegowe, w których kąt skrętu biegowego będzie wynosić 90 lub 180 stopni.
Standardowo mamy do czynienia z pełnymi schodami prefabrykowanymi. Jeżeli chcemy wprowadzić do naszego domu lub na terenie posesji coś zupełnie innego, warto zdecydować się na schody ażurowe.
Schody ażurowe wyróżniają się tym, że ich konstrukcja pozbawiona jest podstopni. To właśnie dlatego wyglądają na zdecydowanie lżejsze, a nawet na bardziej nowoczesne. Schody ażurowe tworzą specjalne prefabrykaty najczęściej wykonane z betonu płukanego. Dzięki temu nie wymagają one żadnej dodatkowej okładziny. Sama powierzchnia jest odporna na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz na trwałe zabrudzenia. Dodatkowo schody ażurowe są w pełni bezpieczne, ponieważ wyróżnia je antypoślizgowość. Jak już wcześniej wspomniano, mogą występować one zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i również przed domem. Najczęściej są one proste lub spiralne. Popularne schody drewniane i schody betonowe mają silną konkurencję.
Schody żelbetowe i ich zalety
Schody drewniane i schody betonowe to nie jedyna możliwość w domu. Wspomniane schody spiralne oraz zbiegowe zbudowane są z konkretnych prefabrykatów betonowych. Jednak wszystkie konstrukcje wymagają wykonania dokładnych pomiarów, przez co poszczególne prefabrykaty produkowane są pod specjalne zamówienie. Ich wykonanie odbywa się poza placem budowy, dzięki czemu kolejne prace budowlane nie są w żaden sposób wstrzymane.
Do pozostałych zalet, jakimi wyróżniają się gotowe schody zalicza się:
- Szeroki wybór konstrukcji - schody prefabrykowane mogą występować w konstrukcji wspornikowej, policzkowej lub płytowej. Ponadto ze względu na ich rozpiętość, schody można podzielić na kręcone, proste oraz zabiegowe.
- Niski koszt inwestycji - są dużo tańsze niż schody metalowe lub schody drewniane. Oszczędność może wynieść od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych na jednej konstrukcji.
- Nieskomplikowana budowa schodów - schody tworzą poszczególne prefabrykaty, które są wcześniej wylewane we wcześniej przygotowane formy. Sprawdź także, jakie schody wewnętrzne wybrać do domu. Wśród propozycji warto rozważyć schody drewniane i schody betonowe.
- Regularna wysokość stopni - ze względu odlewania stopni w tych samych formach, w całej rozpiętości schodów nie znajdziemy różnic w ich wysokości lub szerokości. Schody budowane bezpośrednio w budynku, często w swojej konstrukcji zawierają pewne różnice.
- Prefabrykaty dostosowane do panujących warunków - prefabrykaty betonowe swoją klasą są dostosowane do konkretnych warunków atmosferycznych. Schody zewnętrzne wykonane są z betonu lepszej klasy, odpornego na działanie opadów atmosferycznych oraz zmian temperatury.
- Brak konieczności zbrojenia oraz tynkowania
- Szybkość udostępnienia schodów - ze schodów można korzystać już nawet kilka godzin po ich montażu
- Możliwość wykończenia schodów na wiele sposobów - w przypadku schodów prefabrykowanych można zastosować każdy rodzaj okładziny, tak jak na schodach budowanych tradycyjną metodą (schody betonowe czy schody drewniane).
- Możliwość pozostawienia schodów bez żadnej okładziny - jeżeli zamówimy idealnie gładkie schody prefabrykowane, a zależy nam na industrialnego wyposażenia w naszym domu, to nie ma konieczności wykańczania ich żadną okładziną. Same w sobie będą prezentować się bardzo elegancko i nowocześnie.
Schody prefabrykowane w domu
Montaż schodów prfeabrykowanych
Niezależnie, czy potrzebne są nam prefabrykowane schody na poddasze, do piwnicy lub na kolejną kondygnację, montaż prefabrykatów jest identyczny. Prefabrykaty betonowe i schody betonowe połączone są ze sobą zbrojeniem. Natomiast całą konstrukcję przytwierdza się do podłogi oraz do stropu. Na dole kotwice chowa się w posadzce, a na górze pręty są specjalnie odginane, by następnie umiejscowić je w stropie.
Jeżeli schody na poddasze zostały wyposażone w balustradę w postaci tak zwanej wstęgi, należy ją koniecznie wesprzeć prostopadle przylegającymi do schodów prętami.
Wykończenie schodów prefabrykowanych
Schody metalowe oraz schody drewniane nie posiadają tak szerokich możliwości, jak schody prefabrykowane, jeżeli chodzi o wykończenie. W ich przypadku może zostać zastosowana dowolna okładzina. Do najpopularniejszych zalicza się płytki ceramiczne, deski drewniane lub panele, kamień lub wykładzina.
Schody żelbetowe - cennik
Koszt schodów prefabrykowanych jest o wiele korzystniejszy od tradycyjnych schodów betonowych, schodów metalowych bądź drewnianych. Niestety nie można znaleźć nigdzie szczegółowego cennika, który pozwoliłby wyliczyć, ile dokładnie wyniesie nas planowana inwestycja.
Ostateczna cena będzie zależeć od producenta schodów, jakie zostaną zastosowane prefabrykaty, a także samych schodów - ich konstrukcji oraz rozpiętości.
Przyjmuje się, że średni koszt schodów prefabrykowanych waha się od 1000 do 4500 złotych. Często jeszcze do tej ceny należy doliczyć koszt związany z transportem. Może wynieść on od 100 do 600 złotych. Jeżeli montaż konstrukcji wymaga udziału dźwigu, to pojawienie się sprzętu na placu budowy, a także każda godzina pracy dźwigu może nas kosztować od 100 do 200 złotych za godzinę.
Dla porównania cena pozostałych typów schodów kształtuje się na poziomie:
- od 1400 do 4000 złotych za schody betonowe wykonywane bezpośrednio na placu budowy. Często fachowcy w przypadku betonowych schodów posługują się przelicznikiem „za stopień”. Czyli za każdy stopień możemy spodziewać się stawki od 90 do 150 złotych.
- od 4 tys. zł wzwyż - za schody metalowe. Rzeczywiście schody metalowe wyróżniają się przede wszystkim ty, że są bardzo łatwe w montażu, a także wyglądają naprawdę efektownie. Jednak ich ostateczna cena jest wyższa od schodów prefabrykowanych.
- od 350 do 400 zł za stopień w przypadku schodów drewnianych. Najczęściej są to schody na beton z podstopnicą, które wyróżniają się drewnianym wykończeniem, wykonywanym bezpośrednio przez fachowców. W tym przypadku wyróżnia się między innymi wykończenie listewkowe lub wangowe. Natomiast za schody postawione na konstrukcji drewnianej, będą kosztować nas od 400 do nawet 600 złotych za stopień. Cena jest uzależniona również od tego, jakie drewno zostanie zastosowane.
Przykładowe ceny schodów prefabrykowanych:
- Schody zewnętrzne ażurowe jednobelkowe stopnie - 2700 złotych
- Schody zewnętrzne ażurowe półokrągłe trzybelkowe - 1600 złotych
- Schody zewnętrzne ażurowe dwubelkowe - 1400 złotych
- Schody zewnętrzne prefabrykowane półokrągłe 4-stopniowe - 5200 złotych
- Schody zewnętrzne typu trapez 5-stopniowe - 7600 złotych
- Stopień schodów betonowych zewnętrznych - 270 złotych
- Schody wewnętrzne dwubiegunowe z podestem - 3600 złotych
- Schody wewnętrzne proste jednobiegowe - 3000 złotych
- Schody wewnętrzne wachlarzowe - 5400 złotych
- Schody wewnętrzne zabiegowe o kącie 180 lub 90 stopni - 3600 złotych
Decydując się na zamówienie schodów prefabrykowanych, należy wcześniej dokonać dokładnych pomiarów, na podstawie których specjaliści dokonują projektu. Dopiero w ten sposób będzie można zapoznać się z dokładnym kosztorysem inwestycji.
Ostateczny koszt schodów będzie uzależniony również od rodzaju okładziny, na którą się zdecydujemy. Najdroższym materiałem wykończeniowym jest drewno. Drewniane deski w zależności od grubości oraz gatunku mogą kosztować od 90 do 150 zł/m2.
Natomiast najtańszym wykończeniem będzie wykładzina. Jej koszt może wahać się od 15 do 70 zł/m2. Często wykładzina jest już traktowana jako element dekoracyjny, a nie jedyna okładzina mocowana bezpośrednio na betonowych stopniach. Pośredni wydatek będzie wiązał się z zakupem płytek ceramicznych, kamienia naturalnego bądź gresu.
Do ceny należy doliczyć również koszt związany z wykonaniem oraz montażem balustrady. Najtańsze są balustrady chromowane lub drewniane. Natomiast zdecydowanie większy wydatek poniesiemy w przypadku balustrady wykonanej z hartowanego szkła.