Jak tanio wykończyć schody betonowe? Doradzamy krok po kroku
W wielu domach jednorodzinnych znajdują się masywne, betonowe schody, które umożliwiają wygodne przemieszczanie się pomiędzy kondygnacjami. Ich wykończenie powinno być odpowiednio zaplanowane. Ważna jest nie tylko estetyka, ale i bezpieczeństwo. Poniżej doradzamy, jak tanio wykończyć schody betonowe. Przedstawiamy praktyczne pomysły.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Wykończenie betonowych schodów wewnętrznych – co powinna uwzględniać obróbka?
Zanim odpowiemy na pytanie, jak tanio wykończyć schody betonowe, powinniśmy omówić najważniejsze parametry nowych nawierzchni. Czym można tanio wykończyć betonowe stopnie? Wybór konkretnego materiału powinien być uzależniony od oczekiwanego efektu dekoracyjnego, intensywności użytkowania schodów oraz wymagań użytkowych.
Obróbka stopni powinna zostać wykonana w taki sposób, by zminimalizować ryzyko pośliźnięcia się na stopniach. Z tego względu odradza się układanie na stopniach śliskich mat i nieustannie ściągających się dywaników. Będzie to szczególnie ważne, jeśli po schodach poruszają się dzieci lub osoby starsze z ograniczoną sprawnością ruchową.
Wykończenie schodów powinno też spełniać nasze oczekiwania estetyczne. Betonowe stopnie na ogół znajdują się w widocznym miejscu budynku. Ich obróbka zadecyduje o ostatecznym efekcie aranżacyjnym. Na szczęście istnieją praktyczne pomysły na to, jak wykonać wykończenie betonu tanio i elegancko.
Jak tanio wykończyć schody betonowe w budynku? Praktyczne pomysły
Praktyczny pomysł na wykończenie – farba do betonu
Czym tanio wykończyć schody betonowe w domu? Najprostszym i jednym z tańszych rozwiązań jest wyeksponowanie naturalnych walorów betonu. W ostatnich latach powróciła moda na betonowe elementy wykończenia, a surowe materiały coraz częściej podkreślają charakter nowoczesnych aranżacji mieszkalnych. Dlatego dobrym pomysłem na to, jak tanio i skutecznie wykończyć schody w domu, jest zastosowanie farby zabezpieczającej do betonu.
Dobrze dobrana farba do betonu zabezpieczy schody przed pyleniem i wchłanianiem zanieczyszczeń. Powierzchnia schodów będzie wyglądała bardziej elegancko, a jednocześnie okaże się znacznie łatwiejsza do utrzymania w czystości. W ofertach sprzedaży znajdziemy kolorowe farby do betonu, a także bezbarwne impregnaty. Drugie rozwiązanie świetnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których chcemy wyeksponować surową powierzchnię stopni. Ciekawą opcją są również żywice epoksydowe. Obróbka schodów przy użyciu cienkowarstwowych żywic epoksydowych nie jest skomplikowana, a wykończenie możemy wykonać samodzielnie. Dzięki temu będziemy w stanie tanio i skutecznie zabezpieczyć schody i nadać im efektowny wygląd.
Jak tanio wykończyć schody betonowe – obróbka przy wykorzystaniu wykładziny
Jak jeszcze możemy przeprowadzić wykończenie schodów drewnianych w pomieszczeniu? Kolejny pomysł wykorzystuje łatwo dostępne wykładziny dywanowe. W sprzedaży znajdziemy wiele grubych wykładzin, które idealnie ozdobią stopnie z betonu. Ich zaletą jest atrakcyjna cena, szeroki wybór barw oraz prosta obróbka. Stopnie pokryte wykładziną dywanową będą miłe w kontakcie z gołymi stopami. Dzięki temu rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku schodów wiodących do pomieszczeń sypialnych.
Wykończenie stopni wykładziną dywanową wymaga pewnej precyzji. Musimy dociąć i odpowiednio dopasować fragmenty materiału. Następnie naklejamy je na betonowe schody za pomocą specjalnego kleju lub taśmy dwustronnej.
Wykładzina dywanowa jest dobrą odpowiedzią na pytanie, jak tanio wykończyć schody betonowe. Niestety rozwiązanie posiada pewne wady. Co prawda wykończymy schody tanio, jednak nowa nawierzchnia nie będzie zbyt trwała. Problem pojawia się w szczególności na schodach, po których poruszamy się w twardym obuwiu. Słabej jakości wykładzina może wtedy tracić swój efektowny wygląd, a po pewnym czasie zacznie się wycierać. Mimo tej niedogodności materiał zasługuje na uwagę ze względu na niskie koszty. Za jego pomocą możemy tanio i estetycznie wykończyć betonowe schody w domach jednorodzinnych. Co ciekawe, wykończenie nie wymaga demontażu starej nawierzchni, która znajduje się na schodach. Nie musimy usuwać drewnianych desek ani płytek ceramicznych (jeśli dobrze trzymają się podłoża). Dzięki temu obróbka stopni nie sprawi dużych trudności.
Czym i jak tanio wykończyć betonowe schody zewnętrzne?
Zaprezentowane powyżej pomysły na wykończenie schodów betonowych sprawdzą się wyłącznie w pomieszczeniach. Schody zewnętrzne powinny zostać wykończone materiałem odpornym na działanie wilgoci oraz zmiennych warunków pogodowych. Ważna jest również niska nasiąkliwość, która zapewni brak uszkodzeń nawierzchni podczas oddziaływania ujemnych temperatur.
Jak tanio wykończyć schody betonowe na zewnątrz? Czym wykończyć stopnie? W większości przypadków stosuje się popularne płytki ceramiczne. Możemy wybierać spośród wielu eleganckich wzorów. Płytki przeznaczone na zewnątrz powinny być mrozoodporne i antypoślizgowe. Zwróćmy także uwagę na ich twardość oraz odporność na ścieranie mechaniczne.
Czym jeszcze możemy wykończyć stopnie? Kolejną, mniej popularną propozycją jest kostka brukowa. Materiał świetnie sprawdza się w zestawieniu z podjazdem i szlakami komunikacyjnymi. Wystarczy, że zastosujemy ten sam materiał na wszystkich nawierzchniach zewnętrznych. W ten sposób osiągniemy wrażenie spójności i harmonii. Co więcej, kostka będzie łatwa do utrzymania w czystości i odporna na ścieranie.
Kolejna, jeszcze tańsza propozycja to farba, impregnat lub żywice epoksydowe. W ofercie producentów znajdziemy wiele preparatów, które idealnie sprawdzają się w warunkach zewnętrznych. Jednocześnie ochronią beton i zapewnią bardziej elegancki wygląd stopni.
Wiesz już, jak tanio wykończyć schody betonowe. W innym artykule podpowiemy Ci, co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek. A może zainteresuje Cię również, jaki granit na schody zewnętrzne sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy też, jak ułożyć kostkę brukową bez zagęszczarki.