Praktyczna zabudowa – wykorzystanie przestrzeni na funkcjonalny schowek

Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Pierwszym pomysłem jest pełne zabudowanie przestrzeni. W ten sposób stworzymy bardzo praktyczny i pojemny schowek o szerokich możliwościach zastosowanie.

Miejsce pod schodami może być idealną przestrzenią do przechowywania domowych sprzętów. W niższych półkach ulokujemy odkurzacz, mopa bądź środki czystości. Wykorzystanie wyższego skosu daje już więcej opcji aranżacyjnych. Może być to schowek na ubrania, drabinki, deskę do prasowania i wszystkie inne elementy wyposażenia pomieszczeń, które chcemy ukryć.

Schowek pod schodami może być też dobrym miejscem do przechowywania słoików i żywności z długim terminem ważności. Takie wykorzystanie przestrzeni będzie możliwe w chłodniejszych korytarzach. Pełna zabudowa daje nam praktyczne miejsce, które z łatwością dopasujemy do naszych indywidualnych potrzeb.

Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Wykorzystanie przestrzeni na małą czytelnię

Miejsce pod schodami to nie tylko pełna zabudowa i schowek. Istnieje jeszcze wiele innych, praktycznych pomysłów na wykorzystanie przestrzeni. Miejsce pod schodami idealnie sprawdza się do wygospodarowania niewielkiej czytelni. Pomysł możemy wykorzystać na schodach ulokowanych przy salonie.

Przestrzeń pod schodami uzupełniamy półkami na książki. Skosy będą idealnie prezentować się w zestawieniu z półkami wykonanymi na wymiar. Przy okazji zyskamy dużo praktycznego miejsca, w którym pomieścimy i efektownie wyeksponujemy całą kolekcję książek. Pod schodami warto umieścić oświetlenie LED, które zwiększy walory dekoracyjne przestrzeni i delikatnie oświetli półki.

Wykorzystanie przestrzeni na małą czytelnię wymaga też wygospodarowania niewielkiego kącika do siedzenia. W najwyższym punkcie pod schodami możemy umieścić niewielki stolik kawowy i dwa, trzy krzesełka. W ten sposób stworzymy przyjemny kącik do czytania i relaksu.

Miejsce zabaw dla dzieci – praktyczna przestrzeń z pomysłem

Ażurowe schody wewnętrzne to miejsce, które możemy zagospodarować na mini plac zabaw dla dzieci. Aranżacja pod niższymi stopniami może obejmować praktyczne półki na przybory. W wyższej strefie umieścimy kącik zabaw. Jego wyposażenie będzie uzależniona od wieku i preferencji naszych pociech. Miejsce pod schodami możemy pomalować w żywych barwach i zastosować naklejki z bajkowymi motywami. Przestrzeń może być też zagospodarowana na mini domek dla najmłodszych. W ten sposób stworzymy przyjazną, pobudzającą wyobraźnię przestrzeń, która może stać się dziecięcą bazą do zabaw i ukrywania ulubionych zabawek.

W przypadku dzieci w wieku szkolnym aranżacja może obejmować niewielkich rozmiarów biurko. W ten sposób stworzymy zaciszne miejsce do nauki. Biurko powinno znajdować się pod wyżej położonymi stopniami. Możemy dopasować do niego odpowiednie oświetlenie i fotel. Miejsce na biurku może też posłużyć jako przestrzeń do grania. Wystarczy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Sprawdź także ten artykuł na temat zabudowy pod schodami.

A może nowoczesna aranżacja z kominkiem elektrycznym?

W domach i dwupoziomowych mieszkaniach często wykorzystujemy niskie schody, które sprawiają spore trudności w zagospodarowaniu przestrzeni. Pod takimi schodami nie ma miejsca na wygospodarowanie mini czytelni lub strefy dla dzieci. W tych przypadkach świetnie sprawdzi się aranżacja z kominkiem elektrycznym.

W ofertach sprzedaży producentów znajdziemy nowoczesne kominki, które dopasujemy do każdej stylistyki aranżacyjnej. Wystarczy wybrać odpowiedni model i umieścić go bezpośrednio pod schodami. Kominek elektryczny nie wymaga wygospodarowania dużej przestrzeni. Za jego pomocą nie tylko ozdobimy przestrzeń, ale i zagwarantujemy większy komfort grzewczy.

Wkłady kominkowe efektownie imitują płonące polana. Dodatkowo posiadają wbudowane systemy grzewcze, którymi możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu. Będzie to idealne rozwiązanie do domów jednorodzinnych i dwupoziomowych mieszkań.

Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Aranżacja miejsca wypoczynku

W niektórych budynkach musimy zadbać o funkcjonalne wykorzystanie nawet niewielkiej, wolnej przestrzeni. Aranżacja pod schodami może być bardzo praktyczna i umożliwiać wygodny wypoczynek. Będzie to idealne rozwiązanie w przypadku schodów połączonych z salonem lub jadalnią.

Co powinna zawierać aranżacja miejsca wypoczynku pod schodami? Podstawowym elementem wyposażenia będzie niewielka sofa lub narożnik. Umieszczamy je pod najwyższą strefą schodów. Pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Schody muszą znajdować się na tyle wysoko, by wstawanie z sofy nie wiązało się z ryzykiem uderzenia w głowę.

Meble wypoczynkowe możemy umieścić pod wysokimi schodami jedno lub dwubiegowymi. Przy sofie lub narożniku umieszczamy niewielki stolik oraz dodatkowe dekoracje, które podkreślą wiodący styl aranżacji pomieszczenia. Całości dopełni dobrze dobrane oświetlenie pod schodami lub na ścianie.

Znasz już praktyczne pomysły, jak zagospodarować miejsce pod schodami. Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych informacji, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Dowiesz się między innymi, jakie schody zajmują najmniej miejsca. A może zainteresuje Cię, jak odnowić schody bez cyklinowania?

ikona podziel się Przekaż dalej