Oświetlenie schodów - dlaczego warto się nim zainteresować?

Podświetlenie schodów a kwestia bezpieczeństwa

Odpowiednia widoczność stopni gwarantuje bezpieczne poruszanie się po schodach. Łatwo sobie wyobrazić co może się zdarzyć jeśli zaniedbamy ten element. Na ciemnych schodach łatwiej o nieszczęśliwy wypadek, potknięcie czy złamanie. Równocześnie oświetlenie schodów wpływa na ogólną estetykę wnętrza. Warto zadbać o to aby schody były ładnie, estetycznie i dekoracyjnie oświetlone.

W większości pomieszczeń w domu, w ciągu dnia możemy cieszyć się naturalnym światłem. Umiejscowienie schodów najczęściej uniemożliwia korzystanie z naturalnego światła. Tym bardziej istotne jest, aby były odpowiednio oświetlone i zapewniały bezpieczeństwo nie tylko w nocy ale również w dzień. Jeśli interesuje cię ten temat sprawdź: Jak wybrać oświetlenie do domu?

Czym charakteryzuje się oświetlenie schodowe?

Oświetlenie schodowe powinno być bardziej delikatne i charakteryzować się niższym poziomem natężenia niż w pomieszczeniach, w których przebywamy odpoczywając czy pracując. Oświetlenie na schody powinno być tak dobrane aby nie oślepiać osób poruszających się po nich. W przypadku oświetlenia górnego lub bocznego ważne jest ponadto aby przełącznik znajdował się zarówno na dole, jak i na górze schodów - tak aby można go było włączyć wchodząc na schody i wyłączyć po wejściu na górę lub zejściu na dół.

Oświetlenie schodowe led może być nie tylko praktyczne i ozdobne, lecz również ekonomiczne w zużyciu prądu. Efektywne i oszczędne oprawy schodowe są coraz częściej stosowane w polskich domach. Zaplanowanie oświetlenia schodów powinno mieć miejsce na etapie budowy lub remontu domu. Jednak nawet później można zmienić rodzaj oświetlenia. Poznajmy najciekawsze rozwiązania.

Jakie są rodzaje oświetlenia schodów?

Na rynku jest dostępnych co najmniej kilka rodzajów oświetlenia schodów. Jednym z popularniejszych, lecz naszym zdaniem należącym do mniej efektownych są żyrandole.

Żyrandol jako oświetlenie schodów

Generalnie żyrandole dają dość delikatne i rozproszone światło. Warto mieć na uwadze, że jeden żyrandol może nie oświetlić całych schodów - szczególnie jeśli są duże lub kręte. Żyrandole zawieszone nad schodami w klasycznym wydaniu trącą myszką, czyli innymi słowy nie grzeszą oryginalnością. Jednak obecnie na rynku są w sprzedaży żyrandole światłowodowe, które występują w różnych kształtach i można je zamawiać również na wymiar. Jest to bardzo eleganckie i efektowne oświetlenie schodowe, która przewyższa dekoracyjnością zwykłe lampy oraz żyrandole.

Podświetlenie schodów - kinkiety

Obok tradycyjnych żyrandoli bardzo popularne jako oświetlenie schodów są kinkiety. Kinkiety odpowiednio dobrane i rozmieszczone na ścianach mogą stanowić bardzo dekoracyjne oświetlenie schodowe. W zależności od modelu kinkiety kierują snop światła bezpośrednio na schody lub na sufit.

Kinkiety dają delikatne i rozproszone oświetlenie schodów. Zazwyczaj stosuje się ich kilka i umieszcza w równych odstępach - wtedy prezentują się najkorzystniej. Warto wiedzieć, że kinkiety powinny być montowane wyżej niż wzrok osoby poruszającej się po schodach aby jej nie oślepiać. Jeśli starasz się oszacować koszty oświetlenia w przedpokoju, w tym oświetlenia schodów, wykorzystaj ten kalkulator kosztów remontowych i wykończeniowych.

Oprawy schodowe jako oświetlenie schodów

Kolejnym rodzajem oświetlenia są tak zwane oczka czyli oprawy świetlne. Oprawa schodowa (np. oprawa LED) jest montowana nisko przy stopniach, przy każdym lub co kilka stopni. W sprzedaży są "oczka" kwadratowe, prostokątne lub okrągłe. Inna nazwa "oczek" to lampy przypodłogowe. W tym przypadku również należy pamiętać , że światło lamp przypodłogowych nie może oślepiać, więc powinno być mało intensywne i rozproszone. Mimo iż "oczka" są umieszczone nisko, osoba wchodząca po schodach może zostać oślepiona lampami umieszczonymi w wyższych partiach schodów.

Halogeny schodowe

Lampy przypodłogowe to często halogeny schodowe z czujnikiem ruchu. Halogeny schodowe zbierają dobre opinie, ze względu na swoją niską awaryjność (jeszcze większą bezawaryjnością charakteryzują się ledy schodowe).

Oświetlenie schodów za pomocą punktowo rozmieszczonych halogenów ma swoje zalety, jednak posiada również wady. Halogeny niestety mocno się nagrzewają, osiągając wysokie temperatury. Dodatkowo pobierają dość dużo prądu. Natomiast ich  niewątpliwą zaletą jest cena - należą do produktów dosyć tanich.

Ciekawym pomysłem jest podświetlanie schodów za pomocą lamp wbudowanych w stopnie. Jest to bardzo dekoracyjne oświetlenie schodowe. Innym nietuzinkowym pomysłem jest oświetlenie balustrady. Jest to miejscowo punktowe oświetlenie schodów instalowane w poręczy. Coraz bardziej popularne staje się również oświetlanie schodów led. Szczególnie z czujnikiem ruchu. Więcej o omawianym rozwiązaniu znajdziesz w tym artykule.

Dekoracyjne oświetlenie schodów LED

Ledy schodowe występują w postaci taśm, żarówek lub diod.  Oświetlenie schodów led to efektywne, energooszczędne i trwałe rozwiązanie. Ledy schodowe są bardzo atrakcyjne wizualnie, mogą świecić na właściwie dowolny kolor i dają możliwość różnego nasycenia światła. Ledy schodowe mają tą niewątpliwą zaletę że są bardzo żywotne, producenci podają ich żywotność średnio na kilkadziesiąt tysięcy godzin. Po tym okresie ledy nadal świecą tylko coraz słabiej.

Różne oblicza oświetlenia schodów LED

Podświetlanie schodów za pomocą led to nie jedyna opcja. Oświetlenie na schody za pomocą led można również zamontować w wersji zawieszonych na długich przewodach lamp ledowych. Jest to bardzo nowoczesne i ozdobne oświetlenie, które wyróżnia się oryginalnym klimatem. Dzięki oprawom na ledy uzyskamy niezbyt intensywne i rozproszone światło - idealne na oświetlenie schodowe.

Jak widać, ledy na schody występują w rozmaitych odsłonach i ze względu na różnorodne możliwości trafią w gusta nawet bardzo wymagających osób. Najprostszym sposobem na podświetlanie schodów pozostają jednak w dalszym ciągu taśmy led, które w porównaniu do innych technologii ledowych są najtańsze i najprostsze w montażu.

Oświetlenie schodów LED - zalety

Żarówki, żarówki LED diody i taśmy led są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne, obojętnie reagują na niskie temperatury oraz na wilgoć. W porównaniu do lamp ze zwykłymi żarówkami nie grzeją się tak bardzo. Dodatkowo diody led są bardzo małe, w związku z tym taśmy led można zastosować w miejscach w których tradycyjne oświetlenie nie zda egzaminu.

Podświetlenie schodów oraz oświetlanie schodów led posiada dodatkowy atut w postaci krótkiego czasu, które ledy potrzebują aby się zapalić i zgasnąć po wyłączeniu. Żarówki LED osiągają pełną jasność w zaledwie kilka mikrosekund. Więcej o halogenach LED znajdziesz w tym artykule.

Oświetlenie schodów LED - wady

Niestety, tak jak i inne rozwiązania oświetleniowe, również te posiadają kilka wad. Przede wszystkim oświetlenie schodów modułami led to spory wydatek. Jest to jednak wydatek, można powiedzieć jednorazowy - ze względu na długą żywotność żarówek led. Jakość światła taśmy led czy innych oświetleń ledowych również pozostawia wiele do życzenia. Tylko najlepsze i najdroższe ledy schodowe są w stanie emitować światło ciepłe. Większość produktów pośledniejszego gatunku emituje zimne światło co z kolei zmienia postrzeganie otoczenia przez ludzkie oko (przedmioty wydają się mieć inną barwę niż w rzeczywistości).

Oświetlenie schodowe - oferta polskich sklepów

Oświetlenie schodowe w różnych odmianach i rodzajach kupimy w sklepach budowlano - wykończeniowych takich jak na przykład Leroy Merlin czy Castorama. Dekoracyjne oświetlenie schodowe jest również do nabycia na portalu aukcyjnym Allegro oraz w wielu sklepach z oświetleniem na terenie całego kraju.

W Castoramie oświetlenie schodowe można nabyć w cenie od 50 do 75 złotych. W przeważającej większości są to oprawy led. Cena dotyczy jednej sztuki. Oprawy są wykonane ze stali szlachetnej lub aluminium i charakteryzują się nowoczesnym wzornictwem. Niewielki pobór mocy (0,8 W) i biała barwa światła (w droższych modelach ciepła biel) to cechy charakterystyczne produktów tego typu dostępnych w Castoramie.

Oświetlenie na schody nabędziemy również w sieci marketów Leroy Merlin. Znajdziemy tam duży wybór tego typu asortymentu. Na uwagę zasługuje lampka led z czujnikiem ruchu 952280 1 W SYSTEC w cenie 25 złotych za sztukę. We wnętrzu posiada tylko trzy diody i światło które daje jest dość blade, jednak atutem pozostaje, że włącza się jedynie kiedy jest taka potrzeba czyli wtedy gdy na schodach pojawi się ruch.

Dekoracyjne oświetlenie schodowe można nabyć w Leroy Merlin w cenie od 19 do 149 złotych. Ciekawym rozwiązaniem jest zestaw opraw podłogowych 6 x 0,3 W INSPIRE. W zestawie znajduje się sześć sztuk okrągłych lampek led. Według opinii klientów sklepu, lampki świecą dość intensywnie a montaż jest bezproblemowy. Producent oferuje na ten model dwa lata gwarancji.

Warto zdecydować się na zintegrowane systemy oświetleniowe oferowane przez wyspecjalizowane sklepy czy producentów oświetlenia. Jedną z propozycji jest Oświetlenie LED schodów ZOS2 60cm/10 stopni firmy Soled. Firma Soled specjalizuje się w projektowaniu i sprzedaży różnorodnych systemów oświetleniowych, głównie w technologii led.

Opisywany produkt jest  spersonalizowany. Klient na etapie zamawiania produktu decyduje o kolorze podświetlenia ( ciepła biel oraz zimna biel) oraz o rodzaju oprawy (pięć różnych profili do wyboru). Za komplet zapłacimy 338 złotych netto. Podświetlanie schodów to szczególnie dobry pomysł w przypadku kiedy nie ma możliwości zastosowania oświetlenia górnego czy ściennego. Ponadto podświetlane schody prezentują się bardzo dekoracyjnie.

Niezależnie, jaki typ oświetlenia wybierzemy, pamiętajmy, aby dobrze je zaplanować i zainstalować. Samodzielne wprowadzanie zmian w konstrukcji lampy i kabli wybranego modelu skutkuje utratą gwarancji. Należy mieć to na uwadze i kupować produkty które bez poprawek będą odpowiednie do naszego wnętrza nie tylko wizualnie, ale będzie można je bez problemu zamontować.

Żarówki led to doskonałe rozwiązanie również w innych pomieszczeniach domu. Dowiedz się więcej na temat technologii led. Przeczytaj artykuł naszych ekspertów: Jak oświetlić dom przy pomocy LED-ów?

ikona podziel się Przekaż dalej