Podział schodów wewnętrznych ze względu na konstrukcję

Podstawowym kryterium podziału schodów wewnętrznych jest ich konstrukcja. Wybór powinien zostać dokonany już na etapie projektu domu lub ewentualnie w trakcie budowy. Dość trudno projektować nowe schody wewnętrzne, kiedy wszystko jest już gotowe. Ograniczeniami będzie przestrzeń oraz rozmieszczenie pomieszczeń.

Najczęściej spotykane i wykonywane są schody wewnętrzne jednobiegowe, dwubiegowe, trójbiegowe oraz łamane. Najtańszymi i jednocześnie najprostszymi w swojej konstrukcji są schody wewnętrzne jednobiegowe. Nie posiadają spocznika, więc mogą być uciążliwe dla osób chorych lub starszych, a także małych dzieci.

Schody dwubiegowe oraz łamane posiadają spocznik, co poprawia komfort ich użytkowania. Zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Schody dwubiegowe są podzielone zazwyczaj przez spocznik na dwie równe części, natomiast schody łamane posiadają większą liczbę stopni w tak zwanym drugim biegu, czyli poczynając od spocznika.

Mniej popularne od wymienionych wyżej są trójbiegowe schody wewnętrzne. Łamią się na trzy części, oddzielone dwoma spocznikami. Takie schody również są komfortowe, jednak posiadają wadę - zajmują sporo miejsca.

Bardzo efektownie prezentują się schody drewniane zabiegowe, niezależnie od tego, czy są to schody drewniane czy schody żelbetowe. Schody zabiegowe należą do grupy tak zwanych schodów dywanowych, często także występujących jako schody ażurowe. Schody zabiegowe to zwykle schody samonośne, nie posiadają spocznika czy też podestu, są więc mniej komfortowe niż schody dwubiegowe lub łamane. Mimo wszystko, takie samonośne schody, najczęściej drewniane dywanowe, nie zajmują dużo miejsca, a ich dekoracyjność nie pozostawia nic do życzenia. Posiadają różną szerokość stopni. Schody zabiegowe wykonuje się w różny sposób. Jednym z popularniejszych są drewniane schody lite na wspornikach. Przeczytaj także nasz artykuł o optymalnych wymiarach schodów.

Nie tylko proste schody wewnętrzne

Kolejnym rodzajem i zarazem propozycją są schody kręcone, czyli tzw. schody spiralne. Podobnie jak schody zabiegowe, schody kręcone nie posiadają spocznika czy podestu, przez co mogą być niekomfortowe dla osób o obniżonej sprawności. Są jednak bardzo efektowne wizualnie.

Schody kręcone, nazywane również spiralnymi, można kupić gotowe, ich montaż też nie powinien sprawić problemów. Często produkowane są jako schody metalowe, których centralną częścią jest słup, na którym opiera się konstrukcja. Schody kręcone są dość wąskie, co wyklucza noszenie pomiędzy piętrami mebli oraz większych przedmiotów. Potrzebują mało miejsca co stanowi ich ewidentny atut. W niektórych gotowych modelach stopnie są wykonane z drewna, spotykane są również na rynku szklane balustrady. Jednak słup i cała konstrukcja jest produkowana z metalu.

Innym rodzajem schodów wewnętrznych, których ozdobę również mogą stanowić szklane balustrady, są schody wachlarzowe. Jest to zdecydowanie rozwiązanie do dużej przestrzeni. Podobnie jak schody kręcone, są bardzo atrakcyjne wizualnie. Wachlarzowe schody wewnętrzne prezentują się bardzo elegancko, stylowo oraz klasycznie. Ich wykonanie jest jednak bardzo drogie, ze względu na skomplikowaną konstrukcję.

Wykonanie schodów tego typu, łączących dwie kondygnacje, może kosztować od 90 do nawet 110 tysięcy złotych. Jednak mniej efektowne, wykonane na zamówienie schody metalowe tego typu są dużo tańsze, kosztują około 15-20 tysięcy złotych. W schodach wachlarzowych stopnie często wykonane są z drewna, a balustrady bywają metalowe.

Rodzaje materiałów na schody wewnętrzne

Wzrastającą popularnością cieszą się schody prefabrykowane.  Szczególnie przemawia za nimi wygoda. W wytwórni można je zamówić, a firma przywiezie gotowe schody prefabrykowane, natomiast ekipa fachowców ustawi dźwigiem na miejscu. Najczęściej oferowane przez firmy schody prefabrykowane występują jako schody żelbetowe lub betonowe schody.

W ofercie producentów pod kątem schodów przefabrykowanych znajdziemy zarówno schody proste, jak i schody kręcone. Wiele firm oferuje również możliwość złożenia specjalnego zamówienia na schody żelbetowe lub betonowe o nietypowej konstrukcji.

Zarówno schody żelbetowe, jak i betonowe dają na późniejszym etapie możliwość wykończenia ich w prawie dowolny sposób. Na przykład schody prefabrykowane można wykończyć płytkami ceramicznymi. Na schody żelbetowe wewnętrzne najczęściej wybierany jest gres, klinkier lub terakota. Płytki ceramiczne występują w bogatym wyborze wzorów oraz w różnych odsłonach kolorystycznych, dają bogatą możliwość aranżacji schodów żelbetonowych.

Schody żelbetowe lub betonowe schody można wykończyć również drewnem. Schody wykonane z drewna lub nim wykończone prezentują się doskonale, niezależnie od stylu wnętrza. Do wykańczania stopni schodów wewnętrznych stosuje się lite drewna pierwszej klasy. Alternatywnie schody żelbetowe można wykończyć naturalnym kamieniem.

Najlepsze schody do domu to takie, które powinny być dobrane stylem do budynku i jego wnętrza. Dobrze sprawdzają się drewniane lub betonowe schody prefabrykowane.
10 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne

Schody prefabrykowane potrzebują naturalnie również balustrady. Wszelkie niezbędne elementy i prefabrykaty z drewna czy prefabrykaty betonowe oraz akcesoria montażowe do balustrad i poręczy kupimy w marketach budowlano-wykończeniowych. Dostępne i sprzedawane na sztuki są między innymi takie akcesoria, jak metalowe podpory do poręczy, poręcze wykonane z drewna czy metalu, uchwyty i łączniki oraz wsporniki do poręczy. Budowa schodów prefabrykowanych najczęściej wymaga obecności fachowców.

Stosunkowo najtańsze są gotowe schody metalowe kręcone. Można je nabyć już za dwa tysiące złotych. Gotowe schody metalowe są zazwyczaj malowane proszkowo na różne kolory. Stopnie bywają wytwarzane również z innych materiałów, jak drewno czy tworzywo sztuczne. Schody metalowe kręcone nabędziemy, między innymi w marketach Obi, Praktiker oraz Leroy Merlin.

Szczyt elegancji: schody drewniane wewnętrzne

Schody prefabrykowane to tylko jedna z propozycji. Bardzo eleganckie i stylowe są drewniane schody. W przypadku schodów z drewna mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest zakup schodów gotowych. Mają je w ofercie wszystkie większe markety budowlano-wykończeniowe, takie jak Leroy Merlin czy Obi.

Jednak dużo korzystniej będzie skorzystać z usług zakładów stolarskich specjalizujących się w tego typu zleceniach. W zakładzie stolarskim możemy zamówić nie tylko same schody drewniane, ale również projekt. Dodatkową zaletą jest to, że specjaliści dokonają szczegółowego pomiaru w naszym domu i dostosują projekt również do naszych zindywidualizowanych potrzeb.

Renomowane firmy stolarskie wykonują nowoczesne schody drewniane o różnej konstrukcji. Można zamówić zarówno schody proste, jak i kręcone. Dodatkowo możemy nabyć dedykowane balustrady oraz poręcze. Cena schodów drewnianych na zamówienie to od kilku tysięcy złotych wzwyż. Więcej niezbędnych informacji o schodach drewnianych znajdziesz tutaj.

Ostatnią grupę, jeśli chodzi o schody wewnętrzne stanowią schody modułowe. Są to schody składające się z elementów, które łączy się ze sobą, tworząc schody. Zestaw obejmuje stopnie, konstrukcję nośną oraz balustrady. Najczęściej są to nowoczesne schody drewniane z metalową balustradą. W sprzedaży są również modułowe schody drewniane z metalową poręczą i szklanym wypełnieniem balustrady. Koszt zakupu schodów modułowych to od dwóch tysięcy złotych wzwyż.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze schodów wewnętrznych?

Wybierając schody wewnętrzne do własnego domu, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Niezależnie, czy nasz wybór padnie na schody prefabrykowane, schody drewniane na indywidualne  zamówienie czy też schody modułowe, najważniejsze, aby były wytrzymałe i solidnie wykonane.

Szczególnie w przypadku schodów modułowych może stanowić to problem. Warto zauważyć, że choć schody modułowe są bardzo tanie, zajmują mało miejsca i wyglądają dekoracyjnie, są to schody słabe. Maksymalne obciążenie w wielu modelach to zaledwie 120 lub nawet 100 kilogramów. Schody modułowe posiadają też bardzo krótki okres gwarancji - najczęściej jest to 12 lub 24 miesiące.

Wydaje się więc, że w przypadku tak ważnego elementu, jakim są schody wewnętrzne, warto zapłacić trochę więcej i mieć pewność, że schody będą solidne i bezpieczne w eksploatacji.

Kolejną ważną kwestią przy wyborze czy zamawianiu schodów do domu jest szerokość schodów oraz wysokość stopni. W trosce o wygodę, wysokość stopnia powinna oscylować w granicach 15-18 centymetrów. Zarówno za niskie, jak i za wysokie stopnie, będą uciążliwe i niewygodne. Również szerokość schodów ma niebagatelne znaczenie. Jeśli będziemy zmuszeni wnieść meble na wyższą kondygnację, a schody będą za wąskie, staniemy przed dużym problemem. Szerokość biegu powinna mieć co najmniej 100-110 centymetrów, aby takie czynności były wykonalne. Więcej informacji na temat schodów wewnętrznych znajdziesz w artykule autorstwa naszych ekspertów: Rodzaje schodów wewnętrznych w domku jednorodzinnym

ikona podziel się Przekaż dalej