Jakie schody zajmują najmniej miejsca w domu?

Wewnętrzne schody strychowe – wszędzie tam, gdzie mamy bardzo mało miejsca

Pierwszą odpowiedzią na pytanie, jakie schody zajmują najmniej miejsca w domu, są modele strychowe. Większość z nich nadaje się do swobodnego składania i rozkładania. Złożone schody nie ograniczają powierzchni w pomieszczeniu i w pełni zakrywają otwór w podłodze górnej kondygnacji. Jednobiegowe schody strychowe mogą posiadać kilka prostych do wykorzystania form. Są to wewnętrzne schody segmentowe, składane i nożycowe.

Schody segmentowe to produkty rozsuwane, umożliwiające łatwą regulację wysokości. Zazwyczaj zajmują bardzo mało miejsca. Drugie rozwiązanie to trzy lub czteroczęściowe schody składane. W sprzedaży znajdziemy uniwersalne produkty z drewna lub lekkiego aluminium. Jednobiegowe schody składane mogą być bardzo łatwe w użytkowaniu wewnątrz niewielkich pomieszczeń. Przy okazji zajmują bardzo mało miejsca. Ostatnim rozwiązaniem, które możemy zastosować w domu, są schody nożycowe. Tego typu produkty składają się w harmonijkę.

Wewnętrzne schody strychowe zajmują bardzo mało miejsca w domu lub w mieszkaniu, jednak posiadają pewne ograniczenia. Po pierwsze musimy dysponować odpowiednio dużym otworem w podłodze wyższej kondygnacji budynku. Po drugie, schody strychowe są mało komfortowe w użytkowaniu. Sprawdzą się jako produkt na strych, jednak rzadko wykorzystujemy je jako element łączący dwie regularnie użytkowane kondygnacje budynku.

Spiralne, wewnętrzne schody w domu

Kolejna propozycja, która zajmuje bardzo mało miejsca to schody spiralne. W odróżnieniu od produktów strychowych schody spiralne mogą posiadać dodatkową poręcz, która ułatwia regularne użytkowanie. W ofertach sprzedaży znajdziemy wiele godnych uwagi modeli, które idealnie pasują do nowoczesnych pomieszczeń mieszkalnych. Schody spiralne mogą prowadzić na antresole w mieszkaniu lub na górną kondygnację w domu.

Typowe schody wewnętrzne ze spiralnymi stopniami mocuje się wokół słupa nośnego. Ażurowa konstrukcja sprawia wrażenie lekkości i wygląda bardzo estetycznie. Warto zwrócić uwagę na kształt stopni, które przybierają postać klina. Jest to pewne utrudnienie w użytkowaniu przez dzieci i osoby dorosłe z ograniczoną sprawnością ruchową.

Mimo pewnych niedogodności schody spiralne są jedną z ciekawszych propozycji, które możemy wykorzystać przy ograniczonym metrażu pomieszczenia. Tego typu schody wewnętrzne zajmują bardzo mało miejsca (dużo mniej niż schody jednobiegowe lub dwubiegowe). W sprzedaży znajdziemy gotowe produkty z drewna lub metalu. Wybór zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji oraz specyfiki pomieszczenia. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Schody jednobiegowe w domu

Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, jakie schody zajmują najmniej miejsca, musimy także wspomnieć o produktach jednobiegowych. Ich stopnie posiadają jeden kształt i nie zwężają się w żadnym miejscu. Dzięki temu schody jednobiegowe są bezpieczne w codziennym użytkowaniu i dobrze sprawdzają się wewnątrz pomieszczeń o typowej wysokości. W przypadku wysokich kondygnacji zaleca się stosowanie schodów ze spocznikiem. Ich budowa zajmuje znacznie więcej miejsca, jednak zwiększa się poziom bezpieczeństwa użytkowników.

Jednobiegowe schody wewnętrzne mogą zajmować stosunkowo mało miejsca. Na uwagę zasługują jednobiegowe schody samonośne. Ich zaletą jest nie tylko efektowny wygląd, ale i możliwość montażu w dowolnym miejscu. Miejsce pod schodami można zagospodarować, oszczędzając dodatkową powierzchnię użytkową.

Kolejną ciekawą propozycją są schody jednobiegowe mieszane, które idealnie sprawdzają się wewnątrz niewielkich pomieszczeń. Są to nietypowe konstrukcje jednobiegowe, które nie posiadają wyłącznie stopni o jednolitym kształcie. W niektórych miejscach dodaje się stopnie klinowe, które delikatnie zmieniają bieg i ograniczają wymaganą przestrzeń. Mieszane schody jednobiegowe mogą przybierać bardzo ciekawe kształty. Rozwiązanie warto zastosować wewnątrz pomieszczeń o niewielkim metrażu, w którym liczy się oszczędność nawet małego skrawka powierzchni użytkowej.

Schody jednobiegowe mieszane nie zyskały dużej popularności ze względu na mniejszy komfort użytkowy. Zastosowanie klinowych stopni zmniejsza wygodę wchodzenia i schodzenia. Dodatkowo należy pamiętać, że minimalna szerokość stopnia klinowego to 25 cm. Zbyt mała szerokość stopnia nie tylko zmniejszy bezpieczeństwo przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami, ale będzie także bardzo niewygodna w użytkowaniu. Dlatego montowane wewnątrz pomieszczeń schody jednobiegowe mieszane powinny być starannie zaplanowane i wykonane przez doświadczonego fachowca.

Wiesz już, jakie schody zajmują najmniej miejsca. A może zainteresuje Cię, jak zmierzyć okno do rolet? Jeśli chcesz uzyskać więcej praktycznych porad, zapoznaj się z pozostałymi artykułami w naszym portalu. Podpowiemy Ci między innymi, jak zagospodarować miejsce pod schodami i stworzyć elegancką, praktyczną aranżację wnętrz.

ikona podziel się Przekaż dalej