Jak odnowić schody drewniane?

Aby schody drewniane były przykładem rozwiązania na miarę XXI wieku, takiego, które łączy w sobie funkcjonalność i piękno, należy odpowiednio o nie zadbać. Pamiętajmy, że na co dzień są one narażone na uszkodzenia mechaniczne, a także na zabrudzenia.

Rysy i dziury mogą pojawić się po latach intensywnego ich eksploatowania. Skrzypiące stopnie mogą bardzo domowników irytować. To znak, że renowacja schodów drewnianych powinna rozpocząć się jak najszybciej.

Kiedy stwierdzamy, że na skutek uszkodzeń mechanicznych (i nie tylko) schody nie prezentują się dobrze, stanowiąc być może niebezpieczeństwo dla mieszkańców, czas na nadanie im drugiego życia. Jak prezentowały się będą poszczególne etapy pracy?

Odnawianie schodów – etapy pracy

Pierwszym etapem odnawianie schodów jest ich odpowiednie przygotowanie do przeprowadzenia zmian. Stare powłoki drewna muszą zostać poddane szlifowaniu papierem ściernym (jest to bardzo pracochłonne) albo szlifierką.  Profesjonaliści stawiają tutaj na cyklinowanie, dzięki któremu można pozbyć się warstwy wierzchniej. Takie szlifowanie to klucz do sukcesu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Przypomina ono do złudzenia klasyczne cyklinowanie parkietu, jednak odbywa się na powierzchni schodów. Jego przeprowadzenie umożliwia optymalne przygotowanie drewna do kolejnych etapów pracy. Warto jednocześnie przeprowadzić także zabieg cyklinowania parkietu znajdującego się pod schodami, by i on zyskał na powrót znakomity wygląd.

Cyklinowanie i renowacja schodów drewnianych, czyli porady, jak odnowić schody drewniane, sposoby, możliwości oraz preparaty
Renowacja schodów drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny

Cyklinowanie parkietu w takim przypadku ma znaczenie praktyczne, bowiem pył unosi się tylko raz przy wykonywaniu obu czynności, potem zaś można posprzątać po całości. Kiedy już powierzchnia schodów jest czysta i równa, przychodzi moment na usunięcie powstałego pyłu. Jaki jest kolejny punkt odnawiania schodów?

Po wykonaniu tej czynności przychodzi moment na lakierowanie schodów, które ma dokładnie tę samą zasadę co lakierowanie parkietu. Po co się je wykonuje? Aby drewniana powierzchnia doskonale się prezentowała i by jednocześnie była odporna na zarysowania i ścieranie. Gdy praca przeprowadzona będzie w sposób odpowiedni, uda się uniknąć także uszkodzeń mechanicznych. Co warto wiedzieć o lakierowaniu schodów? Sprawdź także ten artykuł o schodach spiralnych.

Najczęściej lakier nanoszony jest wałkiem albo pędzlem, czasami także natryskowo. Charakter pracy jest dokładnie taki sam, jak w przypadku lakierowania parkietu. W opinii specjalistów optymalne efekty uda się uzyskać wtedy, kiedy nałożone zostaną dwie, maksymalnie trzy warstwy lakieru. Nie nakładamy ich jednak po sobie bezpośrednio, pomiędzy wykonywaniem kolejnych etapów (które, jak już podkreślaliśmy, przypominają klasyczne lakierowanie parkietu) odczekując. Po upływie doby od położenia ostatniej warstwy możemy już korzystać ze schodów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Kiedy wybierać będziemy lakier, pamiętajmy o tym, żeby nie kierować się tylko niską ceną. Jego zakup jest inwestycją na lata, więc poszukajmy preparatu zapewniającego ochronę na wiele (nawet 8-10) lat. Cena powinna grać tutaj zatem raczej drugoplanową rolę, zaś jakość środka, którym wykonamy lakierowanie schodów, jest kluczowa.

Renowacja schodów bukowych, schodów dębowych i schodów jesionowych

Przeprowadzenie renowacji każdego z trzech wymienionych powyżej typów schodów przebiega na podobnej zasadzie, bowiem różnią się właściwie tylko:

  • kolorem
  • właściwościami
  • ceną
  • twardością

Renowacja schodów drewnianych nie jest na szczęście czynnością bardzo skomplikowaną, więc spora część ich właścicieli przeprowadza ją samodzielnie. Kiedy natomiast jest ona zlecana specjalistom, trzeba liczyć z tym, że cena wyniesie 70-80 złotych za stopień.

Nie warto zwlekać z wykonaniem pracy, kiedy widzi się, że powierzchnia schodów jest mocno zniszczona. Należy zabrać się za szlifowanie i lakierowanie wtedy, kiedy widzi się pogorszenie ich stanu i małą odporność na uszkodzenia mechaniczne.  A wszystko to dla ich znakomitego wyglądu i funkcjonalności! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.

ikona podziel się Przekaż dalej