Schody bukowe - co warto wiedzieć?

Budowa oraz użytkowanie schodów z buku

Buk jest to drewno trwałe i niezwykle solidne. Ze względu na swoją wysoką wytrzymałość wykorzystuje się owy materiał do produkcji schodów drewnianych (najczęściej wewnętrzne, np. ażurowe czy zębate). Charakterystyczna cecha buku to łatwość nadawania mu różnych form – dla przykładu schody dębowe są bardzo trudne w formowaniu. Drewno bukowe nie wyróżnia się widocznymi słojami, a jego struktura jest raczej jednolita. Kolor drewna bukowego jest jasny, co znacznie odróżnia go wśród pozostałych gatunków. 

Samo użytkowanie schodów z buku nie należy do najtańszych. Niestety, ale schody drewniane niezależnie od pochodzenia drewna (np. schody jesionowe) są dość drogie. Buk okazuje się jednak dobrym rozwiązaniem w porównaniu do innych typów drewna – ceny zaczynają się zazwyczaj od ok. 5000 zł za komplet. Stopnice drewniane na betonową konstrukcję to z kolei koszt ok. 100 zł / szt. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Zalety i wady drewna bukowego

Schody bukowe wyróżniają się swoim naturalnym urokiem i możliwością tworzenia za ich pomocą nietypowych aranżacji – możesz postawić albo na klasyczne wnętrze, albo na bardziej nowoczesne. Niezależnie od tego, jaką formę nadasz swoim schodom, bez trudu będziesz mógł dopasować je do całości wykończenia domu. Ogromnym plusem jest wspomniany jasny kolor buku, który doskonale rozświetla ciemne pomieszczenia – a zwłaszcza, kiedy jest to buk bielony. Równie dobrze wyglądają schody barwione na ciemno, które nadają wnętrzu charakter i stają się tym samym głównym punktem domu. Opinie użytkowników schodów bukowych wskazują również na to, że to materiał miły i przyjemny w dotyku – odpowiednio zakonserwowane bez trudu wytrzymają wiele kolejnych lat!

Niestety, schody bukowe posiadają również swoje wady. Wewnętrzne schody kosztują naprawdę sporo, o czym już wspominaliśmy. Jednak ceny drewna ogólnie są bardzo wysokie, więc decydując się na ten naturalny materiał po prostu musisz się z tym liczyć – niezależnie od tego, czy będą to schody ażurowe, kręcone czy policzkowe. O schodach z buku należy myśleć w odpowiednim czasie, ponieważ zazwyczaj czeka się na nie do kilkunastu tygodni! Pamiętaj również o tym, że drewno z natury podatne jest na wilgoć – a więc nie decyduj się na schody bukowe tam, gdzie wilgotność powietrza osiąga wysoki poziom. Nie zapomnij również o odpowiedniej konserwacji buku! Należy systematycznie lakierować schody – powłoka lakieru z całą pewnością zabezpieczy stopnie przed ścieraniem oraz znacznie poprawi ich żywotność. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach schodów wewnętrznych w domu.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Ceny schodów bukowych i stopni

Schody bukowe Kornik – stopnie bukowe

Dzięki stopniom bukowym możesz wykończyć schody w dowolnym pomieszczeniu. To naturalne drewno, zatem zyskasz dzięki niemu trwały i bardzo elegancki element wystroju. Stopień pięknie uzupełni schody bukowe, idealnie wpasowując się do każdej aranżacji. Możesz również pomalować je na… dowolny kolor. Stopień może być bielony farbą, zaimpregnowany bezbarwnym lakierem bądź pomalowany bejcą. Stopnie bukowe doskonale odnajdą się w klasycznym wnętrzu (jako uzupełnienie schodów bukowych) bądź w pomieszczeniu stylizowanym na nowoczesne, np. do metalowej konstrukcji. Ogromnym plusem jest fakt, że stopnie bez problemu dostaniesz w Castoramie bądź Leroy Merlin.

Schody bukowe tańsze niż schody dębowe jako schody drewniane wewnętrzne w domu i ich ceny, opinie, zalety
Schody bukowe – opinie, zalety, wady, ceny, porady
Schody bukowe Kornik - parametry i cena

Wymiary

1000 x 300 x 35 mm

Wykończenie

Surowe – gotowe do lakierowania lub malowania

Waga brutto

7,88 kg

Grubość

35 mm

Cena

108 zł / szt.

Warto wiedzieć, że wiele firm (np. Grabo z okolic Rzeszowa) wykonuje stopnie z drewna bukowego, którym można nadać odpowiedni do wybranego wystroju wnętrza kolor. Proponowane przez producentów stopnie nadadzą się zarówno do prostych schodów zabiegowych, jak i tych efektownie kręconych. Ważna jest funkcjonalność bukowych stopni oraz ich głębokość – taka, by umożliwić swobodne położenie całej stopy na stopniu. Możesz zatem kupić:

Schody bukowe spiralne Venezia

To jedna z propozycji producenta Eskalo. Schody posiadają płynny zakres regulacji, a także istnieje możliwość konfiguracji ich do maksymalnej wysokości 356 cm (na zamówienie). Standardowy zestaw obejmuje aż 12 bukowych stopni. Schody są spiralne i posiadają również drewnianą poręcz. Do kompletu dołączono balustradę, którą możesz otrzymać w odcinkach prostych bądź do otworu okrągłego. Zabieg schodów jest lewo bądź prawoskrętny. Oczywiście istnieje możliwość wykonania schodów w innej kolorystyce, jak naturalnej. Pojawiające się w konstrukcji elementy metalowe malowane są proszkowo. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Schody bukowe spiralne Venezia - parametry i cena

Standardowa wysokość schodów

160 cm

Średnica zewnętrzna schodów

120 cm

Grubość stopni

36 mm

Grubość

35 mm

Cena

od 5600 zł / zestaw

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody