Schody dębowe - najważniejsze informacje

Drewno dębowe - właściwości

Nie bez powodu dąb uważany jest od wieków za symbol siły. Jest to drzewo długowieczne i może żyć nawet przez 700 lat. Na świecie występuje ponad 200 gatunków tego drewna, z czego 6 możemy spotkać w Polsce. W celach budowlanych wykorzystuje się trzy gatunki dębu rosnącego w Polsce: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy i dąb czerwony. Warto także wspomnieć o tym, że dąb jest drewnem łatwym do pozyskania w Polsce.

Po ścięciu drewno dębowe jest szaro-żółte, a z upływem czasu jego zabarwienie ciemnieje do koloru jasnobrązowego lub ciemnobrązowego. Drewno dębowe charakteryzuje się prostymi słojami, które mają różną wielkość i są zazwyczaj rozmieszczone nierównomiernie. Słoje drewna dębowego stanowią ważny jego element estetyczny, który nadaje mu elegancji. Dębina, czyli drewno dębowe jest ciężkie, twarde i charakteryzuje się średnią podatnością na kurczenie.

Wśród schodów drewnianych największą popularnością cieszą się i najczęściej są wybierane schody jesionowe, schody bukowe oraz schody dębowe. Jednak spośród tych wszystkich gatunków drewna dąb od zawsze w naszym kraju cieszy się największą estymą. Jest on uznawany za jeden z najtrwalszych i najbardziej szlachetnych gatunków drewna rodzimego. Ma także duże walory estetyczne, dzięki czemu pasować będą do nowoczesnej i tradycyjnej aranżacji wnętrz, doskonale komponują się także z meblami drewnianymi i białymi ścianami. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach schodów.

Schody dębowe - zalety, wady i opinie

Poza zaletami wynikającymi z właściwości drewna dębowego, czyli wysoką odpornością na ścieranie, na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a także dużej twardości i trwałości, schody dębowe mają także szereg innych zalet. Mają one ciekawy, niebanalny design, który doskonale sprawdza się zarówno w tradycyjnej, jak i w nowoczesnej aranżacji wnętrz. Można je bez żadnych obaw zastosować nawet w miejscach o bardzo intensywnym użytkowaniu. Dzięki swoim zaletom schody dębowe możemy zastosować jako stopnice drewniane na schody betonowe, jako drewniane schody ażurowe, na przykład ażurowe schody zabiegowe oraz jako pełne drewniane konstrukcje z podstopniem. Jako zaletę drewna dębowego do schodów należy także wymienić stosunkowo łatwą ich obróbkę. Otóż stosunkowo łatwo poddają się wyginaniu, można je bez problemu sklejać, a także zabarwiać.

Pośród szeregu zalet, jakimi charakteryzują się schody dębowe, mają one niestety zasadniczą wadę. Drewno dębowe jest bardzo drogie i takie dębowe schody wykonywane na wymiar bywają droższe nawet o kilkanaście procent od schodów o takich samych rozmiarach, które są wykonane z innych gatunków rodzimego drewna. Cena zakupu samych materiałów z drewna dębowego koniecznych do wykonania schodów może dorównać całkowitym wydatkom, jakie musielibyśmy ponieść na schody z różnych gatunków drewna egzotycznego o podobnych właściwościach. Pośród wad drewna dębowego należy także wymienić żmudny proces polerowania, choć z drugiej strony świadczy to ich bardzo dużej wytrzymałości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Stopnie schodowe z drewna dębowego

Najważniejszymi elementami każdych schodów i najbardziej eksploatowanymi są stopnie schodowe, gdyż to właśnie one mają utrzymać ciężar ludzi przemieszczających się po nich, często także dźwigających różne ciężkie rzeczy. Stopnie dębowe będą zawsze gwarancją najwyższej wytrzymałości i przy właściwym montażu i obróbce będą nam służyć przez wiele lat i nie ulegną zniszczeniu podczas użytkowania. Stopnie dębowe sprawdzą się zarówno na betonie, jak również w schodach ażurowych, czy do pełnych konstrukcji drewnianych. Schody i ich stopnie wykonane z drewna dębowego są zawsze rozwiązaniem eleganckim i trwałym.

Schody dębowe i stopnie dębowe na schody drewniane oraz cena za stopień i inne porady, opinie, zastosowanie i całkowity koszt montażu
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?

Schody dębowe - konserwacja

Gdy nasze schody drewniane na betonie, czy z samego drewna są już gotowe, powinniśmy pamiętać, że aby służyły nam przez długie lata, powinniśmy je regularnie i w odpowiedni sposób impregnować.  W celu konserwacji takich schodów najpopularniejszym rozwiązaniem jest olejowanie, gdyż wnika ono głęboko w strukturę drewna, dzięki czemu taka impregnacja jest bardzo skuteczna. Warto również wspomnieć o tym, że pomimo impregnacji barwa naszych schodów dębowych może się podczas użytkowania nieco zmienić, ponieważ drewno dębowe z upływem czasu ciemnieje. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach ażurowych do domu?

Schody dębowe - ceny

Jak już wspomniano, schody dębowe należą do najdroższych schodów drewnianych. Przyjrzyjmy się zatem ile kosztuje wykonanie poszczególnych ich elementów. Cena za stopień mocowany do betonu w przypadku wąskich schodów o szerokości do 1 m kosztuje ok. 340 zł. Cena za stopień mocowany do betonu w przypadku schodów o szerokości od 1 m do 1,25 m wynosi ok. 370 zł. Cena za stopień mocowany do betonu w przypadku schodów o szerokości od 1,26 m do 1,5 m to koszt ok. 470 zł. Cena za stopień mocowany do betonu w przypadku szerokich schodów, których szerokość przekracza 1,5 m to cena ok. 620 zł. Za każdą podstopnicę dębową w takich schodach zapłacimy ok. 180 zł. Cokoły dębowe to cena ok. 150 zł za każdy stopień. Policzki dębowe przy ścianach to koszt ok. 350 zł za każdy stopień.

Gdy zdecydujemy się na podest wykonany z drewna dębowego zapłacimy ok. 1000 zł/m2 w przypadku krótkiego podestu do 1,39 m, w przypadku podestu o długości od 1,4 m do 1,79 m zapłacimy ok. 1090 zł/m2. Natomiast, jeżeli nasz podest będzie bardzo długi i osiągnie powyżej 1,8 m, wówczas musimy się liczyć z kosztem 1190 zł/m2. Powinniśmy się także liczyć z tym, że każdy dodatkowy element schodów dębowych to dodatkowych koszt. Możemy zdecydować się między innymi na balustradę, która wykonana może być również z drewna dębowego. Taka balustrada dębowa z tralkami to wydatek ok. 1280 zł za metr bieżący. Dodatkowe koszty to także obróbka krawędzi, która może nas wynieść ok. 20 zł za metr bieżący.

Schody dębowe, choć są najdroższym z rozwiązań, jeżeli chodzi o schody wykonane z różnych rodzajów drewna, to są również najtwardsze, najtrwalsze i najbardziej odporne na ścieranie i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Schody wykonane z drewna dębowego są również bardzo eleganckie i estetyczne i przy odpowiednim montażu oraz właściwej ich pielęgnacji mogą nam służyć przez wiele lat bez konieczności wymiany czy naprawy. Dzięki swym właściwościom schody dębowe mogą być użyte zarówno jako przykrycie schodów betonowych, ale także jako schody w całości wykonane z tego materiału. Schody dębowe znakomicie sprawdzą się w tradycyjnej oraz nowoczesnej aranżacji domu, świetnie będą komponować z meblami drewnianymi. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami wykończenia schodów w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej