Schody drewniane na beton - jakie są ich rodzaje

Schody betonowe to praktyczne i bardzo wygodne rozwiązanie, do którego wybudowania bardzo łatwo można znaleźć fachowców. Dodatkową ich zaletą jest to, że dzięki nim wszystkie prace budowlane mogą być prowadzone bez obawy o to, że się zniszczą. Możemy po nich przenosić np. ciężkie materiały. Jednak same schody betonowe nie są zbyt atrakcyjne, zwłaszcza jeśli są w domu, dlatego też popularne są schody drewniane na beton.

Schody na beton dzielą się na trzy podstawowe rodzaje: schody drabiniaste, schody policzkowe, dywanowe oraz schody kręte. Nowoczesne schody drabiniaste są ażurowe i charakterystyczne jest dla nich to, że zbudowane są z dwóch belek policzkowych i zamocowanych do nich stopnic. Zwykle są one jednak schodami prowadzącymi na strych lub do piwnicy.

Schody policzkowe złożone są z dwóch belek policzkowych, podstopnic i stopnic. Policzki mają zwykle 5 cm grubości, a ich wysokość jest zależna od tego, jaki jest wymiar stopni, ale zwykle jest to około 30 cm. Stopnie w schodach policzkowych są grubości 4-6 cm, podstopnice mają natomiast 2-3 cm.

Drewniane schody wewnętrzne kręte wykorzystywane są tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych schodów. Wachlarzowo rozmieszczone stopnie przymocowane są do słupa nośnego. Zazwyczaj taki typ schodów możemy spotkać w dwupoziomowych mieszkaniach. Na uwagę zasługują też schody dywanowe, które są bardzo nowoczesne i atrakcyjne. Nie wiesz, jaki rodzaj drewna na schody na piętro wybrać? Sprawdź także ten artykuł z poradami dotyczącymi wyboru drewna na schody.

Co warto wiedzieć, decydując się na zakup drewnianych schodów wewnętrznych

Przy budowie drewnianych schodów wewnętrznych istotne jest to, by materiał, z którego wykończone są one, był odporny na zniszczenia, dlatego, że schodząc i wchodząc po schodach, po pewnym czasie możemy zauważyć już wytarcie od naszych stóp. Dodatkowo podstopnica schodów na beton, narażona jest na zabrudzenia np. od czubków butów, dlatego polecane jest wykonanie schodów dywanowych tak, by podstopnice były pokryte farbą ceramiczną, której nie szkodzi szorowanie.

Na stopnice i podstopnice możemy użyć dwóch takich samych rodzajów drewna, np. wykonać schody dębowe, ale mamy możliwość mieszania materiałów. Dlatego też wiele osób wykonuje np. schody dębowe lub bukowe, przy czym ich podstopnica to np. jesion. Dodatkowo można wykorzystać do podstopnic ceramikę, która jest odporna na zabrudzenia. Wtedy jednak powinniśmy przyłożyć bardzo dużą uwagę do tego, jak wyglądają styki płaszczyzn, ponieważ drewno i ceramika pracują w inny sposób i inaczej reagują na temperatury i wilgotność powietrza.

Ciemne schody drewniane na beton, czyli schody na beton i wykończenie drewnianych schodów wewnętrznych w nowoczesnym stylu
Schody drewniane na beton - najlepsze rodzaje drewna, ceny, opinie

Ważne jest również to, aby zadecydować, czy nasze schody na beton będą obudowane tylko z góry czy z obu stron. Jeśli natomiast decydujemy się na schody dywanowe, wtedy nie ma takiego problemu. Elementami dodatkowymi jest wybór kształtów schodów dębowych, bukowych lub takich, w których użyty będzie jesion, a także tego, jak ma wyglądać balustrada, cokół i czy chcemy, by nasze schody były podświetlone.

Ceny schodów betonowych z drewnianym wykończeniem

Cena schodów dębowych, bukowych i innych jest bardzo różnorodna. Pamiętajmy o tym, że cały koszt schodów składa się na wiele czynników, dlatego musimy zdawać sobie sprawę z różnorodności cen. Oczywiście w pierwszej kolejności wspomnijmy o tym, że każdy producent ma własne ceny swoich produktów, a dodatkowo każdy sklep sprzedający je, może dorzucić pewien procent, by sprzedaż schodów się opłaciła.

Bardzo dużą rolę w cenie odgrywa także materiał, z którego są one wykonane. Z reguły wybierane są schodu dębowe, bukowe i jesionowe. Mamy również możliwość zakupu takich schodów z drewna egzotycznego, natomiast ich cena będzie o wiele wyższa niż cena schodów dębowych, jesionowych lub bukowych. Niektóre osoby decydują się także na zakup sosnowych i świerkowych schodów, ale musimy tu pamiętać o tym, że nie są one aż tak wytrzymałe, jak wyżej wymienione.

Kolejnym aspektem jest to, jaki wymiar mają schody i jaką grubość mają stopnice i podstopnice. Co więcej, musimy zwrócić uwagę na wykończenie drewna. Z reguły są one lakierowane twardym lakierem do odpowiedniego typu drewna, natomiast na twardych gatunkach krajowych praktyczne jest olejowanie, ponieważ nie widać wtedy rys na drewnie. Natomiast na miękkim drewnie olejowanie nie jest polecane, dlatego wtedy powinniśmy pozostać przy lakierowaniu. Same ceny są różne i zaczynają się już od 280 zł za dębowe lub jesionowe stopnie bez podstopnicy, a za tego samego typu schody z podstopnicą, musimy zapłacić około 480 zł. Oczywiście wszystko zależy od czynników wyżej wymienionych.

ikona podziel się Przekaż dalej