Schody dwubiegowe proste a schody jednobiegowe ze spocznikiem

Jak sama nazwa wskazuje, schody dwubiegowe to te, które mają dwa biegi. Oznacza to, że nie łączą parteru i piętra prostą linią, ale są w pewnym momencie złamane. W miejscu łamania znajduje się spocznik – szerszy stopień, na którym można odpocząć. To przeciwieństwo schodów jednobiegowych. Te są zupełnie proste – stopnie są tej samej wielkości i prowadzą prosto w górę, bez żadnych złożeń. Dlatego tak zwane schody jednobiegowe ze spocznikiem to już schody dwubiegowe.

Schody dwubiegowe wymagają sporo miejsca na klatkę schodową. Wszystko zależy także od tego, w jaki sposób zamierzasz ustawić biegi i jak będzie wykonane łamanie. Czasami jest to płaski, szeroki stopień, czasami znajdują się tam inne, niższe stopnie – w tym wypadku mówi się o schodach zabiegowych.

Schody dwubiegowe są bardzo popularne w domach jednorodzinnych. Przepisy wymagają, by drugi bieg został wprowadzony, jeśli połączenie między piętrami to więcej niż 18 nie wyższych niż 20 cm stopni. O wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest bowiem pokonanie dwóch biegów schodów po 10 stopni o wygodnej wysokości 17 cm niż jeden ciąg bardziej stromych schodów. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Przekrój, czyli rodzaje schodów dwubiegowych

Nazwy schodów dwubiegowych są związane z tym, jaki mają przekrój. Najbardziej popularne są tak zwane schody dwubiegowe powrotne. W ich przypadku dwa biegi schodów na przekroju wyglądają jak położone obok siebie, ponieważ są złamane pod kątem 180˚. Oznacza to, że biegi są jeden obok drugiego – dlatego nazwa schody dwubiegowe powrotne, jakby jeden bieg służył do wracania.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Schody dwubiegowe w domu, na przykład schody dwubiegowe powrotne, dwubiegowe proste czy schody dwubiegowe łamane
Schody dwubiegowe - zalety, wady, opinie, charakterystyka

Schody dwubiegowe łamane są także popularne i ładnie się prezentują, ale niestety mogą wymagać sporo miejsca. Spocznik dzieli je mniej więcej w połowie i górna część prowadzi w górę pod kontem 90˚. Jeśli zmiana biegu stopni przebiega łagodnie łukiem, poprzez wprowadzenie trapezowych stopni, są to już schody wachlarzowe – trapezowe stopnice wyglądają właśnie jak wachlarz. Schody dwubiegowe łamane są o wiele ciekawsze niż powrotne. Ładniej się prezentują, ale wymagają także więcej miejsca, więc ich montaż nie zawsze jest możliwy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Wady i zalety schodów dwubiegowych

Schody dwubiegowe mają tylko jedną wadę – są po prostu szerokie. Jeden bieg musi mieć co najmniej 80 cm szerokości. Schody dwubiegowe powrotne mogą więc mieć aż 160 cm szerokości! To naprawdę dużo. Schody łamane za to wymagają czasami skomplikowanej konstrukcji i rozwiązań architektonicznych. Ich wielkość i szerokość zwiększają także koszty wykonania.

Mają jednak także wiele zalet. Przede wszystkim – są bardzo bezpieczne. Schody dwubiegowe proste mają spocznik, na którym można złapać oddech. Są także z reguły mniej strome niż schody jednobiegowe, więc także bardziej bezpieczne. Schody dwubiegowe wymagają zamontowania większej liczby stopni, ale dzięki temu ich wysokość może być mniejsza, co sprawia, że łatwiej jest się na nie wspiąć. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu schodów półkowych.

Schody dwubiegowe proste – wykonanie

Schody dwubiegowe można zrobić na wiele sposobów. Przede wszystkim są one najczęściej schodami drewnianymi. Drewniane konstrukcje są lekkie i pozwalają na zaoszczędzenie przestrzeni pod schodami. To funkcjonalne, a zarazem także estetyczne rozwiązanie – nieco odciążają dużą klatkę schodową. Takie schody mogą stać samodzielnie lub być zamontowane w ścianie. Jeśli zamiast schodów bukowych zdecydujesz się na zwykłą sosnę, będą także niezbyt drogie, chociaż i tak większość osób pozostaje przy schodach dębowych. Są one ładne i trwałe.

Oczywiście konstrukcję można zrobić także z żelbetu. Najlepiej w tym wypadku sprawdzają się schody policzkowe, które wznosi się w czasie budowy domu. Konstrukcje z żelbetu są cięższe, ale mają tę zaletę, że można je wykończyć dowolnie. Drewno, panele, wykładzina albo płytki? Możliwości jest wiele, dlatego także występują w wielu wariantach cenowych. A to duży plus. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach dębowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody