Schody dywanowe, czyli jakie?

Schody dywanowe doskonale wpasowują się w różnorodne aranżacje wnętrz. Ze względu na swoją lekką konstrukcję, stanowią nienachalną ozdobę każdej przestrzeni. Prawidłowo wykonane, potrafią wytrzymać duże obciążenia, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się bardzo delikatne.

Schody dywanowe charakteryzują się zbiorem wyjątkowych cech, które wyróżniają je spośród innych typów schodów wewnętrznych. Mogą występować w rozmaitych rodzajach, na przykład jako schody zabiegowe ze stopniami o zmiennej szerokości. Mogą to być również schody dwubiegowe zwykłe lub dwubiegowe łamane. W jednym i drugim rodzaju występuje wtedy podest czy też spocznik.

Schody dywanowe posiadają podstopnie oraz stopnie tej samej grubości. Nie są wyposażone w belki policzkowe. Projekty schodów dywanowych, ze względu na specyficzne rozwiązania konstrukcyjne, muszą być opracowywane z dbałością o każdy detal. Schody dywanowe powstają jako schody drewniane, metalowe, jak również z innych materiałów. Tego rodzaju schody wewnętrzne najczęściej stanowią samonośną konstrukcję. Bywają kotwione do ściany lub są wzmocnione od spodu belkami, najczęściej drewnianymi. Zwykle jednak są kotwione również do stropu i posadzki.

Dużą rolę przy projektowaniu i wykonywaniu schodów dywanowych odgrywają balustrady, które są nieodłączną częścią takich konstrukcji. Balustrady mają za zadanie wzmacniać czy też usztywniać schody. Balustrady również są wykonywane z różnych materiałów. Dominuje stal nierdzewna, szkło hartowane lub drewno wysokiego gatunku.

Schody dywanowe, ze względu na swoją konstrukcję i brak tak zwanych "nosków", potrzebują od kilku do kilkunastu centymetrów długości więcej linii biegu. Z tego też powodu warto decyzję o wyborze schodów dywanowych podjąć jeszcze przed wybudowaniem domu. Innymi słowy, aby schody wewnętrzne dobrze komponowały się z przestrzenią i były komfortowe oraz bezpieczne, warto pomyśleć o ich rodzaju jeszcze na etapie projektowania domu.

Schody dywanowe mogą stanowić piękną ozdobę domu. Szczególnie drewniane schody na piętro są bardzo efektowne i charakteryzują się wyjątkową urodą. Schody drewniane świetnie wpisują się przede wszystkim w estetykę wnętrz modernistycznych, eklektycznych oraz minimalistycznych. Jednak z powodzeniem mogą być częścią wnętrz w innym stylu, wszystko zależy od projektu i wykorzystanych do ich produkcji materiałów. Zapoznaj się także ze szczegółowymi informacjami na temat schodów wewnętrznych, które znajdziesz w poradach ekspertów w artykule: Rodzaje schodów wewnętrznych w domku jednorodzinnym

Producenci i projekty schodów dywanowych

Na polskim rynku powstaje coraz więcej firm, które zajmują się kompleksowym projektowaniem, wykonywaniem i montażem schodów dywanowych. Coraz więcej zakładów stolarskich specjalizuje się tylko i wyłącznie w tego typu realizacjach. Jest to spowodowane rosnącym zainteresowaniem inwestorów, głównie indywidualnych.

Szczególnym powodzeniem cieszą się dywanowe schody drewniane. Są to nowoczesne schody, a w połączeniu z materiałami, takimi jak stal szlachetna czy szkło potrafią zmienić wygląd każdego wnętrza na bardziej korzystny. Projekty schodów dywanowych znanych firm charakteryzują się niebanalnym wzornictwem i indywidualnym podejściem do konkretnej realizacji oraz przestrzeni, w której mają stanąć schody.

Nowoczesne schody dywanowe oferuje między innymi znany polski producent Teko. Firma jest obecna na rynku od 15 lat, zajmuje się wytwarzaniem nie tylko schodów, lecz również podłóg, drzwi oraz domów drewnianych. Teko produkuje również balustrady. Na stronie internetowej producenta można zapoznać się z przykładowymi realizacjami oraz propozycjami wykonania schodów dywanowych.

Jednak Teko to firma bardzo elastyczna, oferuje również nietypowe konstrukcje schodów według indywidualnych zamówień oraz projektów. Schody firmy Teko to w przeważającej mierze schody drewniane, wykonywane z popularnych oraz egzotycznych gatunków drewna. Schody drewniane typu dywanowego tego producenta są wzbogacane o detale ze stali szlachetnej oraz szkła.

Bardzo ciekawą realizacją firmy Teko są schody dywanowe proste dwubiegowe z podestem. Wykonane zostały ze stali, a stopnie ze sklejki. Schody zostały wyposażone w harfową balustradę z poręczą z nierdzewnej stali. Prezentowany model schodów to połączenie prostoty i funkcjonalności. Idealnie pasuje do wnętrz urządzonych ascetycznie i do dużych powierzchni. Koszt tych schodów wyniósł w przybliżeniu około 50 tysięcy złotych.

Inni, popularni w Polsce producenci schodów dywanowych

Kolejną firmą, która wyróżnia się na plus wśród dużej konkurencji, jest Broda. Firma specjalizuje się w schodach dywanowych wykonywanych na indywidualne zamówienie. Schody projektowane i wykonywane przez firmę Broda odznaczają się unikalnym stylem i ciekawym wzornictwem. Specjaliści pracują głównie w drewnie, lecz wykorzystują również inne materiały, w celu wydobycia ich naturalnego piękna. W ofercie Broda znajdują się również balustrady w kilku odsłonach. Inwestorzy mogą zdecydować się na balustrady drewniane z wypełnieniem ze stali szlachetnej, z wypełnieniem szklanym lub balustrady taflowe.

Dywanowe schody drewniane Broda są wykonywane z orzecha amerykańskiego, dębu lakierowanego lub olejowanego (również jako dąb barwiony), a także z ekskluzywnego merbau. Na stronie internetowej firmy można zapoznać się z przykładowymi realizacjami, a także poznać wizję i propozycję wykonania schodów dywanowych.  

Kolejną polską firmą, która zasługuje na uwagę, jest Trąbczyński. Marka powstała 30 lat temu i od tamtej pory zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem wysokiej jakości schodów. Firma Trąbczyński działa kompleksowo, przeprowadza inwestora od projektu, poprzez wykonanie schodów, aż po montaż w domu czy siedzibie klienta. Przedsiębiorstwo ma w swojej ofercie zarówno gotowe projekty, które mogą ulec modyfikacjom, jak i proponuje spersonalizowane, na indywidualne zamówienie.

Jedną z realizacji tej firmy były schody dywanowe dwubiegowe łamane, wykonane z malowanego na kolor biały dębu. Są to nowoczesne schody z balustradą z hartowanego szkła. Prezentują się doskonale w jasnym, przestronnym wnętrzu, które cechuje minimalizm. Koszt tego modelu schodów wyniósł około 38 tysięcy złotych.

Co jeszcze warto wiedzieć o schodach dywanowych?

Schody wewnętrzne muszą odpowiadać standardom technicznym i przenosić obciążenia w sposób optymalny. Już na etapie projektu odpowiedzialna za realizację firma powinna zwrócić uwagę na wiele czynników, które będą niezbędne do odpowiedniego podejścia do zagadnienia.

W przypadku schodów wewnętrznych, a w szczególności dywanowych, liczy się każdy detal. Należy uwzględnić ilość miejsca do zagospodarowania, wysokość pomieszczeń i inne czynniki, które będą miały wpływ na ostateczną pracę projektową. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj także rozmiar, dlatego zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o optymalnych wymiarach schodów. Ważny jest również wybór materiału, z którego zostaną wykonane schody, jak i ich estetyka.

Bardzo istotnym elementem są również balustrady i poręcze. Powinny być bezpiecznie montowane i wykonane z dobrych gatunkowo materiałów. Estetyka schodów może zostać zaburzona poprzez nieumiejętny dobór elementów dodatkowych. Ponadto balustrady powinny mieć stosunkowo lekką konstrukcję, aby z jednej strony nie obciążać, a z drugiej poprawiać stabilność schodów.

Schody dywanowe, ze względu na swoją skomplikowaną konstrukcję, powinny być montowane przez doświadczonych specjalistów. Wymagają bardzo dużych umiejętności na etapie wykonawstwa i montażu. Należy powierzać takie realizacje tylko sprawdzonym i doświadczonym fachowcom i firmom specjalistycznym.

Jak wspomnieliśmy, decyzja o wyborze schodów dywanowych powinna zostać podjęta na etapie projektowania budynku. W późniejszym czasie może się okazać, że trzeba będzie bardzo mocno zmodyfikować plany dotyczące schodów, ze względu na niekorzystny układ pomieszczeń lub zbyt mało miejsca.

Schody typu dywanowego powinny być stabilne, trwałe oraz bezpieczne w użytkowaniu, przy ich montażu nie ma miejsca na błędy i niedoróbki wykonawcze. Należy mieć stały kontakt z firmą, która podjęła się realizacji, aby móc na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości i wprowadzać poprawki. Więcej na temat wyboru schodów wewnętrznych drewnianych różnego typu przeczytasz w tym artykule.

ikona podziel się Przekaż dalej