Schody granitowe - istotne informacje

Granit i jego właściwości

Granit jest najtwardszą i najbardziej wytrzymałą skałą, która występuje w środowisku naturalnym. Jest ona praktycznie niezniszczalna. Granit jest materiałem, który jest w stanie oprzeć się każdym warunkom atmosferycznym, między innymi jest odporny na skrajne temperatury, które są tak charakterystyczne dla naszego klimatu. Nie chłonie także wilgoci, dzięki czemu nie będzie pękać podczas mrozów.

Ponadto granit jest odporny na zniszczenia mechaniczne, czyli na ścieranie - jest bardzo wytrzymały. Warto również podkreślić, że materiał ten nie traci swoich właściwości z biegiem czasu. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest to, że ma ono bardzo wysokie walory estetyczne. W sprzedaży dostępne są płyty i kostki granitowe w wielu kolorach i wielu ciekawych wzorach.

Dzięki temu granit ma świetne opinie i bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Jego bardzo wysoka wytrzymałość oraz twardość sprawiają, że materiał ten nie wymaga dodatkowej konserwacji. Aby utrzymać w czystości stopnie z granitu czy kostkę granitową, wystarczy je regularnie zamiatać i płukać wodą oraz stosować podstawowe detergenty. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach schodów.

Schody granitowe - zastosowanie

Dzięki temu, że granit ma wiele zalet i doskonałe właściwości można go stosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Schody granitowe będą nie tylko miały doskonałe parametry użytkowe, ale także będą rozwiązaniem bardzo estetycznym. To jedno z najlepszych rozwiązań na wewnętrzne i zewnętrzne schody z kamienia naturalnego. W przypadku zewnętrznych schodów z granitu mamy do wyboru płyty granitowe oraz kostkę granitową. Zewnętrzne schody z granitu możemy zastosować jako schody prowadzące do naszych drzwi wejściowych do domu lub jako element architektury ogrodowej, schody w ogrodzie.

W przypadku schodów wewnętrznych z granitu także mamy wiele ciekawych zastosowań praktycznych oraz aranżacyjnych. Schody granitowe wewnętrzne będą zawsze rozwiązaniem bardzo eleganckim, które z powodzeniem można zastosować zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej aranżacji wnętrza. Stopnie z granitu doskonale sprawdzą się jako w prostych, szerokich schodach reprezentacyjnych jednobiegowych, na przykład jako schody w salonie. To także dobre rozwiązanie w przypadku prostych schodów wielobiegowych prowadzących pomiędzy korytarzami na poszczególnych piętrach naszego domu jednorodzinnego. Granit to także doskonały materiał na wewnętrzne schody zabiegowe, które są zawsze rozwiązaniem bardzo estetycznym, a ten piękny kamień nada im dodatkowej urody. W przypadku schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych dużą rolę odgrywają także elementy przyścienne, takie jak na przykład cokoły. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Schody granitowe - montaż

Granitowe schody - montaż schodów z płyty granitowej

W przypadku schodów granitowych z płyty granitowej ich montaż jest bardzo prosty i przeprowadza się go na wcześniej przygotowanej konstrukcji takich schodów wykonanej z betonu lub żelbetu. Takie płyty granitowe, które układa się na konstrukcji schodów mają zwykle grubość 3 cm, choć ich producenci na specjalne życzenie mogą także przygotować grubsze płyty z granitu. Taką samą grubość mają zwykle płyty na stopnie, podstopnie oraz cokoły i wangi, czyli boczne elementy klatek schodowych, ta które przylegają do ściany.

Stopnie schodów, czyli nastopnice, a także podstopnie, czyli podstopnice, elementy łączące poszczególne stopnie schodów mogą być przesunięte względem siebie tak, że stopień nieco wystaje przed podstopnicę, zwykle ok. 2 cm. Mogą one również być w jednej linii. To drugie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku nowoczesnych wnętrz i daje tak zwany efekt stopnia blokowego. Płyty granitowe na stopnie, podstopnice, cokoły i wangi przytwierdza się do betonowej konstrukcji schodów przy użyciu specjalnego kleju. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach ażurowych do domu?

Shody granitowe z płyt granitowych na zewnętrz oraz montaż schodów z granitu, a także opinie na ich temat
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem

Należy zawsze pamiętać o tym, że w przypadku granitowych schodów zewnętrznych wykonywanych z płyty granitowej należy zachować odpowiedni spadek wynoszący ok.1-2%. Ma to oczywisty związek z tym, żeby zapewnić odpływ wody. W przypadku wewnętrznych schodów z kamiennych płyt granitowych, stopnie mogą być całkowicie proste. Gdy stosujemy granit polerowany, musimy pamiętać i tym, aby zastosować specjalne zabezpieczenie antypoślizgowe na brzegach poszczególnych stopni, zarówno w przypadku schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych.

Montaż schodów z kostki granitowej

Montaż schodów z kostki granitowej rozpoczynamy od wyznaczenia ich miejsca, ustalenia ilości stopni i oznaczenia terenu, przy pomocy sznurka. Następnie wybieramy ziemię ok. 20-25 cm i wypełniamy zasypem piaskowo-cementowym. Możemy także wykonać podbudowę z suchego betonu. Dalszym etapem jest ułożenie elementów brzegowych schodów z kostki granitowej, które to powinny być usadowione na suchym betonie lub na zaprawie murarskiej. Sprawia to, że konstrukcja będzie trwała.

W dalszej kolejności układamy kostkę granitową na stopnie schodów. Warto zwrócić uwagę na to, że każda kostka powinna być ustawiona ściśle obok siebie. Kostki te dobija się specjalnym gumowym młotkiem lub zwykłym młotkiem podkładając deskę. Przestrzeń pomiędzy kostkami wypełnia się czystym piaskiem kwarcowym, kilkukrotnie zasypując te otwory i zamiatając. Można je w między czasie polewać wodą, dzięki czemu piasek lepiej osiądzie.

Gdy już zasypiemy schody z kostki brukowej, należy je oczyścić z różnego rodzaju zabrudzeń, a następnie zaimpregnować. Schody z kostki brukowej w etapie konstrukcji czyści się kwasem solnym lub innymi silnymi substancjami. Pozwala to na usunięcie nawet bardzo trudnych zabrudzeń. Schody takie impregnuje się, aby były odporne ta takie uciążliwe zabrudzenia, jak na przykład oleje czy benzyna. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami wykończenia schodów w domu.

Schody granitowe - cennik

Cena schodów granitowych zależy od wielu czynników. W przypadku schodów z płyt granitowych wpływ na ich cenę mają między innymi grubość kamienia, jego jakość, wymiary stopni, sposób obróbki stopnic i podstopnic oraz skomplikowanie ich konstrukcji i kształt stopni. Przykładowy cennik schodów zabiegowych jednobiegowych z płyt granitowych z 17 stopniami i balustradą o wysokości 90 cm wynosi ok. 8000 zł w tym płyty granitowe ok. 600 zł/m2. W przypadku schodów z kostki granitowej cennik zależy między innymi od jakości materiału, jego koloru i dodatkowych walorów. Cena za tonę granitowej kostki wynosi od ok. 200 zł do ok. 600 zł. Gotowe schody z kostki granitowej to ceny od ok. 150 zł/m² do ok. 250 zł/m ².

Schody granitowe to bardzo dobre i trwałe rozwiązanie zarówno we wnętrzach domów, jak i na zewnątrz. Jako że granit jest bardzo odpornym materiałem, nie straszne są mu żadne warunki atmosferyczne. Poza wysokimi walorami praktycznymi, schody granitowe charakteryzują się także tym, że są bardzo estetycznym materiałem wykończeniowym. Granitowe schody to wybór wart rozważenia.

ikona podziel się Przekaż dalej