Schody jednobiegowe - zalety, wady, opinie, projekty, porady
Schody jednobiegowe często są wybierane w domach jednorodzinnych ze względu na to, że są po prostu najłatwiejsze do wykonania. Czy jednak są najbezpieczniejsze i najwygodniejsze? Niekoniecznie. Dowiedz się, jakie są zalety i wady schodów jednobiegowych i czy warto decydować się na nie w domku jednorodzinnym.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Schody jednobiegowe a schody dwubiegowe
Można powiedzieć, że to rodzaje schodów ze względu na kształt. A raczej prawie. Schody jednobiegowe to te, które mają jeden bieg – są więc proste, prowadzą stopień za stopniem. Schody dwubiegowe to już te, do których został dodany drugi bieg – zostało wykonane łamanie i wprowadzono spocznik. Dlatego nie istnieje coś takiego, jak schody jednobiegowe łamane czy schody jednobiegowe ze spocznikiem – są to już schody co najmniej dwubiegowe.
Niektórzy do kategorii schodów jednobiegowych wliczają także schody kręcone a nawet wachlarzowe. Chociaż zmieniają one kierunek biegu, nie mają spoczników, wymagają więc pokonania ich na raz. Najtańsze schody kręcone to stosunkowo niski wydatek, dlatego często są wybierane do małych mieszkań. Schody jednobiegowe są w ogóle dość tanie i łatwo je wykonać. Nie zawsze jednak nadają się do domków jednorodzinnych. Przepisy budowlane mówią, że jeśli do pokonania jest więcej niż 18 stopni na raz, trzeba wprowadzić łamanie i zrobić schody dwubiegowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.
Schody jednobiegowe proste – wady i zalety
Schody jednobiegowe mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są po prostu mniejsze. Ponieważ klatka schodowa zajmuje mniej miejsca, nadają się do małych domów i mieszkań. Dzięki temu są także tańsze. Jeden bieg wymaga zagospodarowania wyłącznie 80 cm. Na dodatek można wykorzystać przestrzeń pod tymi schodami, na przykład na wstawienie szafy.
Jednakże schody jednobiegowe proste mają także wady. Ponieważ łączą parter i piętro w możliwie najprostszy sposób, układają najczęściej 17-18 stopni w linii prostej. To oznacza, że ich wysokość jest najczęściej maksymalnie najwyższa, na jaką pozwalają przepisy, czyli około 20 cm. Są więc bardziej strome i trudniejsze do pokonania, a przez to bardziej niebezpieczne niż schody dwubiegowe (upadek z takiej liczby stopni może być katastrofalny w skutkach). Na dodatek są bardziej męczące – trzeba je pokonać za jednym razem. Takie rozwiązanie źle się sprawdza w przypadku osób starszych. Spocznik w tym przypadku jest możliwością złapania oddechu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?
Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.
Schody jednobiegowe – wykonanie
Wykonanie schodów jednobiegowych nie jest trudne. Najczęściej robi się schody drewniane, ponieważ taka konstrukcja pozwala na zaoszczędzenie maksimum miejsca i zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Dobrze sprawdzają się także żelbetowe stelaże, które można wykończyć panelami drewnopodobnymi lub płytkami. Schody jednobiegowe proste można także kupić gotowe w sklepach typu dom i ogród – to dość tanie i łatwe w montażu rozwiązanie.

Można także pomyśleć o schodach półkowych, czyli robionych na etapie budowy domu. Każdy stopień nie ma podstopnic, jest umocowany na ścianie. Takie schody przepięknie wyglądają – są lekkie i nie zwracają na siebie uwagi. Na dodatek dają wrażenie przestrzeni, co będzie ogromnym plusem w małych mieszkaniach. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu schodów półkowych.
Schody jednobiegowe warto umiejscowić tuż przy ścianie. Wtedy będą bardziej bezpieczne. Ściana daje możliwość oparcia większe niż barierki i balustrady, zatem to dobre rozwiązanie.
Schody jednobiegowe w projekcie domu
Sposób wykonania i zrobienia konstrukcji schodów jednobiegowych powinien znaleźć się na stałe w projekcie domu. Dlatego ich rozłożenie, wielkość i szerokość należy przemyśleć odpowiednio wcześniej. Jest to bardzo istotne, by wykonać je dokładnie zgodnie z projektem.
Każde schody muszą być przeliczone i rozwiązane pod względem konstrukcji. Ważne są belki wspierające, sposób zakotwiczenia w ścianie i tym podobne elementy. Dlatego projekt powinien być przygotowany przez doświadczonego architekta i konstruktora i trzeba go ściśle przestrzegać w czasie budowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach dębowych?
Powiązane artykuły
-
Renowacja schodów drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny
-
Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Najlepsze propozycje
-
Jakie są optymalne wymiary schodów?
-
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
-
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
-
Schody modułowe - rodzaje, ceny, opinie, elementy składowe, porady
-
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
-
Schody półkowe - zalety, wady, opinie, cena, montaż krok po kroku
-
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
-
Nowoczesne schody - przegląd modnych rozwiązań, opinie, ceny, materiały
-
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
-
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
-
Schody ażurowe - co warto wiedzieć?
-
Schody stalowe - zalety, wady, opinie, ceny, porady przy wyborze
-
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
-
Schody kacze - rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka, porady
-
Schody policzkowe - opis, rodzaje, opinie, ceny, porady
-
Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Praktyczne wskazówki
-
Schody dwubiegowe - zalety, wady, opinie, charakterystyka
-
Schody marmurowe - rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka, porady
-
Schody wachlarzowe - opis, opinie, ceny, porady przy planowaniu
-
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie
-
Schody bukowe – opinie, zalety, wady, ceny, porady
-
Schody podwieszane – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Szklane schody wewnętrzne - opinie, ceny, wymagania, porady
-
Schody systemowe modułowe – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Schody nożycowe strychowe - rodzaje, ceny, opinie, rozmiary, producenci
-
Wykończenie schodów zewnętrznych krok po kroku? Materiały, porady ceny
-
Jak zagospodarować miejsce pod schodami? Najciekawsze rozwiązania