Schody jednobiegowe a schody dwubiegowe

Można powiedzieć, że to rodzaje schodów ze względu na kształt. A raczej prawie. Schody jednobiegowe to te, które mają jeden bieg – są więc proste, prowadzą stopień za stopniem. Schody dwubiegowe to już te, do których został dodany drugi bieg – zostało wykonane łamanie i wprowadzono spocznik. Dlatego nie istnieje coś takiego, jak schody jednobiegowe łamane czy schody jednobiegowe ze spocznikiem – są to już schody co najmniej dwubiegowe.

Niektórzy do kategorii schodów jednobiegowych wliczają także schody kręcone a nawet wachlarzowe. Chociaż zmieniają one kierunek biegu, nie mają spoczników, wymagają więc pokonania ich na raz. Najtańsze schody kręcone to stosunkowo niski wydatek, dlatego często są wybierane do małych mieszkań. Schody jednobiegowe są w ogóle dość tanie i łatwo je wykonać. Nie zawsze jednak nadają się do domków jednorodzinnych. Przepisy budowlane mówią, że jeśli do pokonania jest więcej niż 18 stopni na raz, trzeba wprowadzić łamanie i zrobić schody dwubiegowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Schody jednobiegowe proste – wady i zalety

Schody jednobiegowe mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim są po prostu mniejsze. Ponieważ klatka schodowa zajmuje mniej miejsca, nadają się do małych domów i mieszkań. Dzięki temu są także tańsze. Jeden bieg wymaga zagospodarowania wyłącznie 80 cm. Na dodatek można wykorzystać przestrzeń pod tymi schodami, na przykład na wstawienie szafy.

Jednakże schody jednobiegowe proste mają także wady. Ponieważ łączą parter i piętro w możliwie najprostszy sposób, układają najczęściej 17-18 stopni w linii prostej. To oznacza, że ich wysokość jest najczęściej maksymalnie najwyższa, na jaką pozwalają przepisy, czyli około 20 cm. Są więc bardziej strome i trudniejsze do pokonania, a przez to bardziej niebezpieczne niż schody dwubiegowe (upadek z takiej liczby stopni może być katastrofalny w skutkach). Na dodatek są bardziej męczące – trzeba je pokonać za jednym razem. Takie rozwiązanie źle się sprawdza w przypadku osób starszych. Spocznik w tym przypadku jest możliwością złapania oddechu. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Schody jednobiegowe – wykonanie

Wykonanie schodów jednobiegowych nie jest trudne. Najczęściej robi się schody drewniane, ponieważ taka konstrukcja pozwala na zaoszczędzenie maksimum miejsca i zagospodarowanie przestrzeni pod schodami. Dobrze sprawdzają się także żelbetowe stelaże, które można wykończyć panelami drewnopodobnymi lub płytkami. Schody jednobiegowe proste można także kupić gotowe w sklepach typu dom i ogród – to dość tanie i łatwe w montażu rozwiązanie.

Schody półkowe jako schody jednobiegowe w przedpokoju oraz rodzaje schodów ze względu na kształt oraz cena schodów jednobiegowych
Schody jednobiegowe - zalety, wady, opinie, projekty, porady

Można także pomyśleć o schodach półkowych, czyli robionych na etapie budowy domu. Każdy stopień nie ma podstopnic, jest umocowany na ścianie. Takie schody przepięknie wyglądają – są lekkie i nie zwracają na siebie uwagi. Na dodatek dają wrażenie przestrzeni, co będzie ogromnym plusem w małych mieszkaniach. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu schodów półkowych.

Schody jednobiegowe warto umiejscowić tuż przy ścianie. Wtedy będą bardziej bezpieczne. Ściana daje możliwość oparcia większe niż barierki i balustrady, zatem to dobre rozwiązanie.

Schody jednobiegowe w projekcie domu

Sposób wykonania i zrobienia konstrukcji schodów jednobiegowych powinien znaleźć się na stałe w projekcie domu. Dlatego ich rozłożenie, wielkość i szerokość należy przemyśleć odpowiednio wcześniej. Jest to bardzo istotne, by wykonać je dokładnie zgodnie z projektem.

Każde schody muszą być przeliczone i rozwiązane pod względem konstrukcji. Ważne są belki wspierające, sposób zakotwiczenia w ścianie i tym podobne elementy. Dlatego projekt powinien być przygotowany przez doświadczonego architekta i konstruktora i trzeba go ściśle przestrzegać w czasie budowy. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach dębowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody