Schody jesionowe - najważniejsze informacje

Drewno jesionowe - właściwości

Jesion jest drzewem, które żyje nawet kilkaset lat. Drewno jesionowe jest jednym z najpopularniejszych gatunków drewna, które wybierane są do konstrukcji schodów wewnętrznych. Swoją popularność zawdzięcza ono temu, że ma właściwości porównywalne z właściwościami dębu, jest za to dużo tańszym od niego materiałem.

Drewno jesionowe cechuje się wąskim bielem i może występować w zabarwieniach od jasnożółtego do jasnobrązowego. Drewno jesionowe otrzymuje się z młodych drzew, które nie posiadają wyraźnie zarysowanej granicy pomiędzy bielem a twardzielem. Twardziel niezabarwiona w tym drzewie ma kolor białego, natomiast zabarwiona charakteryzuje się kolorem brązowym lub brunatnym. Drewno jesionowe posiada wyraźnie zarysowane słoje, a jego parametry fizyczne w dużej mierze zależą od szerokości tych słojów.

W przeciwieństwie do drewna dębowego struktura drewna jesionowego jest gładka, dzięki czemu można uzyskać powierzchnie idealnie gładkie. Jest ono także odporne na kurczenie i pękanie. Jesion charakteryzuje się także dużą sprężystością. Drewno z jesionu cechuje się również wysoką gęstością. Można je barwić bejcą na dowolny kolor, stąd bardzo popularne są schody jesionowe bielone. Dzięki swoim właściwościom schody drewniane z jesionu mają szerokie zastosowanie w domach jednorodzinnych. Mają one zarówno zastosowanie jako schody na beton, jak i schody samonośne. Schody z jesionu sprawdzą się zarówno w stylistyce klasycznej, jak i nowoczesnej. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach schodów.

Schody jesionowe - zalety, wady i opinie

Wśród zalet schodów jesionowych należy w pierwszej kolejności wymienić ich bardzo dużą trwałość oraz twardość. Jego twardość osiąga od 37 MPa do 42 MPa ewaluacji w skali Brinella. Dzięki temu jest on w tej samej klasie twardości co dąb, buk oraz mahoń. Warto tutaj wspomnieć o tym, że ciemna odmiana tego drewna jest twardsza od dębu! Drewno jesionowe jest także odporne na ścieranie. Ponadto jesion jest stosunkowo łatwy w obróbce. Drewno jesionowe na schody jest elastyczne i daje się łatwo wyginać. Ma ono także gładką powierzchnię, którą można z łatwością polerować. Ponadto schody jesionowe możemy bez problemu pokryć lakierem, co umożliwia naniesienie na nie dowolnego koloru. Bardzo popularnym rozwiązaniem są bielone schody jesionowe. Kolejną zaletą schodów jesionowych są wysokie walory estetyczne, atrakcyjny, naturalny wygląd.

Schody jesionowe, czyli schody drewniane z jesionu podczas montażu w domu, a także opis oraz porady przy wyborze
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady

Największą wadą schodów wykonanych z drewna jesionowego jest ich wysoka podatność na wilgotność. Podwyższona wilgotność w dużej mierze będzie się przyczyniać do niszczenia schodów jesionowych. Drewno to dobrze znosi jedynie warunki suche. Aby zapobiec niszczeniu schodów wykonanych z drewna jesionowego są na to na szczęście pewne rozwiązania. Jednym z nich jest zastosowanie jesionu wędzonego. W tym rozwiązaniu wzrastają parametry fizyczne tego drewna aż o 40%, wzrasta jego twardość oraz odporność na wilgoć. Kolejnym rozwiązaniem jest impregnacja schodów jesionowych. Najlepiej jak zastosujemy obydwa rozwiązania. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Schody jesionowe - konserwacja

Tak jak w przypadku każdych innych schodów drewnianych, tak samo w przypadku schodów z jesionu bardzo ważna jest odpowiednia konserwacja. Aby zachowywały one swoje pierwotne właściwości, należy w odpowiedni sposób wykończyć. Bardzo ważnym elementem właściwej ich pielęgnacji jest lakierowanie. Odpowiednia impregnacja takich schodów sprawi, że nie będą one ulegały zniszczeniu pod wpływem podwyższonej wilgotności.

Dywanowe schody jesionowe

Drewno jesionowe jest bardzo dobrym materiałem zwłaszcza na schody dywanowe. Taka konstrukcja drewniana nie wymaga użycia belek policzkowych, zwanych inaczej wangami. Jesionowe schody dywanowe przenoszą obciążenia zarówno na stopniach i na podstopniach, jak i na balustradzie. Dzięki temu, że nie ma w takiej konstrukcji belek policzkowych, jesionowe schody tego typu mogą mieć świetny design. Natomiast miejsce pod stopniami można zagospodarować w dowolny sposób. Jest to rozwiązanie nie tylko o wysokich walorach estetycznych, ale także bardzo praktyczne. Dywanowe schody jesionowe znajdą zastosowanie w domu jednorodzinnym oraz w dwupoziomowym mieszkaniu. Trepy, stopnice drewniane i balustrada w schodach dywanowych z jesionu mogą być bardzo estetyczne, zwłaszcza że jesion stosowany na schodach ma bardzo wysokie walory estetyczne. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach ażurowych do domu?

Schody jesionowe - ceny

Drewno jesionowe, pomimo swoich podobnych właściwości do drewna dębowego, jest od niego tańsze. Jednak nie zawsze jest to regułą i niekiedy cena drewna jesionowego i dębowego jest taka sama. Schody ażurowe wykonane z drewna jesionowego to cena od ok. 7500 zł. Natomiast cena za jesionowe schody dywanowe kształtuje się w przedziale od ok. 13500 zł do ok. 24500 zł. schody dywanowy Trepy do dywanowych schodów jesionowych to cena od ok. 116 zł do ok. 216 zł.

Wśród schodów drewnianych schody jesionowe podobnie jak schody dębowe i schody bukowe cechują się bardzo dużą wytrzymałością, twardością i trwałością. Mają one także inne istotne zalety, takie jak między innymi łatwość obróbki tego drewna, jego wysoka elastyczność i gładkość. Jest to także drewno o wysokich walorach estetycznych, a trepy i balustrada wykonane z drewna jesionowego będą cieszyć oko i znajdą zastosowanie zarówno w nowoczesnej aranżacji wnętrz, jak i w tradycyjnej. Schody z drewna jesionowego mogą jednak ulegać zniszczeniu pod wpływem podwyższonego ciśnienia, choć i na to są sprawdzone sposoby. Pomimo podobnych właściwości do schodów dębowych, schody wykonane z drewna jesionowego są zazwyczaj od nich tańsze, choć czasami mogą kosztować tyle samo. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami wykończenia schodów w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej