Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

Budowa schodów, gdy jest mało miejsca, stanowi nie lada problem. Na niewielkiej przestrzeni schody zabiegowe nie zdadzą egzaminu, gdyż po prostu się nie zmieszczą. W przypadku małego pomieszczenia lub korytarza, gdzie trzeba umieścić schody, mamy dwa rozwiązania. Są to schody kręcone lub schody kacze.

Schody kręcone są ładne, dość wygodne i zajmują mało miejsca. Co jednak zrobić, gdy i one się nie mieszczą. Wtedy można zastosować schody kacze. Są to najczęściej drewniane schody jednobiegowe, dość strome i niewygodne. Komfort korzystania zwiększają tak zwane kacze łapy, czyli powycinane na przemian stopnie. Taka konstrukcja znacznie ułatwia wchodzenie na dość strome schody i po nabraniu wprawy mogą z nich korzystać nawet osoby starsze i dzieci. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Czym się wyróżniają schody kacze?

Czym charakteryzują się schody kacze? Są to wąskie schody młynarskie, jednobiegowe o dość dużej stromiźnie. Charakterystyczną cechą tych schodów są tak zwane kacze łapy, czyli stopnie o niejednakowej szerokości, powycinane na przemian. Z uwagi na niewygodę wchodzenia i schodzenia użytkownicy muszą przyzwyczaić się do nich, gdyż ma znaczenie którą nogą zaczyna się wchodzić i schodzić. Jednak nowoczesna konstrukcja schodów kaczych została tak dopracowania, że po pewnym przyzwyczajeniu mogą z nich korzystać nawet dzieci i osoby starsze.

Odmianą schodów kaczych są schody rzymskie kacze, które pozwalają znacznie zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu, gdyż są bardzo wąskie. Charakteryzują się one stalową konstrukcją i drewnianymi stopniami. Schody te są bardzo atrakcyjne wizualnie i nadają się również do pokoju dziennego, przedpokoju czy salonu, gdzie nie możemy użyć innego rodzaju schodów z uwagi na brak miejsca. Ceny schodów rzymskich z poręczą wahają się w granicach około 2 000 do 4 000 zł.

Schody kacze najczęściej stosuje się w miejscach, gdzie wchodzi się rzadko. Najczęściej kacze łapy stosowane są jako schody poddaszowe, schody na strych lub schody w mieszkaniu dwupoziomowym. Dobrze sprawdzają się również jako schody do sypialni znajdującej się na poddaszu lub schody na antresolę. Można je zastosować również jako dodatkowe schody na piętro. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach półkowych?

Nowoczesny design schodów kaczych i połączenie metalu i drewna, sprawiają, że stanowią one atrakcyjny element mieszkania. Szczególnie schody drewniane na konstrukcji metalowej nadają się do zastosowania nawet do salonu.

Schody kacze - opinie i cennik

Opinie na temat zastosowania schodów kaczych są podzielone. Generalnie są to schody dość rzadko używane. Najczęściej pojawiają się opinie, że schody tego rodzaju najbardziej nadają się na schody poddaszowe, gdzie rzadko się korzysta. Schody kacze łapy są znacznie wygodniejsze niż drabina, dlatego też będą lepszym rozwiązaniem w czasie budowy domu lub zamiast drabiny na poddasze. Przeważają jednak opinie, że na poddasze lepszym rozwiązaniem będą schody wysuwane poddaszowe, które po otwarciu klapy wysuwają się. Schody tego rodzaju nie zajmują w ogóle miejsca w mieszkaniu. Ponadto zamykana klapa na poddasze nie powoduje uciekania ciepła na nieogrzewane poddasze. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat różnego rodzaju schodów.

Zarówno schody kacze, jak i schody wysuwane są strome i niewygodne. Przeważają jednak opinie, że wygodniejszym rozwiązaniem są jednak schody kacze, do których można się przyzwyczaić. Wybór w tym przypadku będzie zależał od ilości miejsca oraz od częstotliwości wchodzenia na poddasze.

Cennik schodów kaczych jest bardzo zróżnicowany. Na allegro ceny najtańszych, prostych schodów kaczych zaczynają się od 349 zł. Proste schody drewniane młynarskie kacze kosztują 349 lub 399 zł. Cena zależy od szerokości schodów. Natomiast ceny schodów systemowych modułowych sięgają ponad 4 tysiące zł. Z kolei wiele firm oferujących schody ustala cennik na konkretne zamówienie. Cennik schodów kaczych i innych zależy również od materiału, z którego są zrobione. Dla przykładu za proste schody kacze z litego drewna dębowego zapłacimy ponad 3 tysiące zł.

Schody kacze to dobre rozwiązanie problemu bardzo stromych schodów, gdy brak miejsca uniemożliwia konstrukcję schodów standardowych. Ich nowoczesna konstrukcja sprawia bardzo dobre wrażenie i mogą stanowić nawet ozdobę mieszkania. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat schodów modułowych?

ikona podziel się Przekaż dalej