Czym właściwie są schody zabiegowe i kręcone?

Schody zabiegowe – zmieniają swój kierunek u podstawy. Nie posiadają spocznika, przez co nie są tak wygodne w codziennym użytkowaniu jak masywne schody łamane. Spocznik zostaje zastąpiony przez stopnie o różnej szerokości (szersze na zewnątrz i węższe od strony wewnętrznej). Dobrze zaprojektowane schody zabiegowe mogą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa. Jednak należy zadbać o to, by środkowy fragment każdego stopnia posiadał taką samą szerokość. Dzięki temu przechodzenie w górę i na dół nie będzie stwarzało żadnego problemu. Więcej na temat optymalnych wymiarów schodów można przeczytać w tym artykule.

Schody kręcone – określa się często mianem schodów spiralnych. Ich stopnie mogą przybierać różnorodne kształty, jednak najczęściej posiadają formę trapezu, trójkąta lub wycinka koła. Schody kręcone montuje się na specjalnie przygotowanym słupie, ulokowanym pośrodku otworu stropowego. Lepszej jakości produkty gotowe lub schody modułowe (np. schody marchewka) zapewniają atrakcyjny wygląd oraz wszechstronne możliwości wykorzystania.

Schody zabiegowe - najważniejsze zalety, wady oraz możliwości zastosowania

Schody wewnętrzne zabiegowe to dość estetyczne konstrukcje, które mogą zostać wyposażone w bezpieczne balustrady. Ich niezaprzeczalnym atutem pozostaje możliwość dopasowania do niemal każdego wnętrza. Tego rodzaju schody wewnętrzne mogą zostać wykonane z drewna lub elementów metalowych.

W ofertach handlowych znajdziemy ciekawe produkty gotowe i schody modułowe (np. schody marchewka). Ich cechą charakterystyczną jest łatwość oraz szybkość montażu. Gotowe schody zabiegowe mogą połączyć piętra w domach i większych mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Z pewnością będą wygodniejsze w użytkowaniu niż alternatywne schody jednobiegowe, które mogą być montowane jedynie w niskich pomieszczeniach (więcej o różnych rodzajach schodów przeczytasz tu). Brak spocznika nie będzie szczególnie dokuczliwy, jeśli schody wewnętrzne zabiegowe zostaną odpowiednio wyprofilowane oraz wzbogacone w poręczne balustrady.

Niestety schody zabiegowe wymagają odpowiedniej ilości przestrzeni. Nie umieścimy ich w szczególnie wąskim korytarzu, bądź w niewielkim salonie. Schody wewnętrzne zabiegowe zajmują niemal tyle samo miejsca co konstrukcje łamane. Dlatego możemy je ulokować jedynie w pomieszczeniach o średnich bądź dużych rozmiarach.

Schody zabiegowe dobrze sprawdzą się w przypadku wysokiego stropu. Mogą być użytkowane przez dzieci oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Możemy wykorzystać je do połączenia parteru z poddaszem użytkowym. W ofertach producentów takich jak Marchewka znajdują się schody drewniane i metalowe. Ich zróżnicowany kształt oraz rozmiar sprawiają, że z łatwością dopasujemy je do niemal każdego pomieszczenia.

Podstawowe zalety i wady schodów kręconych

Schody kręcone to zazwyczaj produkty gotowe. Nie zajmują zbyt dużo powierzchni (tak jak schody jednobiegowe) i mogą zostać ulokowane w niemal każdym pomieszczeniu. Schody kręcone wprowadzają do pomieszczenia wrażenie lekkości. Idealnie sprawdzą się w niewielkim korytarzu, połączą parter z górną kondygnacją bądź antresolą. Dodatkowe balustrady zwiększą bezpieczeństwo dorosłych użytkowników i umożliwią wygodniejsze pokonywanie stopni. Gotowe schody zostają wykonane z drewna, metalu bądź połączenia obu tych materiałów. Doskonale podkreślą nowoczesny lub tradycyjny design pomieszczenia, a dodatkowo nie ograniczą wolnej powierzchni użytkowej. Będą wygodniejsze w codziennej eksploatacji niż młynarskie schody strychowe.

Warto jedynie pamiętać, że tego rodzaju schody wewnętrzne mogą być niebezpieczne dla dzieci i osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Pokonywanie stopni o dużych odstępach oraz zmiennych rozmiarach nie będzie zbyt wygodne. Dlatego ich montaż poleca się wyłącznie w budynkach użytkowanych przez osoby dorosłe. Jest to podstawowe ograniczenie, które sprawia, że kręte schody nie są odpowiednim rozwiązaniem dla każdego domu lub dwukondygnacyjnego mieszkania.

Materiał na schody

Wybór pomiędzy kształtem schodów ma duże znaczenie. Jednak równie ważny będzie sposób ich wykończenia. Schody wewnętrzne mogą być wykonane z drewna bądź metalu. Każde z rozwiązań niesie ze sobą odmienną paletę wad oraz zalet.

Schody drewniane – przybierają elegancką, ponadczasową formę. Z łatwością dopasujemy je do podłóg, mebli i naturalnych elementów dekoracyjnych. Schody drewniane są ciepłe w dotyku, wprowadzają do pomieszczenia przytulną atmosferę i dobrze komponują się z większością stylów aranżacyjnych. Mogą być eleganckim uzupełnieniem pomieszczeń zainspirowanych stylem nowoczesnym oraz klasycznym. Schody drewniane zazwyczaj powstają z drewna rodzimego. Powinny zostać zabezpieczone preparatem ochronnym, który uchroni je przed nadmiernym ścieraniem i działaniem wilgoci. Warto pamiętać, że drewniane schody wewnętrzne wymagają regularnej konserwacji.

Schody metalowe – to rozwiązanie dedykowane do nowoczesnych pomieszczeń. Wprowadzają wrażenie lekkości, jednak mogą być niemiłe w dotyku. Nie sprawdzą się w przypadku pomieszczeń, po których poruszamy się gołymi stopami. Metalowe schody wewnętrzne wytrzymują duże obciążenia. Dzięki temu mogą być dobrym rozwiązaniem do łączenia pięter, na które wnosimy meble i cięższe elementy wyposażenia. Warto także dodać, że metal jest łatwy do utrzymania w czystości. Na jego powierzchni nie tworzą się głębokie zarysowania, a większość plam można usunąć przy pomocy domowych detergentów.

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o innych możliwościach wykończenia schodów, polecamy ten artykuł.

Porównanie kosztów zakupu schodów spiralnych i zabiegowych

Cena zakupu gotowych schodów zależy od kilku czynników. Najistotniejszym będzie jakość wykonania, kształt oraz rodzaj materiału użytego do ich produkcji. Poniżej zaprezentujemy przybliżony cennik produktów z pośredniej półki cenowej.

Schody zabiegowe – koszt zakupu produktów metalowych nie powinien być zbyt wysoki. Dobrej jakości stalowe schody zabiegowe o standardowych rozmiarach nabędziemy za około 4 000 zł. Modele o niestandardowych kształtach i najlepszej jakości wykonania mogą już kosztować powyżej 5 000 zł. Schody z drewna bukowego, jesionowego bądź sosnowego mogą kosztować ok. 4 000 – 6 000 zł. Za produkty z dębu trzeba już zapłacić ok. 7 000 do 11 000 zł.

Schody kręte – mogą być nieco tańsze w zakupie niż ich zabiegowe odpowiedniki. Za tańsze, dobrej jakości schody z metalu zapłacimy minimum 3 000 zł. Produkty z odpornej stali będą już wydatkiem rzędu 6 000 – 9 000 zł. Drewniane schody spiralne nabędziemy od kwoty 4 000 zł. Jednak za najlepszej jakości modele z drewna dębowego trzeba czasem zapłacić powyżej 10 000 zł.

Schody kręte mogą być wykonane z połączenia aluminium oraz drewna. To ciekawe rozwiązanie, które sprawdza się w większości pomieszczeń mieszkalnych. Za tego rodzaju schody wewnętrzne zapłacimy pomiędzy 5 000, a 10 000 zł.

Do kosztów całkowitych dochodzi także usługa montażowa. W nielicznych przypadkach montaż wlicza się już w cenę zakupu. Jednak zazwyczaj za robociznę trzeba zapłacić dodatkowo. Orientacyjna kwota usługi montażowej to 400 – 600 zł. w zależności od specyfiki pomieszczenia i kształtów schodów.

Które rozwiązanie będzie lepsze?

Wybór gotowych produktów może przyprawić o ból głowy. Ogromna paleta rozmiarów, kształtów oraz kolorów daje szerokie możliwości. Wybierając gotowe produkty, takie jak schody Marchewka musimy pamiętać, że będzie to rozwiązanie na długie lata. Dlatego zaleca się dokładną analizę własnych potrzeb, możliwości budynku oraz częstotliwości przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami

Ostateczna decyzja zależy od specyfiki pomieszczenia oraz sprawności użytkowników budynku. Schody wewnętrzne zabiegowe mogą być swobodnie użytkowane przez całą rodzinę. Na tym polega ich wyższość nad produktami kręconymi. Dobrze zaprojektowane z pewnością będą też wygodniejsze w użytkowaniu. Jednak zajmą większą powierzchnię i ograniczą przestrzeń w salonie bądź korytarzu. Dlatego kręte schody lepiej sprawdzają się w pomieszczeniach o szczególnie małych rozmiarach. Ich niecodzienny kształt wymaga uważnego użytkowania. Jednak sprawdzi się w przypadku niewielkich mieszkań dwukondygnacyjnych, zainspirowanych stylem nowoczesnym. Kręcone schody drewniane bądź metalowe wprowadzają do pomieszczenia ciekawy efekt dekoracyjny, którego nie zapewnią żadne inne produkty.

ikona podziel się Przekaż dalej