Schody metalowe – popularne rodzaje i możliwości zastosowania

Rodzaje schodów stalowych

Do produkcji schodów z metalu przeważnie używa się trwałej stali. Jest to praktyczne rozwiązanie, zapewniające dużą nośność oraz bezpieczeństwo użytkowe. Metal może być też odporny na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, dlatego sprawdzi się zarówno na schody wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Konstrukcja schodów stalowych może posiadać różnorodne formy. Dużą popularnością cieszą się lekkie schody ażurowe o kręconej, wachlarzowej i zabiegowej budowie. Schody kręcone świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych. Zajmują stosunkowo niewielką przestrzeń i mogą być z powodzeniem stosowane w mieszkaniach dwupoziomowych oraz domach jednorodzinnych.

Schody kręcone mogą być mało komfortowe w codziennym użytkowaniu. Szczególny problem pojawia się w momencie wnoszenia ciężkich lub dużych przedmiotów. Kręcone balustrady wewnętrzne okazują się tu dość dużym utrudnieniem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Ze względu na powyższe, schody prefabrykowane mogą też posiadać formy zabiegowe. Jest to nieco wygodniejsza w użytkowaniu alternatywa. Zabiegowe elementy nośne są równie wytrzymałe, a jednocześnie nadają się do każdego typu pomieszczenia. Montaż tego typu schodów stalowych zajmie nieco więcej miejsca, jednak w zamian otrzymamy produkt wygodniejszy w użytkowaniu. Warto także wspomnieć, że schody zabiegowe wyposaża się w stabilne balustrady, zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa oraz atrakcyjny wygląd.

Omawiając rodzaje schodów stalowych, warto także wyróżnić produkty dwubiegowe. Są to najwygodniejsze schody prefabrykowane, które świetnie sprawdzą się we wszystkich dużych pomieszczeniach. Dwubiegowa forma schodów stalowych wyróżnia się obecnością spocznika. Do dyspozycji mamy schody ażurowe oraz pełne. Wybór zależy wyłącznie od naszych preferencji oraz potrzeb użytkowych. Warto przy tym podkreślić, że schody prefabrykowane dwubiegowe posiadają bardzo dobre opinie użytkowników. Dzięki równym rozmiarom stopni oraz wygodnemu spocznikowi, będą szczególnie przydatne w aranżacjach, po których poruszają się dzieci lub osoby starsze.

A może schody przemysłowe?

Powyżej opisaliśmy wybrane schody metalowe, jednak większość z nich klasyfikuje się jako schody wewnętrzne. W ofertach sprzedaży znajdziemy także funkcjonalne schody przemysłowe zewnętrzne i wewnętrzne o bardzo szerokich możliwościach zastosowania. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Schody przemysłowe mogą posiadać postać jednokierunkową. Są to proste w budowie konstrukcje, które dopasujemy do wielu hal i zakładów produkcyjnych. W ofercie sprzedaży znajdują się też zabiegowe, kręcone lub dwubiegowe schody ażurowe. Większość z nich wyposaża się w stabilne balustrady i bezpieczne w użytkowaniu stopnie.

Warto przy tym podkreślić, iż schody przemysłowe są często produkowane według indywidualnego projektu. Pozwala to na pełne dopasowanie do charakterystyki przestrzeni. Większość dostępnych schodów stalowych wyróżnia się dużą trwałością oraz nośnością. Dzięki temu sprawdzą się jako schody wewnętrzne i zewnętrzne.

Schody prefabrykowane – cena, opinie, polecani producenci

Schody metalowe wewnętrzne

Wybór schodów stalowych nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Podstawowymi parametrami wyboru powinny być nasze oczekiwania oraz warunki pomieszczenia. W pomieszczeniach mieszkalnych najlepiej sprawdzają się schody ażurowe z trwałą, stalową konstrukcją nośną oraz drewnianymi stopniami (w ofercie sprzedaży znajdą się też drewniane balustrady). Jest to rozwiązanie posiadające najlepsze opinie, a dodatkowo zapewniające największy komfort użytkowy.

W małych pomieszczeniach warto ulokować schody kręcone lub zabiegowe. W nieco większych lepiej sprawdzą się schody dwubiegowe lub wachlarzowe. Oba rozwiązania mogą posiadać dobre parametry techniczne, a dzięki swojej funkcjonalności zdobywają dobre opinie użytkowników. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.

Schody metalowe w nowoczesnym mieszkaniu, a także ceny i opinie o schodach metalowych oraz ich rodzaje
Schody metalowe - ceny, opinie, rodzaje, najlepsi producenci, porady

Cena zakupu schodów kręconych zazwyczaj przekracza kwotę 2 500 zł. Za lepszej jakości schody metalowe zapłacimy 4 000, a czasem nawet powyżej 6 000 zł. Podobna cena dotyczy zakupu schodów prefabrykowanych zabiegowych, wachlarzowych i dwubiegowych. Pamiętajmy także, że ostateczna cena zakupu będzie uzależniona od gatunku drewna, użytego do produkcji stopni. Cena schodów metalowych ze stopniami z sosny często okazuje się najbardziej atrakcyjna. Twardy i żywotny buk lub dąb oznaczają już wyższą stawkę zakupu. Najwyższa cena to schody metalowe zabiegowe, wachlarzowe czy dwubiegowe ze stopniami z drewna egzotycznego. Koszty zakupu tego typu produktów często przekraczają kwoty 6 000 zł, a górna granica cenowa jest trudna do ustalenia.

Schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne są już przeważnie wykonane w całości z metalu. Pozwala to na utrzymanie najlepszych parametrów wytrzymałościowych. Stal będzie bardziej odporna niż drewno, ponadto wykazuje dużą wytrzymałość na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i działanie zmiennych temperatur.

Bezpieczne schody zewnętrzne powinny posiadać równe rozmiary stopni. Możemy to osiągnąć poprzez zakup schodów prostych lub dwubiegowych. W ofercie sprzedaży znajdziemy także produkty wielobiegowe, prowadzące na wyższe kondygnacje budynku. Cena zakupu owych konstrukcji jest ustalana indywidualnie z klientem. Sprawdź także ten artykuł o schodach spiralnych.

Producenci schodów metalowych

Schody metalowe powstają w wielu halach produkcyjnych. Są dostępne w ofertach dużych marketów budowlanych, a także bezpośrednio na stronach producentów.

Wśród wiodących marek warto wymienić takie firmy jak TLC, Kerix czy K.O. Wrocław. W gronie uznanych marek zajmujących się produkcją schodów wewnętrznych znajdziemy między innymi Metdom, Rintal czy Stepstal.

Są to znane firmy, których produkty zdobyły przychylne opinie klientów. Na krajowym rynku znajdziemy jeszcze wiele innych wartych uwagi marek, które zaskakują interesującymi ofertami schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych.

ikona podziel się Przekaż dalej