Schody młynarskie - najważniejsze informacje

Schody młynarskie - konstrukcja

Schody młynarskie to schody drewniane, których nazwa pochodzi stąd, że były one pierwotnie wykorzystywane w młynach do przemieszczania się pomiędzy kondygnacjami. To schody o konstrukcji przypominającej nieco drabinę pochyloną pod pewnym kątem, która zaopatrzona jest w poręcz. W skład takich schodów wchodzą więc jedynie wsporniki, stopnie, najczęściej ażurowe oraz poręcze. Pomimo tego, że są to zwykle schody ażurowe bez podstopnic, czasami możemy się także spotkać z tego typu schodami zaopatrzonymi w podstopnice.

Schody młynarskie - właściwości, opinie, zalety i wady

Młynarskie schody drewniane to rozwiązanie uniwersalne, funkcjonalne i praktyczne. Dużą zaletą takich schodów jest to, że nie zajmują one dużo przestrzeni w miejscach, gdzie są usytuowane. Możemy dzięki temu w dowolny sposób zaaranżować przestrzeń pod takimi schodami. Kolejną zaletą tych schodów jest to, że sprawiają one wrażenie lekkości, zwłaszcza w przypadku modeli ażurowych i nie przytłaczają przestrzeni w naszych domach. Ponadto producenci oferują bardzo duży wybór rodzajów takich schodów ich kolorów i materiałów z jakich mogą być wykonane. Są one dostępne w sprzedaży jako gotowe schody, dzięki czemu są znacznie tańszym rozwiązaniem niż schody, które trzeba konstruować od podstaw. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach schodów.

Jednak pomimo licznych zalet, które wymieniliśmy, schody młynarskie mają także swoje wady. W związku z tym, że są to schody, które są sprzedawane jako produkt gotowy, możemy mieć trudności z dobraniem odpowiedniej kolorystyki oraz z dokładnym dopasowaniem do naszych podłóg, stropów oraz ścian. Ponadto w przypadku schodów ażurowych upadek na nich może być znacznie bardziej bolesny niż w przypadku schodów, które zaopatrzone są w podstopnice.

Schody młynarskie - zastosowanie

Schody modułowe mają bardzo szerokie zastosowanie, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością i świetnymi opiniami. Są to schody uniwersalne i praktyczne, dzięki czemu możemy je zastosować w wielu miejscach i spełnią rolę schodów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Jako schody zewnętrzne schody marynarskie sprawdzą się na przykład jako wejście na poddasze garażu lub budynku gospodarczego. Mogą mieć także zastosowanie jako mała architektura ogrodowa, na przykład wejście na piętro altanki.

Nie mniejsze zastosowanie schody młynarskie mają jako schody wewnętrzne. Możemy je z powodzeniem zastosować zarówno w małych przestrzeniach, jak i w domach o dużych gabarytach. Takie schody mogą prowadzić pomiędzy kondygnacjami, na przykład, gdy na jednej z nich znajduje się kuchnia, a na innej korytarz lub gdy na jednej kondygnacji mieści się salon, a na innej kuchnia. Tutaj możliwości są dowolne i wszystko zależy jedynie od naszej wyobraźni i oczywiście od dobrego smaku. Schody młynarskie sprawdzą się także jako schody strychowe oraz schody na poddasze, szczególnie gdy na poddaszu urządzimy pokój dziecięcy. Schody młynarskie sprawdzą się także w wyłazie dachowym. Możemy je dowolnie stosować w domkach letniskowych, a także w altankach działkowych. Schody młynarskie to także świetne rozwiązanie w budynkach loftowych, na przykład w wyłazie dachowym. Schody młynarskie sprawdzą się zarówno w przestrzeniach nowoczesnych, jak i zaadaptowanych w stylu tradycyjnym. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Schody młynarskie - rodzaje

Schody młynarskie występują w wielu rodzajach, między innymi ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, funkcję jaką pełnią oraz jaki mają kształt. Ze względu na kształt najczęściej spotkamy proste schody młynarskie. Ale popularne są także młynarskie schody kacze oraz młynarskie schody zabiegowe. Proste schody młynarskie to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla minimalistycznych aranżacji w stylu nowoczesnym. Z kolei młynarskie schody zabiegowe to dobre rozwiązanie w przypadku klasycznych aranżacji wnętrz.

Proste schody młynarskie zamontowane w wyłazie oraz opinie na ich temat i porady dotyczące wyboru najlepszych schodów
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci

Schody młynarskie mogą być też wykonane z różnych materiałów takich jak drewno oraz metal. Wśród drewnianych schodów młynarskich odnajdziemy takie, które są wykonana na przykład z jesionu, dębu, buku, czy orzecha, ale także z wielu innych gatunków drewna rodzimego i egzotycznego. Wśród młynarskich schodów metalowych popularnymi materiałami są stal nierdzewna oraz żelazo, a także lżejsze rodzaje metali. Mamy także do wyboru mnóstwo propozycji kolorystycznych, dzięki czemu każdy może wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach ażurowych do domu?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Schody młynarskie - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów schodów młynarskich warto zwrócić uwagę na przede wszystkim na cieszącą się bardzo dużym uznaniem i mającą świetne opinie firmę Dolle. Jest to producent, które schody są zawsze gwarancją najwyższej jakości. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny schodów młynarskich firmy Dolle, które prezentują się w następujący sposób:

  • Schody Młynarskie Dolle Madrid Bieg Prosty to cena 447 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Normandie Bieg Prosty to cena 1 170 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Normandie z Prawym Zabiegiem 1/4 to cena 2 070 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Normandie z Lewym Zabiegiem 1/4 to cena 2 070 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Savoie Bieg Prosty to w zależności od wykończenia cena 3 400 zł, 3 568 zł, 4 205 zł lub 3 678 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Paris z Zabiegiem 1/4 to cena 4 551 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Lyon Bieg Prosty to w zależności od wykończenia cena 4 879 zł, 5 346 zł lub 5 617 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Genf z Lewym Zabiegiem 1/4 to cena 5 700 zł
  • Schody Młynarskie Dolle Genf z Prawym Zabiegiem 1/4 to cena 5 700 zł

Schody młynarskie to rozwiązanie, które sprawdza się wewnątrz budynków oraz jako schody zewnętrzne, zwłaszcza jako mała architektura ogrodowa. Schody młynarskie mogą pełnić rozmaite funkcje wewnątrz naszego domu, na przykład prowadzić pomiędzy kondygnacjami lub na poddasze, strych. Mogą być także wyłazem dachowym. Najbardziej typowe są młynarskie schody drewniane, które sprawiają wrażenie lekkości i mają zastosowanie w domach jednorodzinnych i innych wnętrzach nawet, gdy mają one stosunkową małą przestrzeń. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami wykończenia schodów w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody