Schody na poddasze użytkowe - najważniejsze informacje

Gdy na strych, poddasze prowadzi jedynie wyłaz w podłodze, a niektóre projekty domów nie przewidziały tam schodów, sami musimy zadbać o to, by zamontować tam odpowiednie schody na poddasze i mieć dostęp do tego pomieszczenia. Schody na poddasze użytkowe powinny się przede wszystkim charakteryzować funkcjonalnością. Wiele także zależy od tego jaką przestrzenią dysponujemy. Nie pozostaje tajemnicą, że dostęp do strychu może być znacznie utrudniony, dlatego przy wyborze odpowiednich schodów do poddasza, strychu, musimy to często wziąć pod uwagę.

W związku z tym dobrze, by schody na strych były lekkie i nie zajmowały dużo miejsca oraz abyśmy mogli je dostawiać, rozsuwać lub wysuwać. Ostateczna decyzja o tym, jakie schody strychowe zastosować determinowana jest tym, jaką przestrzenią dysponujemy. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem będą wąskie schody na poddasze. Dobrymi właściwościami będą się także charakteryzować schody kręcone prowadzące na strych. Dobrze by schodki na strych wykonane były ze względnie lekkiego materiału. Sprawdzi się tutaj zwłaszcza drewno.

Jako schody na poddasze lub strych możemy wybierać dosłownie pośród wszystkich rodzajów schodów, jednak najlepiej swoją funkcję spełnią segmentowe schody składane, schody harmonijkowe, schody modułowe oraz schody młynarskie. Poniżej opisujemy te rodzaje oraz ich zastosowanie, funkcje, zalety oraz wady. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł o różnych rodzajach schodów.

Schody na poddasze - rodzaje

Poddaszowe segmentowe schody składane

Konstrukcja takich schodów polega na tym, że połączonych jest kilka segmentów, segmenty te nakładają się na siebie albo wsuwają jeden w drugi. Poddaszowe segmentowe schody składane to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy nie dysponujemy dużą ilością wolnej przestrzeni - mały rozmiar to ich największa zaleta. Wadą tego rozwiązania jest z kolei to, że nie sprawdzą się raczej jako schody na poddasze użytkowe. Mogą być natomiast doskonałymi schodkami na strych pełniący funkcję magazynu.

Poddaszowe harmonijkowe schody składane

Takie schody na poddasze działają, jak ich nazwa wskazuje, na zasadzie rozkładanej harmonijki. Poddaszowe harmonijkowe schody składane to znakomite rozwiązanie w takich miejscach, gdzie dysponujemy bardzo małą ilością przestrzeni. Takie schody strychowe to rozwiązanie dla magazynowych strychów służących do przechowywania różnych mało używanych przedmiotów. Takie schody nie sprawdzą się jako schody na poddasze użytkowe.

Wąskie schody na poddasze użytkowe i nie tylko, chowane w podłodze oraz polecane rozwiązania - opinie, porady
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady

Poddaszowe schody młynarskie

To chyba najprostszy spośród wszystkich rodzajów schodów dostępnych na rynku. Schody takie są montowane na stałe i możemy ich schować w strychu. Dostępne są one w różnych wersjach na przykład jako wąskie schody na poddasze, schody kręcone na poddasze czy schody kacze na poddasze. Dużą zaletą takich schodów jest to, że mamy bardzo duży wybór ich rodzajów, kolorów i jest to rozwiązanie bardzo estetyczne. Sprawdzą się zarówno jako schody na poddasze użytkowe, jak i jako schody na strych, pełniący rolę magazynu. Jako wadę tego rozwiązanie można wskazać to, że nie będziemy mogli ich zastosować, jeżeli przestrzeń prowadząca do wyłazu w podłodze jest naprawdę ograniczona. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.

Poddaszowe schody systemowe

Poddaszowe schody systemowe, czyli inaczej modułowe charakteryzują się podobnymi właściwościami jak schody młynarskie. Jedyną różnicą jest to, że są one przeznaczone do samodzielnego montażu. Mogą występować jako schody kacze, schody wyłazowe lub schody proste. Znajdą zastosowanie zarówno do poddaszy użytkowych, jak i do strychów, pełniących rolę magazynową. Schody te nie sprawdzą się, gdy dostęp do strychu jest ograniczony.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Schody na poddasze użytkowe - najlepsi producenci, ceny

Wśród producentów schodów na poddasze warto zwrócić naszą uwagę przede wszystkim na cieszącą się doskonałymi opiniami wśród użytkownik firmę Dolle. W ofercie tego uznanego producenta odnajdziemy doskonałej jakości poddaszowe schody młynarskie oraz poddaszowe schody systemowe. Poniżej przedstawiamy przykładowe ceny wybranych schodów na poddasze tego uznanego producenta:

 • Schody Młynarskie Dolle Madrid Bieg Prosty to cena 447 zł
 • Schody Młynarskie Dolle Normandie Bieg Prosty to cena 1 170 zł
 • Schody Młynarskie Dolle Savoie Bieg Prosty to w zależności od ich wykończenia cena 3400 zł, 3568 zł, 4205 zł lub 3678 zł
 • Schody Młynarskie Dolle Lyon Bieg Prosty to w zależności od ich wykończenia cena 4879 zł, 5346 zł lub 5617 zł
 • Schody Systemowe Dolle Boston Antracyt 11 Stopni Buk to cena ok. 3838 zł
 • Schody Systemowe Dolle Hamburg Stopnie 75 cm Dąb to cena ok. 6519 zł
 • Schody Systemowe Dolle Frankfurt Stopnie 75 cm Dąb to cena ok. 5535 zł
 • Schody Systemowe Dolle Athena z Kaczymi Stopniami to cena ok. 1652 zł
 • Schody Systemowe Dolle Graz z Kaczymi Stopniami to cena ok. 2290 zł
 • Schody Systemowe Dolle Rome z Kaczymi Stopniami 11 Stopni to cena ok. 3059 zł
 • Schody Systemowe Dolle Berlin z Nowoczesnymi Stopniami to cena ok. 4674 zł
 • Schody Systemowe Dolle Dublin z Prostymi Stopniami to cena ok. 4858,50 zł

A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach ażurowych do domu?

Wybór schodów na poddasze zależy przede wszystkim od dwóch czynników. Po pierwsze od tego, w jaki sposób nasze poddasze będzie zagospodarowane, czy jako poddasze użytkowe, czy jako strych magazyn. Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich schodów na poddasze jest to jaką ilością przestrzeni dysponujemy. W przypadku strychów pełniących funkcję magazynową sprawdzą się poddaszowe segmentowe schody składane oraz poddaszowe harmonijkowe schody składane. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy dostęp do wyłazu w podłodze jest mocno ograniczony. Z kolei jako schody na poddasze użytkowe sprawdzą się poddaszowe schody młynarskie oraz poddaszowe schody systemowe. Jednak takie schody zastosować możemy tylko wówczas, gdy dysponujemy odpowiednią ilością przestrzeni prowadzącej do wyłazu w podłodze poddasza. Najlepszym materiałem, z jakiego powinny być wykonane schody na poddasze jest stosunkowo lekkie drewno.  Gdy projekty domów nie przewidziały schodów na poddasze, wybrane rozwiązania na wyposażenie wnętrz w schody wewnętrzne sprawdzą się idealnie. Sprawdź także ten artykuł z szacowanymi kosztami wykończenia schodów w domu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody