Schody jednobiegowe

Konstrukcje jednobiegowe zajmują dość dużo miejsca, jednak są bardzo bezpieczne i polecane, jeśli w po domu poruszają się małe dzieci. Ten typ schodów może wyglądać efektownie w dużych pomieszczeniach, niestety nie sprawdzi się w małych domkach jednorodzinnych, w których liczy się każdy metr.

W niewielkich pomieszczeniach nie ma wystarczająco długich przestrzeni na schody jednobiegowe. Co prawda możemy zmniejszyć powierzchnię schodów jednobiegowych, jednak nie jest to zalecane rozwiązanie.

Pamiętajmy, że zmniejszenie powierzchni takich schodów, zawsze wiąże się z podniesieniem wysokości stopni. Z kolei podniesienie wysokości stopni zmniejsza nasze bezpieczeństwo oraz komfort użytkowy konstrukcji. Dlatego zalecane jest, aby pojedynczy stopień nie miał wysokości większej niż 16 cm. Jeżeli przewidujemy, że ze schodów będą korzystać wyłącznie osoby młode, może być to do 19 cm. Pamiętajmy jednak, że wszyscy się kiedyś zestarzejemy.

Koszt zakupu gotowych schodów jednobiegowych waha się w granicach 5-8tys zł. Za montaż zapłacimy od 300 do 400 zł, ale w każdym przypadku wycena jest dokonywana indywidualnie w oparciu o charakterystykę schodów i konkretnego pomieszczenia.

Koszty schodów możesz też oszacować na naszym bezpłatnym kalkulatorze kosztów budowy domu.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe są konstrukcjami, które zmieniają kierunek u podstawy. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić wolną powierzchnię użytkową i nadaje się do domów o średnich, a także dużych rozmiarach.

Typowe schody zabiegowe umieszcza się przy najdłuższej ścianie, dzięki czemu konstrukcja wygląda dość efektownie i nie ogranicza możliwości swobodnego przemieszczana się po pomieszczeniu. Jest to bardzo dobre i bezpieczne rozwiązanie, jeśli ze schodów będą korzystały dzieci.

Gotowe schody zabiegowe z metalu są dość tanie. Najekonomiczniejsze konstrukcje nabędziemy już od 3,5tys zł. Konstrukcje z dobrego jakościowo drewna dębowego będą wydatkiem rzędu 5tys zł, z kolei za konstrukcje stalowe zapłacimy od 4 do 8tys zł. Koszt montażu gotowych schodów zabiegowych nie powinien przekroczyć 400zł.

Schody spiralne

Na poddasze często prowadzą schody kręcone. Są to efektowne konstrukcje, które zajmują bardzo mało miejsca. Większość schodów kręconych wprowadza do domu wrażenie lekkości i idealnie komponuje się w mniejszych pomieszczeniach. Jest to wygodna alternatywa dla długich schodów jednozabiegowych, które zajmują znacznie większą powierzchnię. Konstrukcje spiralne wymagają uważnego użytkowania i są polecane do domów, po których poruszają się wyłącznie osoby dorosłe.

Najtańsze są modele wykonane z metalu, możemy je nabyć już od 2 500 zł, nieco droższe są konstrukcje stalowe, aluminiowe i drewniane – zapłacimy za nie od 5.000 do 10.000 zł.

Koszt montażu schodów kręconych nie powinien przekraczać 400 zł.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Podsumowanie

Wybór schodów na zależy od wielu czynników. Najważniejszymi z nich będą nasze indywidualne preferencje, wielkość domu oraz wiek użytkowników. Jeśli posiadamy duży dom, po którym poruszają się dzieci oraz osoby starsze, wówczas najlepszym rozwiązaniem będą gotowe schody jednobiegowe. Stopnie zamontowane w takich konstrukcjach są równe na każdej wysokości, a to z kolei zwiększa nasze bezpieczeństwo. Dobre jakościowo, metalowe schody jednobiegowe możemy nabyć już od 5 tysięcy zł. Jeśli zdecydujemy się na konstrukcje ze stali bądź drewna, koszt zakupu wzrośnie przynajmniej o 2 tysiące zł.

W domkach jednorodzinnych o mniejszym metrażu lepiej sprawdzą się gotowe schody zabiegowe. Owe konstrukcje zajmują mniej miejsca niż ich jednobiegowe odpowiedniki. Warto pamiętać, iż ten typ konstrukcji jest najbardziej uniwersalny i najchętniej wybierany do połączenia piętra z resztą domu. Dobre jakościowo konstrukcje zabiegowe są nieco tańsze od gotowych schodów jednobiegowych i kosztują od 3,5tys zł.

Alternatywą dla schodów zabiegowych i jednobiegowych są konstrukcje spiralne.  Zajmują one najmniej miejsca, wyglądają bardzo efektownie, jednak są też najmniej bezpieczne. Stopnie w schodach spiralnych są często dość wysokie, dlatego nie poleca się ich, jeśli po schodach mają wchodzić dzieci bądź osoby starsze. Gotowe schody spiralne mogą być najbardziej ekonomiczne w zakupie. Najtańsze, blaszane konstrukcje nabędziemy od 2,5 tysiąca zł.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody