Schody strychowe nożycowe - wady, zalety i opinie użytkowników

Ze strychu korzystamy rzadziej, dlatego też nie chcemy, aby schody na strych zajmowały zbyt wiele miejsca w domu. Z kolei bardzo strome schody strychowe są niewygodne do wchodzenia. Rozwiązaniem tego problemu stały się schody składane, które połączone są z klapą wyłazu. Dodatkowym powodem, aby zamontować właśnie takie schody na strych, jest utrata ciepła. Strychy najczęściej nie są ocieplone, a otwarty właz na strych jest miejscem, przez które ucieka ciepło. Rozwiązaniem tego problemu są zamykane włazy na strych, które kryją składane schody.

Jeśli chodzi o schody strychowe to mamy do wyboru trzy rodzaje schodów:

  • schody składane - 3 lub 4-częściowe, składane na zawiasach, najczęściej wykonane z drewna lub aluminium,
  • schody rozsuwane/segmentowe- zajmują mniej miejsca niż schody składane, ich wysokość można regulować do maksimum 335 cm,
  • schody nożycowe, które składają się w harmonijkę, są wykonane z metalu.

Schody te posiadają skrzynie, do których montowane są klapy strychowe. Dzięki temu schody nieużywane są niewidoczne i ukryte w skrzyni na stropie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Czy warto wybrać schody strychowe nożycowe? Schody nożycowe wykonane są w całości z metalu, a więc nie zachwycają estetyką. Jednak w tym przypadku nie jest to istotne. Schody nożycowe mają większą wytrzymałość i przenoszą większe obciążenia niż drewniane schody rozsuwane. Ponadto schody nożycowe wymagają mniejszej siły do ich otwierania, rozsuwania i chowania. Dzięki mechanizmom odciążającym, nawet osoby starsze lub młodzież poradzą sobie z rozsuwaniem tych schodów. W przypadku schodów nożycowych przeważają opinie, że są one najłatwiejsze w obsłudze. Zajmują mało miejsca i nadają się szczególnie do małych pomieszczeń.

Jeśli kryterium wyboru stanowi cena, to schody nożycowe należą do rozwiązań najdroższych. Przeciętna cena schodów nożycowych zaczyna się od 500 zł. W popularnych sklepach internetowych cena schodów nożycowych waha się od 598 zł do 1722 zł.

Wybierając schody strychowe, należy również wziąć pod uwagę rozmiary otworu w suficie, rozmiary skrzyni oraz wysokość pomieszczenia. Schody nożycowe lepiej sprawdzają się w przypadku mniejszych otworów sufitowych. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach półkowych?

Schody strychowe nożycowe - najważniejsi producenci

Najpopularniejszymi markami schodów dachowych są Fakro i Termo. Fakro, produkujący głównie okna dachowe posiada w swojej ofercie schody strychowe z drewnianą lub metalową drabinką, ognioodporne, schody nożycowe oraz tradycyjne schody młynarskie.

Fakro, której flagowym produktem są okna dachowe, oferuje schody nożycowe LST i LSZ oraz schody nożycowe ognioodporne. Rozmiary schodów nożycowych Fakro wahają się od 51x80 do 70x120 cm.

Szczególnie dobre opinie zbiera w rankingach model Fakro Optistep Ost 860636, który charakteryzuje się mocną konstrukcją. Zaletą tego modelu schodów Fakro są wygodne rolki, które nie rysują podłogi oraz dobry mechanizm odciążający, dzięki czemu wyłaz dachowy Fakro otwiera się bez wysiłku. Model ten wytrzymuje duże obciążenie do 160 kg.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze wyłazy dachowe

Chcesz kupić wyłaz dachowy najlepiej dopasowany do Twojego dachu i nie wiesz, na jaki się zdecydować? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej wybierane wyłazy dachowe przez naszych czytelników.

Chętnie wybierane są schody nożycowe marki Termo. Schody te zaopatrzone są w ocieplaną klapę, która zabezpiecza przed uciekaniem ciepła. Metalowa konstrukcja drabinki Termo została pokryta lakierem, dzięki czemu schody sprawiają estetyczne wrażenie. Ponadto głębokie, antypoślizgowe stopnie schodów nożycowych Termo zapewniają bezpieczeństwo wchodzenia i schodzenia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat różnego rodzaju schodów.

Klapy strychowe - jaką wybrać?

Użytkownicy zastanawiają się jaki wyłaz strychowy wybrać i jakie będą odpowiednie wymiary wyłazów dachowych. Czy odpowiedni będzie wyłaz dachowy Fakro? Wymiary wyłazów dachowych uzależnione są od otworu w stropie.

Wybierając włazy na strych, bierzemy pod uwagę różnicę temperatur między strychem a pomieszczeniem pod nim. Na rynku dostępne są klapy strychowe ocieplone, nieocieplone i odporne na ogień. Jeśli różnica temperatury między strychem a mieszkaniem jest mała, można wybrać włazy na strych nieocieplone. Jeśli strych nie jest ogrzewany, instaluje się klapy strychowe ocieplone, które zabezpieczają przed uciekaniem ciepła.

Mimo wysokiej ceny, schody nożycowe mają wiele zalet. Są wygodne do wchodzenia i bezpieczne, zajmują mało miejsca i cechuje je duża estetyka. Niemniej jednak wybór rodzaju schodów na strych zależy od ilości miejsca w mieszkaniu i wielkości otworu w stropie. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat schodów modułowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83,2% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody