Schody włazowe – najpopularniejsze rodzaje

Do sprawdzonych sposobów komunikacji między kondygnacją a poddaszem będą składane schody strychowe. Główną zaletą jest minimalna przestrzeń, jaką zajmują. Dodatkowo często poddasze nieużytkowe nie jest izolowane. W związku z tym wprowadzenie schodów na strych jako stałego elementu, mogłoby przyczynić się do sporych strat ciepła w części mieszkalnej. Schody podwieszane estetycznie się chowają w specjalny wyłaz, dzięki czemu nie stanowią żadnej przeszkody przy aranżacji wnętrz.

Do polecanych typów schodów strychowych zaliczymy m.in.:

  • Schody nożycowe – do głównych zalet schodów nożycowych zalicza się mała ilość zajmowanego przez nie miejsca. Dodatkowo bez problemu dostosowują się do konkretnej wysokości. Jedynym problemem może być dość uciążliwe wysuwanie stopni. Schody nożycowe są wykonane całkowicie z metalu, przez co wyróżniają się dużo większym ciężarem w porównaniu do schodów drewnianych.
  • Schody w formie drabiny – najczęściej są wykonane z drewna, które wyposażone zostało w metalowe okucia. Drabina na poddasze zajmuje najmniej miejsca ze wszystkich typów schodów. Jednocześnie wyróżnia się bardzo dużą trwałością i odpornością na urazy mechaniczne.
  • Schody chowane w suficie – w tym miejscu możemy wyróżnić schody strychowe składane oraz rozsuwane. Schody włazowe składane najczęściej składają się z trzech lub nawet czterech części. Każdy element połączony jest ze sobą przy pomocy zawiasów. Schody strychowe składane występują w wersji drewnianej, metalowej lub też aluminiowej. Jeżeli chodzi o schody włazowe rozsuwane, to różnią się one od swoich poprzedników brakiem zawiasów pomiędzy składanymi częściami. Ich zaletą jest również to, że zajmują mniej miejsca, a także można je rozsuwać do wybranej wysokości.

Wśród pozostałych rodzajów schodów na poddasze wymienimy:

  • Schody młynarskie – to stały element komunikacji między kondygnacją a poddaszem. Jednak schody młynarskie również posiadają cały szereg zalet. Zajmują one bardzo mało miejsca, jednocześnie są wyjątkowo stabilne. Składają się one z belek bocznych oraz poziomych stopnic. Istnieje możliwość dołączenia do schodów barierki, chociaż nie jest to konieczne.
  • Schody drewniane – są najpopularniejszym typem schodów podwieszanych. Oprócz nich występują jeszcze schody aluminiowe i metalowe, które jednak często są mniej ergonomiczne i bardziej ociężałe przy rozkładaniu oraz składaniu. Szukasz więcej inspiracji? Sprawdź także ten artykuł o schodach strychowych na poddasze.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Schody podwieszane – na co zwracać uwagę przed zakupem?

Wybierając schody podwieszane, na pewno należy określić sposób rozkładania stopni, materiał, z jakiego będą one wykonane, a także ostateczną wysokość. Schody strychowe składają się z poszczególnych elementów, na które również warto mieć wpływ. Jeżeli dysponujemy poddaszem nieużytkowym, które nie jest ocieplone, warto zdecydować się na schody włazowe wyposażone w dodatkowe uszczelki. Dzięki temu zostanie zachowana termoizolacja mieszkalnej przestrzeni.

Warto zadbać również o wykończenie stopek schodów strychowych. Tutaj świetnie sprawdzą się stopki wykonane z tworzywa sztucznego, które chroni podłogę przed zarysowaniami. Jeżeli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo podczas wchodzenia i schodzenia ze stopni, warto zadbać o poręcz. Nie wszystkie składane schody strychowe są w nią wyposażone, dlatego należy wyszukać modele, które mają poręcz na wyposażeniu lub jest to opcjonalny element.

Schody strychowe – przykładowe ceny

W poniższym zestawieniu dowiemy się, z jakimi kosztami będziemy musieli się zmierzyć, decydując się na poszczególne typy schodów strychowych. Oczywiście ujęliśmy propozycje wyłącznie znanych i polecanych producentów. Dzięki temu zyskasz gwarancję najwyższej jakości wybieranych produktów.

Przykładowe ceny na schody podwieszane najpopularniejszych producentów

Nazwa produktu

Cena

Składane schody strychowe Fakro LWS Plus + drewniana drabinka na poddasze

384,00 zł

Składane schody strychowe Fakro LWF 45 60x120 cm

999,00 zł

Schody podwieszane Fakro LXT

127,92 zł

Schody drewniane Fakro LWK Plus + drabina na poddasze

444,00 zł

Schody nożycowe Fakro LST

809,34 zł

Schody nożycowe Optistep OST

691,01 zł

Schody młynarskie Castorama

488,00 zł

Schody młynarskie proste Castorama

1298,00 zł

Schody drewniane EQD

1198,00 zł

Schody drewniane Kornik MP Max

1328,00 zł

Drabina na poddasze, schody chowane w suficie Castorama

198,00 zł

Schody chowane w suficie 4STEP Extreme 76 mm 100x70

649,00 zł

Schody chowane w suficie, wyłaz na strych 70x110 Term

289,00 zł

Wyłaz na strych Micro 80x70 cm

504,00 zł

Wyłaz na strych 60x80 cm

448,00 zł

Schody strychowe, właz na strych 80x110 cm

419,00 zł

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody