Schody policzkowe - opis i konstrukcja

Konstrukcja schodów policzkowych polega na tym, że stopnie opierają się na belkach policzkowych, tak zwanych policzkach, które obejmują stopnie z obu stron. Natomiast bieg schodów opiera się na zakończeniach, dzięki czemu cała konstrukcja jest stabilna, bardzo solidna i zapewnia użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo. Na jednej z belek policzkowych można oprzeć balustradę. Zaletą schodów policzkowych jest przenoszenie dużych obciążeń.

Wyróżnia się 3 rodzaje schodów policzkowych:

  • schody policzkowe oparte z obu stron na belkach policzkowych,
  • schody oparte z obu stron na ścianie,
  • schody oparte z jednej strony na belce policzkowej a z drugiej strony na ścianie.

Schody policzkowe zajmują niewiele miejsca. Najczęściej są to schody drewniane, które można idealnie wkomponować w styl wnętrza, tak że będą stanowiły ozdobę mieszkania.

Konstrukcja oparta na belkach policzkowych pozwala na budowę schodów w różnych stylach i kształtach. Mogą to być zarówno schody jedno czy dwubiegowe, schody młynarskie jak również schody zabiegowe czy też schody wachlarzowe. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Długość biegów schodów zależy od grubości belek policzkowych. Dlatego też, jeśli schody mają być wysokie, muszą mieć większy przekrój. 

Zalety schodów policzkowych:

  • solidna konstrukcja - schody policzkowe mają niezwykle mocną budowę, dzięki oparciu o zakończenie biegu schodów, co zapewnia duże bezpieczeństwo,
  • możliwość łatwego dopasowania do estetyki wnętrza - konstrukcja schodów pozwala na wykonanie różnych rodzajów schodów, z tym, że im dłuższy ma być bieg schodów, tym większy musi być przekrój policzków, 
  • niewielki rozmiar, ponadto przestrzeń pod schodami można wykorzystać na schowek lub szafę,
  • łatwość montażu.

W schodach policzkowych stopnie umieszczane są w otworach wyfrezowanych w belkach policzkowych lub nakładane na belki policzkowe. Wariantami schodów policzkowych są schody policzkowe osiodłane nakładane, na których stopnie nakładane są na belkach policzkowych wyciętych schodkowo. Innym wariantem są schody osiodłano-policzkowe. W tym typie schodów od strony ściany znajduje się typowa belka policzkowa, która zapobiega brudzeniu się ściany. Zaś z drugiej strony stopnie nakładane są na belkę wyciętą schodkowo. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach półkowych?

Nowoczesne schody policzkowe - jaka konstrukcja sprawdzi się w eleganckim mieszkaniu?

Obecnie krzyk mody stanowią schody dywanowe, które nie posiadają policzków i wyglądają jakby były zawieszone w powietrzu. Jednak schody policzkowe nadal utrzymują swoją popularność i nadal posiadają wielu zwolenników, szczególnie że jest to konstrukcja sprawdzona i bezpieczna.

Schody policzkowe sprawdzą się w różnego rodzaju wnętrzach. Będą one wyglądały doskonale zarówno we wnętrzach w starym stylu jak stara kamienica, jak i we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Belki policzkowe mogą przybierać różne kształty. Dlatego też schody policzkowe pozwalają na zaprojektowanie schodów dwubiegowych ze spocznikiem, czyli podestem umożliwiającym odpoczynek w czasie wchodzenia. W eleganckich wnętrzach oraz w miejscach reprezentacyjnych szczególnie atrakcyjnie wyglądają schody policzkowe wachlarzowe oraz schody policzkowe zabiegowe, w których spoczynek został zastąpiony stopniami o różnej szerokości.

Schody policzkowe na piętro oraz konstrukcja schodów na belkach policzkowych i ich przeznaczenie, opinie oraz zastosowanie
Schody policzkowe - opis, rodzaje, opinie, ceny, porady

Schody policzkowe poleca się najczęściej w miejscach otwartych, gdzie nie ma typowej klatki schodowej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat różnego rodzaju schodów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Schody policzkowe - z jakiego materiału można je wykonać?

Schody policzkowe to najczęściej schody drewniane, do których wykorzystuje się takie rodzaje drewna jak buk, dąb, sosna, jesion, klon, brzoza oraz drewno egzotyczne. Schody drewniane montuje się we wnętrzach, gdzie podnoszą one estetykę mieszkania czy biura. Drewno świetnie wpasowuje się w charakter wnętrza i współgra ze stylem mebli.

Schody policzkowe to również schody metalowe. Do niedawna metal wykorzystywany był do budowy schodów zewnętrznych lub schodów w obiektach przemysłowych. Jednakże obecnie schody stalowe zyskują na popularności także we wnętrzach mieszkalnych lub we wnętrzach w stylu eleganckim. W mieszkaniach stosuje się belki policzkowe stalowe, zaś stopnie z eleganckiego drewna.

Schody policzkowe, czy to będą schody drewniane czy stalowe, cieszą się dobrą opinią, z uwagi na wygodę użytkowania i łatwość montażu. Generalnie schody policzkowe uważane są za najbardziej stabilne i bezpieczne oraz najbardziej wygodne do wchodzenia. Ich konstrukcja pozwala na sporą dowolność projektowania schodów. Odpowiedni dobór materiału na stopnie, balustrady i wykończenia pozwala idealnie wkomponować schody policzkowe w wystrój wnętrza, także konstrukcję tę można zastosować nawet w najbardziej eleganckich i reprezentacyjnych wnętrzach. Policzkowe schody to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat schodów modułowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 92,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody