Schody półkowe - zalety, wady, opinie, cena, montaż krok po kroku
Schody półkowe to zdecydowanie największy hit ostatnich lat. Nowoczesne schody wewnętrzne, mocowane do ściany to zupełnie nowa jakość. Są lekkie, nie sprawiają wrażenia przytłaczających i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Dowiedz się, gdzie najlepiej sprawdzają się schody półkowe i na czym polega ich konstrukcja.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Schody półkowe – konstrukcja
Konstrukcja schodów półkowych jest maksymalnie minimalistyczna. W takich rozwiązaniach pojedyncze stopnie zdają się wyrastać ze ściany. Nic ich nie wspiera od dołu, nie ma konstrukcji, która zajmowałaby miejsce. Schody półkowe są mocowane do ściany nośnej. Cała tajemnica tkwi w tym, że jest to tylko stopień, a przestrzeń między nimi jest wolna, tak że całość jest ażurowa, a stopnie wyglądają jak wiszące w powietrzu.
Schody półkowe są tak zaprojektowane, by nie poruszały się. Czasami nazywa się je schody bolcowe, ponieważ ich mocowanie polega na zrobieniu grubych kołków, które utrzymują je w ścianie. Odpowiednio wykonane nie pozostawiają śladów na ścianie i nie ruszają się. Spokojnie znoszą obciążenie ludzkiego ciała, nawet w ruchu. Bardzo często schody półkowe są proste, ale w ten sposób można zrobić także schody zabiegowe, które prezentują się nawet lepiej. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.
Jak zrobić schody półkowe: wybór materiału
Drewno lub metal – to dwa najczęściej wybierane materiały do wykonania schodów półkowych. Schody drewniane to idealne rozwiązanie – połączenie klasycznego koloru i faktury drewna z ciekawą konstrukcją daje niezwykły efekt. Takie schody świetnie sprawdzają się w każdej aranżacji, od tych najbardziej nowatorskich i modernistycznych, po klasyczne i stonowane. Najczęściej można się spotkać z drewnem jesionowym, bukowym i oczywiście dębowym. Takie rozwiązanie dobrze się sprawdza w połączeniu z drewnianymi podłogami.
Schody metalowe półkowe także zwracają uwagę. Te już lepiej nadają się do domów, które w całości urządzone są w nowoczesny sposób. Ciekawym rozwiązaniem jest także szkło. Lekkie i eleganckie, najczęściej wykonuje się je ze szkła typu float, które wcześniej poddaje się zabarwieniu. Są może mało przytulne, ale naprawdę wspaniale się prezentują. To rozwiązanie rodem z mieszkań w stylu glamour i nowoczesnej elegancji z odrobiną blichtru. Sprawdź także ten artykuł o rodzajach schodów wewnętrznych w domu.
Montaż schodów półkowych
O tym, że chce się mieć w domu schody półkowe należy pomyśleć odpowiednio wcześniej, najlepiej na etapie budowy domu. Dlaczego? Schody bolcowe mocuje się do belek, które są ukryte w ścianie. Nie oznacza to, że w starszym budynku nie można ich zrobić, a jedynie to, że może być to trudniejsze. Jest to jednak obciążenie, które może być dla ściany nadmierne.
Montaż schodów półkowych jest możliwy na ścianie nośnej. Musi mieć co najmniej 24 cm szerokości. Belki wykonuje się z żelbetu lub stali, dzięki czemu cała konstrukcja będzie bardziej stabilna i wytrzymała. Jak zrobić schody półkowe? Kupuje się je w postaci gotowych stopni, dopiero na placu budowy następuje montaż – każdy stopień osobno umieszcza się przy ścianie. Najlepiej jest zlecić to profesjonalnej firmie, która zajmuje się przygotowywaniem tego rodzaju konstrukcji samodzielnie. Montaż nie jest łatwy, a musi być wykonany profesjonalnie, by były trwałe i wytrzymałe.
Schody wiszące – wymiary stopni
Schody tego rodzaju, chociaż wyłamują się z ram i są bardzo oryginalne, muszą być zaprojektowane zgodnie z wiedzą konstrukcyjną. Wysokość i szerokość stopni jest określona w rozporządzeniach. Dzięki temu są najbardziej bezpieczne i najbardziej wygodne – dokładnie na jeden przeciętny krok człowieka o przeciętnym wzroście. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.
Sam stopień ma najczęściej około 120 cm szerokości. Jego grubość to z reguły 8-12 cm, chociaż niektórzy producenci oferują stopnie szklane szerokości 5 cm. Wszystko dlatego, że schody wspornikowe są projektowane na obliczeniowy ciężar 300-400 kg. Nie mogą być zbyt ciężkie, ale muszą utrzymać ciężar idącego po nim człowieka. Ich wymiary powinny być wiernie przestrzegane.
Balustrady do schodów półkowych
Nowoczesne schody wewnętrzne tego rodzaju najczęściej nie mają balustrad. I tak faktycznie wyglądają najlepiej – w końcu cały ich urok polega na otwarciu i wolnej przestrzeni, która balustrady tylko by zasłaniały. Jednak czasami, ze względów bezpieczeństwa naprawdę warto balustradę zamontować, zwłaszcza w domu, w którym są dzieci.
Balustrady do schodów półkowych najczęściej wykonuje się z hartowanego szkła połączonego z metalem. Dzięki temu schody są dobrze widoczne i nie tracą swojego nowoczesnego charakteru. Tego rodzaju balustrada w minimalistycznym wnętrzu pasuje również do drewna – połączenie wygląda zaskakująco dobrze, obalając mit, że drewno i metal się wzajemnie wykluczają.
Cena schodów półkowych
Duże zainteresowanie i coraz większa konkurencja sprawiają, że ceny schodów półkowych nie są wcale niskie. Na dodatek na firmy montażowe, które mają dobre opinie trzeba sporo poczekać. Najtaniej wychodzą schody szklane lub metalowe – ich koszt razem z montażem wynosi około 13-15 tysięcy złotych. Jest to oczywiście zależne od wielkości stopni i rodzaju schodów – zabiegowe będą droższe.
O wiele drożej prezentują się schody drewniane. Stopnie z naturalnego drewna, koszt impregnatów i lakieru, a także szczotkowania i montażu jest naprawdę wysoki. Cena w cenionych firmach to około 30 tysięcy złotych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.
Czy naprawdę warto montować schody półkowe?
Cóż, odpowiedź na to pytanie jest trudna. Drewniane schody półkowe i inne z pewnością mają bardzo wiele zalet, ale przecież nie są także pozbawione wad. To niezwykle estetyczne rozwiązanie, bardzo dobrze wpisujące się w najnowsze trendy. Zalety schodów półkowych to także możliwość zaoszczędzenia miejsca, jednocześnie jednak taki efekt można uzyskać wykorzystując inne rozwiązania, na przykład schody kręcone.
Wady takiej alternatywy to na pewno cena. Na dodatek nie jest to dobre rozwiązanie dla osób mających lęk wysokości, schody półkowe nie są także zbyt bezpieczne dla małych dzieci. Są jednak tak ozdobne i ciekawe, że warto rozważyć wszystkie za i przeciw i zastanowić się nad ich montażem. Półkowe schody z drewna to wybór wart rozważenia.