Schody samonośne – rodzaje konstrukcji

Schody zabiegowe i proste

Schody drewniane składają się z kilku istotnych elementów. Wśród nich wyróżnia się: bieg (pochylona część schodów, po której wchodzimy), spocznik (podest spoczynkowy na półpiętrze), podest (płyta znajdująca się na piętrze), stopnica (część stopnia, na którą stąpamy), podstopnica (pionowa część stopnia; ażurowe schody jej nie posiadają) oraz policzek (bok biegu). Konstrukcji jest naprawdę wiele, od pięknych zdobiących dom, po zwykłe schody drewniane, prowadzące do piwnicy bądź na strych. Kluczową różnicą jest także typ konstrukcji: na beton lub samonośnej.

Jednym z rodzajów drewnianych schodów samonośnych są tzw. schody zabiegowe. Mogą występować w wielu wariantach i kształtach (np. w formie litery U). Cechą charakterystyczną takich schodów jest to, że zajmują bardzo mało miejsca. Posiadają też istotną wadę – są dosyć bardzo skomplikowane i niewygodne. Przyczyną niepraktyczności są stopnie, charakteryzujące się zmienną szerokością. Najbardziej popularne są dwubiegowe i trójbiegowe (te zajmują więcej miejsca). Sprawdź także, jakie są optymalne wymiary schodów.

Kolejny rodzaj to schody proste, inaczej zwane jednobiegowymi. Cechą charakteryzującą te schody drewniane jest ich najprostsze ułożenie. Konstrukcja pozwala na wejście na piętro, bez zmiany kierunku. To najbardziej bezpieczny rodzaj schodów. Duże znaczenie ma tutaj regularny kształt stopni. Ważne jest także, aby schody proste nie były zbyt długie. Mogłoby okazać się wówczas, że są bardzo męczące poprzez brak podestu spoczynkowego. Samonośne schody na piętro czy schody na poddasze to ciekawy wybór.

Schody kręcone (spiralne), ażurowe oraz dywanowe schody drewniane

Ostatnimi czasy na popularności zyskują schody spiralne, nazywane często kręconymi. Pomimo iż nadają wnętrzu charakteru, są bardzo niewygodne. Nieregularny kształt stopni jest niepraktyczny. Jedyną zaletą jest niewielka ilość miejsca, jaką zajmują. Stanowią dobre rozwiązanie do bardzo małych pomieszczeń. Co więcej, można kupić gotowe schody kręcone oraz samodzielnie je zamontować. Obojętnie, czy będzie to okrągły, czy kwadratowy otwór w stropie.

Ażurowe schody drewniane są jeszcze ciekawszą alternatywą. Tego typu schody samonośne charakteryzują się  brakiem podstopni. Oznacza to, że pomiędzy stopnicami (czyli częściami, po których stąpamy) w prostopadłym ułożeniu, znajduje się całkowicie wolna przestrzeń. Kolokwialnie mówiąc, są to schody z prześwitami. Naturalną cechą schodów ażurowych jest odczuwanie wrażenia ich lekkości. Ten rodzaj schodów doskonale wkomponuje się w wąską przestrzeń o małym metrażu. Manipulacja przestrzenią podczas urządzania wnętrza, w tym przypadku z pewnością zakończy się sukcesem.

Ostatnim rodzajem omawianych schodów są schody dywanowe. Charakteryzują się regularną grubością stopni oraz podstopni, a także brakiem policzków (czyli obudowy boków). Jest to doskonała alternatywa dla minimalistów, ceniących sobie prostotę. Schody dywanowe idealnie sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach, efektywnie je podkreślając oraz dodając elegancji. Konstrukcja schodów drewnianych dywanowych sprawia wrażenie masywnej i solidnej. Na pierwszy rzut oka przypominają spływający w dół dywan, skąd wzięła się właśnie ich potoczna nazwa.

Konstrukcja schodów drewnianych - montaż i cena

Samonośna konstrukcja schodów drewnianych

Zazwyczaj decydując się na drewniane schody samonośne lub na beton, warto zastanowić się, czy chcemy zainwestować w gotowe, czy może skorzystać z usługi firmy zajmującej się tworzeniem tego typu projektów. Wybierając drugą opcję, konieczny jest dokładny pomiar w miejscu, gdzie zaplanowane są schody. Czas oczekiwania na zamówione schody drewniane na beton z projektu trwa około miesiąca. Należy pamiętać, że montaż schodów wykonuje się podczas budowy domu na etapie zamknięcia budynku w surowym stanie. Często wykończenie następuje już po położeniu podłóg oraz podłączeniu centralnego ogrzewania. Co ciekawe, dobrze wykonane schody drewniane na beton są w stanie wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat!

Inaczej niż w przypadku schodów na beton, wszystkie rodzaje schodów samonośnych montuje się na ostatnim etapie prac wykończeniowych domu lub mieszkania. Drewniane schody samonośne w wersji prostej są najłatwiejsze do zamontowania. Posiadają wygodną konstrukcję policzkową. Dwie belki policzkowe o grubości ok. 5 cm, łączy się ze stopniami oraz podstopniami. Na koniec wystarczy dokładne przytwierdzenie schodów do posadzki oraz do podestu na piętrze i gotowe. Schody zabiegowe cechuje ten sam model konstrukcyjny jak w przypadku schodów prostych. Najczęściej stopnie oraz podstopnice wsuwa się w wydrążone w belkach policzkowych gniazda.

Inaczej wygląda montaż schodów drewnianych kręconych. Wyposażone są one w słup centralny, wokół którego osadzone są stopnie. Słup powinien być zamocowany do posadzki oraz stropu, ponieważ pełni funkcję nośną schodów. Jest to wspornikowa konstrukcja schodów drewnianych. Stopnie przytwierdzane są do niego w sposób wachlarzowy. Schody samonośne ażurowe posiadają często konstrukcję drabiniastą. Są to dwie belki policzkowe łączące stopnie. Nie posiadają podstopnic. Popularnym zastosowaniem jest wykorzystanie ich np. na strych, ponieważ mogą występować w wersji składanej.

Schody samonośne drewniane mają specuficzną konstrukcję. Ich sposób montażu jest dość skomplikowany i warto go zlecić profesjonalistom w tej dziedzinie
Schody samonośne drewniane - cena, konstrukcja, sposób montażu

Z kolei schody dywanowe przytwierdzane są do ściany przy pomocy specjalnych metalowych wsporników. Powoduje to odsunięcie od ściany boku schodowego na odległość ok. 2 – 3 cm. Podczas sprzątania ściana łatwo się przez to brudzi, dlatego należy mieć to na uwadze. Stopnie łączone są z podstopniami specjalnymi śrubami monterskimi, a cała konstrukcja montowana jest na posadzkę oraz strop. Samodzielny montaż schodów samonośnych może potrwać max. 2 dni, w zależności skomplikowania konstrukcji. Jest znacznie mniej uciążliwy niż wykańczanie tradycyjnych schodów betonowych. Sprawdź także więcej informacji na temat rodzajów schodów drewnianych.

Cena schodów drewnianych

Schody na zamówienie, podyktowane indywidualnym wymarzonym projektem, zwykle są bardzo drogie. Nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję. Na szczęście producenci oferują mnóstwo różnego rodzaju modeli gotowych schodów drewnianych. Co więcej, nie tylko na stronie producenta, ale także w większych marketach budowlanych można spotkać zestawy warte uwagi. Większość z nich bez problemu zamontujemy samodzielnie, wspomagając się załączoną instrukcją obsługi.

Cena schodów drewnianych uzależniona jest od wielu czynników. Zwykle jest to rodzaj drewna, stopień skomplikowania konstrukcji, ilość zdobień oraz kształt schodów. Jednymi z droższych będą schody wykonane z dębu. Dla przykładu za proste bukowe schody na konstrukcji drewnianej zapłacimy ok.  500 zł – 4 tys. zł. Schody zabiegowe z drewna jesionowego w kształcie litery „U” kosztują ok. 12 tys. zł. Można spotkać także schody zabiegowe z konstrukcją ze stali (z 12 stopniami) oraz regulowaną wysokością za ok.  3 000 zł.

Schody kręcone są już znacznie droższe. Na popularnych aukcjach internetowych można znaleźć modele, gdzie cena schodów drewnianych oscyluje w granicach 4 tys. - 10 tys. złotych. Konstrukcja ażurowa jest jeszcze droższa niż w przypadku kręconych. Koszt ten wynosi od 5 tys. do nawet 15 tys. złotych. Z kolei schody drewniane dywanowe, mogą nas kosztować ok. 6 tys. - 25 tys. Natomiast cena schodów drewnianych na beton, czyli stopni nakładanych na betonową powierzchnię, jest składową cen materiału (ok. 2 000 zł dąb, a 1 000 zł jesion, buk i sosna), robocizny (ok. 400 zł – 800 zł) oraz ewentualnej balustrady (ok. 2 000 zł z montażem).

Co wyróżnia schody samonośne od tradycyjnych?

Schody samonośne wyróżniają się prostym i szybkim montażem oraz funkcjonalnością. Potrafią ozdobić niejedno wnętrze, zarówno tradycyjne, jak i to bardziej nowoczesne. Poza tym schody samonośne są lekkie, co zalicza się do ich zalet. Umiejętnie dobrana konstrukcja schodów drewnianych sprawi, że nawet maleńkie pomieszczenie znacznie zyska na atrakcyjności oraz optycznie ulegnie powiększeniu. Taka manipulacja przestrzenią zwykle wykonywana jest przez osoby, zajmujące się aranżacją wnętrz.

Konstrukcja samonośna wyróżnia się przede wszystkim tym, iż doskonale potrafi wkomponować się w nowoczesne wnętrze. Dobrze wygląda również w aranżacjach rustykalnych. Drewniane schody samonośne wykorzystuje się najczęściej w domkach letniskowych o małych powierzchniach oraz przy użytkowym poddaszu. Oszczędność miejsca jest przecież w tym wypadku bardzo ważna. Konstrukcja samonośna nadaje wnętrzu nieprzeciętnego charakteru. W tej kwestii można nawet puścić wodze swojej fantazji, zlecając wykonanie projektu schodów swoich marzeń. Profesjonalista wyprofiluje je w taki sposób, że nie będą przytłaczać niewielkiej powierzchni, lecz efektywnie ją ozdobią. Niezwykle ciekawy kształt posiadają dwubiegowe schody zabiegowe, schody o konstrukcji ażurowej oraz schody kręcone (spiralne).

Powyższa analiza powinna pomóc w rozwianiu pojawiających się ewentualnych wątpliwości odnośnie wyboru rodzaju schodów. Producenci zadbali o to, aby wybór był szeroki. Od prostych po schody zabiegowe, dywanowe, ażurowe albo schody spiralne. Można dopasować je do każdego wnętrza i każdej wielkości pomieszczenia. Owszem cena schodów drewnianych nie jest niska, jednak czasem warto porządnie zainwestować. W końcu schody stanowią swego rodzaju wizytówkę naszego domu. Piękne schody drewniane z pewnością nie umkną uwadze gości oraz nieustannie będą cieszyć oko gospodarzy. Jest to inwestycja na długi czas, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zafundować sobie odrobinę luksusu.

ikona podziel się Przekaż dalej