Schody spiralne – rodzaje, zalety, wady, opinie, ceny, porady
Schody do domu z piętrem są niezwykle ważnym elementem jego budowy. Pełnią bowiem wówczas funkcję nie tylko praktyczną, ale też dopełniają wystrój całego wnętrza. Ludzie często decydują się dziś na schody spiralne. Jakie są opinie na ich temat oraz czy schody kręte w ogóle mają… sens?
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.

Schody spiralne - informacje
Rodzaje schodów do domu
Zanim przejdziemy do omawiania zagadnienia, warto wymienić wszystkie schody, które można postawić w domu:
- schody jednobiegowe, dwubiegowe i trójbiegowe,
- schody kręcone,
- schody zabiegowe.
Schody zwane kręconymi nazywane są także spiralnymi. Często mówi się o nich, że są to schody okrągłe bądź na planie koła. Najczęściej ich stopnie występują w wielu kształtach – od trapezu, przez trójkąt, a na półkolach kończąc. Montuje się je wokół słupa, który musi zostać umieszczony w samym środku otworu stropowego. Żeby umożliwić bezpieczne korzystanie z nich, można zdecydować się także na poręcze oraz balustrady.
Warto zdecydować się na kupno gotowych schodów do zamontowania, produktów modułowych bądź po prostu zlecić komuś ich wykonanie – według potrzeb domu i własnej estetyki. Pamiętaj o tym, że inne rodzaje schodów (jak schody prefabrykowane) potrzebują wylewania betonu czy długotrwałych prac budowlanych. Schody spiralne z kolei ustawia się szybko, często z gotowych elementów – wystarczy je tylko odpowiednio ze sobą… połączyć. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach.
Zalety schodów kręconych
Jak wiadomo, opinie na temat schodów spiralnych są różne – jedni wypowiadają się o nich w samych superlatywach, a inni zdecydowanie odradzają zakupu.Niewątpliwie, schody kręcone wyróżniają się swoim designem. Tworzą nie tylko ozdobę pomieszczenia, ale i spełniają jednocześnie bardzo praktyczną funkcję. Schody spiralne niemal „wiszą” w powietrzu, nadając przestrzeni przestronności i niebywałej lekkości. Okrągłe modele potrafią przyciągnąć spojrzenie! Bardzo dobrze wyglądają schody wykonane z drewna (np. schody dębowe) lub schody drewniane połączone z metalowymi elementami – takie rozwiązanie sprawdzi się w stylistyce zarówno minimalistycznej, jak i nowoczesnej.
Kolejną zaletą jest ich stosunkowo nieduża… wielkość. Schody spiralne są zatem świetnym rozwiązaniem do małych przestrzeni, gdzie tradycyjne schody na pewno by się nie sprawdziły. Solidnie oraz dobrze zamontowane schody pozwolą na intensywne użytkowanie i w kwestii bezpieczeństwa nie będą ustępowały zupełnie niczym schodom klasycznym. Zalety schodów spiralnych to zatem niewielkie wymiary – dzięki temu nie oszpeci się wnętrza domu. Schody wykonane na planie koła mogą zostać ozdobione finezyjnie wygiętą poręczą oraz eleganckim słupem centralnym, od którego będą odchodziły stopnie o wybranym kształcie. Całość na pewno doda pomieszczeniu lekkości i dynamizmu, ale też industrialnego szyku! Sprawdź także ten artykuł o rodzajach schodów wewnętrznych w domu.
Wady schodów spiralnych
Schody spiralne nie są niestety aż tak przestronne, jak tradycyjne. Należy więc pamiętać o tym, że ciężko będzie na nich wyminąć się dwóm osobom. Trudne będzie także wniesienie (bądź wyniesienie) czegokolwiek po schodach – niestety, ale nie ma na nich możliwości swobodnego manewrowania. Niewielki rozmiar staje się zatem nie tylko zaletą, ale po części również wadą. Chodzi właściwie o sam skręt schodów, który jest dość kłopotliwy podczas remontu – wniesienie dużej kanapy bądź mebli może okazać się nawet… niemożliwe! Warto zatem tak zaplanować schody spiralne, żeby uwzględniały podobne sytuacje. Spiralne schody to mimo wszystko wybór wart rozważenia.

Czy schody spiralne mają jeszcze jakieś wady? Owszem, są one dość strome – mogą zatem stać się ciężką do pokonania przeszkodą dla mniej sprawnych domowników (starsi ludzie, dzieci). Nie świadczy to jednak o tym, że schody są niebezpieczne! Gdy zamontujesz do nich poręcze lub balustradę na pewno zminimalizowane zostanie ryzyko przypadkowego upadku.
Schody kręcone - co warto wiedzieć?
Schody drewniane kontra schody metalowe
To doskonała propozycja dla miłośników tradycji, natury i popularnego stylu ekologicznego. Idealnie sprawdzają się w połączeniu z aranżacją skandynawską. Warto pokryć schody spiralne bezbarwnym lakierem, żeby uwydatnić słoje. Drewno wysokiej jakości będzie prezentowało się elegancko samo w sobie. Równie dobrym pomysłem są drewniane schody w kolorze… białym! Mogą także zostać wykonane z pobielonego drewna. To świetne uzupełnienie stylu prowansalskiego czy rustykalnego. Bez problemu dopasujesz je również do minimalistycznego wystroju mieszkania. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.
Doskonale wyglądają wykonane ze stali, odgrywając główną rolę w industrialnym i nowoczesnym pomieszczeniu. To świetne rozwiązanie, jeżeli posiadasz w domu małe zwierzęta. Schody z metalu mogą zostać kunsztownie ozdobione bądź pełnić swoją funkcję w formie minimalistycznej. Schody metalowe można połączyć również z wcześniej wspomnianym drewnem! Taki „miks” podkreśli elegancję aranżacji mieszkania, a także na pewno będzie bardzo ciekawie się prezentował – nie przysłaniając przy tym światła oraz nie przytłaczając przestrzeni.
Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.
Standardowe wymiary i koszta schodów
Schody spiralne powinny mieć ok. 80 cm szerokości (i więcej). Tylko taki wymiar pozwoli bowiem na swobodę w poruszaniu się po nich. Maksymalna wysokość stopni to z kolei 19 cm – warto o tym pamiętać, ponieważ wchodzenie po wyższych schodkach będzie dość męczące, a z czasem na pewno bardzo… uciążliwe. Stopnie muszą być na tyle szerokie, żeby zmieściła się na jednym cała stopa. Aby wygodnie stawiać kroki, każdy schodek powinien mieć minimum 25 cm szerokości. Jeśli chodzi o poręcz pomagającą podtrzymywać się i zabezpieczać przed upadkiem, musi ona zostać zamontowana na wysokości ok. 90 cm – inaczej będzie zwyczajnie... niefunkcjonalna.
Ostateczna cena schodów spiralnych uzależniona jest przede wszystkim od:
- projektu,
- rodzaju materiałów,
- wielkości schodów,
- wysokości i szerokości stopni,
- obecności podstopni.
Najtańszy koszt schodów spiralnych to wydatek ok. kilku tysięcy złotych (np. stopnie z drewna bukowego połączone metalową konstrukcją). Większe schody (ok. 200 cm) z metalu bądź wysokiej jakości drewna, balustradą i nietypowym wykończeniem to z kolei cena minimum… 20000 tysięcy złotych. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.
Powiązane artykuły
-
Renowacja schodów drewnianych krok po kroku – poradnik praktyczny
-
Jakie schody zajmują najmniej miejsca? Najlepsze propozycje
-
Jakie są optymalne wymiary schodów?
-
Jakie oświetlenie schodów sprawdzi się najlepiej w domu? Sprawdzamy!
-
Schody kręcone czy zabiegowe? Zobacz wady, zalety i ceny
-
Schody modułowe - rodzaje, ceny, opinie, elementy składowe, porady
-
Schody na poddasze - rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Schody młynarskie - rodzaje, opis, ceny, opinie, najlepsi producenci
-
Schody półkowe - zalety, wady, opinie, cena, montaż krok po kroku
-
Schody dębowe - ceny, opinie, zalety, wady, na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?
-
Nowoczesne schody - przegląd modnych rozwiązań, opinie, ceny, materiały
-
Schody jesionowe - zalety, wady, opinie, cena, porady
-
Schody granitowe - opinie, ceny, właściwości, porady przed wyborem
-
Schody ażurowe - co warto wiedzieć?
-
Schody stalowe - zalety, wady, opinie, ceny, porady przy wyborze
-
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje
-
Schody kacze - rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka, porady
-
Schody policzkowe - opis, rodzaje, opinie, ceny, porady
-
Co położyć na schody zewnętrzne zamiast płytek? Praktyczne wskazówki
-
Schody dwubiegowe - zalety, wady, opinie, charakterystyka
-
Schody marmurowe - rodzaje, ceny, opinie, charakterystyka, porady
-
Schody jednobiegowe - zalety, wady, opinie, projekty, porady
-
Schody wachlarzowe - opis, opinie, ceny, porady przy planowaniu
-
Schody betonowe zewnętrzne i wewnętrzne - cena, rodzaje, wykonanie, wykończenie
-
Schody bukowe – opinie, zalety, wady, ceny, porady
-
Schody podwieszane – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Szklane schody wewnętrzne - opinie, ceny, wymagania, porady
-
Schody systemowe modułowe – rodzaje, ceny, opinie, porady
-
Schody nożycowe strychowe - rodzaje, ceny, opinie, rozmiary, producenci
-
Wykończenie schodów zewnętrznych krok po kroku? Materiały, porady ceny