Czym właściwie są schody strychowe?

Najczęściej są to lekkie konstrukcje, które wymagają montażu w otworze stropowym. Nie potrzebują drzwi. Składają się ku górze lub na stałe spoczywają w jednym miejscu. Zajmują znacznie mniejszą powierzchnię niż standardowe schody na poddasze użytkowe. Dzięki temu możemy montować je w korytarzach, pokojach, a nawet w większych garderobach.

Schody strychowe nie są wykonane z myślą o codziennym użytkowaniu. Z pewnością nie będą tak wygodne jak stacjonarne schody wewnętrzne. Inny będzie ich kąt nachylenia, szerokość oraz rozmiar stopni. Drabinka ma zazwyczaj ok. 40 cm szerokości. Szerokość stopni waha się pomiędzy 33, a 36 cm. Odległość pomiędzy stopniami schodów strychowych dochodzi do 27 cm. Pomiędzy górnym schodkiem, a klapą zazwyczaj pozostaje przynajmniej 10 cm przestrzeni. Jest ona niezbędna dla prawidłowego zamykania składanych schodów.

W ofertach handlowych znajdziemy różnorodne schody strychowe. Jednak ich szerokość, odstępy pomiędzy stopniami są zazwyczaj bardzo zbliżone. Z tego powodu tego typu schody nie nadają się do codziennego użytku.

Rodzaje schodów na poddasze

Najważniejszym kryterium podziału jest tu rodzaj konstrukcji. W ofertach sprzedaży znajdziemy strychowe schody składane oraz nieskładane. Do grupy produktów składanych należą:

Schody segmentowe – cieszą się największą popularnością wśród klientów. Dzięki temu w ofertach handlowych pojawił się bardzo szeroki wybór tego typu produktów. Segmentowe schody są łatwe w montażu, a po złożeniu całkowicie chowają się w suficie. Dzięki temu schody segmentowe nie zajmują przestrzeni na podłodze i mogą być stosowane w szczególnie małych pomieszczeniach. Tego rodzaju schody na poddasze składają się z kilku segmentów (najczęściej trzech), które nakładają się na siebie i składają ku górze. W ofertach producentów takich jak Fakro znajdziemy dobrej schody segmentowe z klapami powleczonymi materiałem termoizolacyjnymi. Tego rodzaju rozwiązanie idealnie sprawdza się w przypadku wnęk prowadzących na nieogrzewane poddasze.

Niestety schody segmentowe mają także podstawową wadę. Jest nią trudność podczas składania i rozkładania. Co prawda, klapa schodów segmentowych posiada specjalny odciążnik, który ułatwia rozkładanie. Jednak owa czynność wymaga użycia siły fizycznej. Dlatego tego typu schody na poddasze nie będą optymalnym rozwiązaniem w przypadku osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Schody nożycowe – są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż ich segmentowe odpowiedniki. Nie ograniczają nadmiernie przestrzeni użytkowej, a dzięki temu mogą znaleźć zastosowanie w szczególnie małych pomieszczeniach. Schody nożycowe posiadają mechanizm odciążający. Jego dodatkowym zadaniem jest też możliwość pozostawienia w dowolnej pozycji uchylenia. Dzięki temu schody nożycowe są łatwiejsze w rozkładaniu oraz składaniu. Ich nowoczesna konstrukcja idealnie sprawdza się w większych otworach sufitowych, w których montaż dużych schodów segmentowych niebyły zbyt wygodnym rozwiązaniem.

Schody harmonijkowe – to rozwiązanie dedykowane do szczególne ograniczonych przestrzeni. Tego rodzaju schody na strych składają i rozkładają się na kształt harmonijki. Z reguły przybierają niewielkie rozmiary i są łatwe w obsłudze. Harmonijkowe schody na poddasze posiadają lekkie, a jednocześnie trwałe stopnie. W ofertach większych firm takich jak Fakro (produkujących schody i okna dachowe) znajdziemy schody harminijkowe ze stali oraz z aluminium.

W ofertach sprzedaży znajdziemy także stacjonarne schody strychowe, czyli tak zwane schody młynarskie.

Schody młynarskie – służą do stacjonarnego montażu. Są rozwiązaniem dedykowanym dla niewielkich pomieszczeń, w których występuje potrzeba regularnego wchodzenia na poddasze. Schody młynarskie nie wymagają obsługi, zawsze są gotowe do użytku. W swoim kształcie przypominają tradycyjną drabinę. Trwały montaż sprawia, że schody młynarskie nabierają szczególnej stabilności.

Podział ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji

Schody strychowe można podzielić także ze względu na rodzaj materiału. W ofertach producentów znajdziemy schody drewniane oraz metalowe.

Drewno – to bardzo wdzięczny materiał na schody o szerokich możliwościach wykorzystania. Drewniane schody na poddasze z reguły wykonuje się z buku, sosny lub świerku, czyli z drzew rodzimych. Ich autem jest łatwość dopasowania do aranżacji budynku. Drewniane schody na poddasze dobrze komponują się z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrz. Mogą posiadać naturalną barwę, która podkreśla naturalistyczną stylistykę aranżacyjną. Warto także dodać, że schody drewniane są nieco tańsze niż ich pozostałe odpowiedniki. Większość modeli dostępnych w ofertach handlowych można kupić w postaci surowej. Drewno użyte do produkcji nie jest zaimpregnowane ani pomalowane preparatem barwiącym. Niezabezpieczona drewniana drabinka jest podatna na ataki wilgoci. Dlatego po zakupie zaleca się samodzielne nałożenie impregnatu lub lakierobejcy.

Metal – schody strychowe mogą zostać wykonane ze stali lub aluminium. Lepszej jakości produkty odznaczają się dużą odpornością na obciążenia oraz uszkodzenia mechaniczne. Produkty z metalu nie wymagają malowania ani dodatkowego zabezpieczania zaraz po zakupie. Dobrze komponują się z nowoczesnymi elementami wyposażenia. Ich docenianym atutem jest łatwość utrzymania w czystości. Na schody metalowe nie przykleja się brud, a powierzchniowe plamy można usunąć przy pomocy domowych detergentów. Jedynym istotnym minusem schodów metalowych jest wyższa cena zakupu.

Schody na poddasze mogą być zrobione z wielu różnych materiałów. Powinny być lekkie, wygodne i niezbyt duże, żeby nie zajmowały zbyt wiele miejsca.
Schody strychowe na poddasze - co i za ile wybrać?

A może schody modułowe?

Schody modułowe rozpoznamy po tym, że ich konstrukcja nośna podpiera się na środku stopni. Metalowe wsporniki mogą zostać umieszczone w ścianie lub w podłodze (przy pomocy pionowego słupka). Schody modułowe są produktami stacjonarnymi. Dobrze sprawdzają się w większości pomieszczeń mieszkalnych. Specjalnie przygotowane moduły ułatwiają, a jednocześnie przyspieszają montaż. Niektóre modele posiadają dodatkowe poręcze, które sprawiają, że stopnie stają się bezpieczniejsze dla dzieci.

Nowoczesny design oraz różnorodność produktów modułowych sprawiają, że tego typu schody świetnie sprawdzają się na poddasze oraz na antresole.

Warto także dodać, że schody modułowe mogą zostać wykonane z elementów drewnianych, metalowych, bądź z połączenia obydwu materiałów.

Rozwiązanie szyte na miarę potrzeb inwestora

Schody strychowe są dostępne w wielu kształtach, rodzajach i możliwościach zastosowania. Każdy inwestor powinien dokonać wyboru produktu, który będzie najlepiej dopasowany do jego potrzeb, rozmiaru otworu stropowego oraz przestronności pomieszczenia. Każda drewniana drabinka, czy schody z metalu mogą stać się funkcjonalnym elementem wyposażenia. Jednak warto dobrać je pod kątem kilku ważnych wymiarów. Przed zakupem zwróćmy szczególną uwagę na:

 • Wymiary otworu sufitowego.
 • Wysokość pomieszczenia.
 • Wymiary klapy.
 • Wysokość klapy.
 • Wymiary stopni (wysokość, grubość, szerokość, odległość pomiędzy stopniami).
 • Rozmiar schodów po rozłożeniu.
 • Usytuowanie schodów po rozłożeniu.
 • Odległość rozłożonych schodów od ścian.

Każdy z powyższych parametrów może wpływać na komfort użytkowy. Dlatego przed zakupem upewnijmy się, że konkretny model schodów będzie pasował do naszego pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego sprzedawcy.

Ile kosztują schody strychowe?

Koszt schodów strychowych jest uzależniony od materiału użytego do produkcji. Orientacyjny cennik przedstawia się następująco

 • Segmentowe schody drewniane (np. firmy Fakro) – 200 do 400 zł.
 • Segmentowe schody metalowe – 500 do 800 zł.
 • Schody nożycowe bądź harmonijkowe – 600 do 1 000 zł.
 • Drewniane schody modułowe – 800 do 1 500 zł.
 • Metalowe bądź metalowo drewniane schody modułowe 1 000 do 2 500 zł.

Powyższy cennik przedstawia jedynie wartości orientacyjne produktów ze średniej półki cenowej. Koszty zakupu lepszej jakości schodów mogą być nieco wyższe. Pamiętajmy też, że na cenę całego przedsięwzięcia wpływa także koszt montażu. W niektórych wypadkach schody na poddasze zostają zamontowane przy okazji wykonywania innych prac (np. remont domu, okna dachowe montowane na nowym poddaszu).

Kilka spraw o których warto pamiętać podczas zakupu

Przed zakupem schodów strychowych warto zwrócić uwagę na dopuszczalne obciążenie. To dość istotny parametr, który musi zostać podany na opakowaniu każdego produktu. Oznaczenia dotyczą zarówno maksymalnego obciążenia całych schodów, jak i obciążenia pojedynczego stopnia. Wartość maksymalna musi przekraczać wagę najcięższego użytkownika. Obciążenie jednego stopnia z drewna oscyluje wokół 150 kg. Z kolei maksymalne obciążenie stopni metalowych zwiększa się do wartości 200 kg. Całkowite obciążenie schodów strychowych może wahać się pomiędzy 250, a 500 kg. Dlatego przed zakupem dobrze byłoby ustalić, czy na poddasze będą wnoszone cięższe przedmioty. Jeśli tak, wówczas wybierzmy masywniejsze schody strychowe z metalu.

Kolejna ważna kwestia dotyczy specyfiki klapy, która uszczelnia otwór w stropie. Metalowa bądź drewniana drabinka może przybierać zróżnicowany design. Jednak znacznie istotniejszym parametrem będzie stopień termoizolacji klapy. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsza utrata energii grzewczej. Zwróćmy na to szczególną uwagę w przypadku wyboru schodów na nieogrzewane poddasze. Właz będzie odpowiednikiem drzwi, przez które będzie ulatywało najwięcej ciepła. Klapy w tańszych modelach nie zapewniają dostatecznej izolacji termicznej. Ich montaż może się wiązać z dużymi stratami ciepła w sezonie zimowym, a co za tym idzie, także z obniżeniem temperatury w pomieszczeniu.

Ostatnia istotna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę to jakość wykonania. Schody strychowe są tworzone przez wielu producentów. Do znanych i docenianych marek należy Fakro, Cora, OptiStep oraz Kronmat. W ofercie większości owych producentów znajdują się też okna dachowe. Warto pamiętać, że zakup u renomowanego producenta to gwarancja lepszej jakości i dłuższej żywotności produktu.

ikona podziel się Przekaż dalej