Schody w salonie – wady i zalety

Opinie o schodach w salonie są bardzo różnie. Jedni przekonują, że to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na zaoszczędzenie miejsca, a na dodatek same schody mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym. Inni wskazują na to, że salon będzie musiał w takim razie częściowo przejąć funkcję korytarza.

Nowoczesne schody w salonie faktycznie bardzo dobrze się prezentują. Na dodatek pozbycie się ściany zmniejsza ograniczenia – możesz wnieść na piętro nawet naprawdę duże meble. Warto jednak pamiętać, że schody powinny być zaaranżowane w taki sposób, by pasowały do całości. Należy przemyśleć to wcześniej, już na etapie budowy domu. Wtedy decyduje się o ich kształcie i konstrukcji. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Tradycyjne czy nowoczesne schody w salonie?

Jak wybrać projekty domów ze schodami w salonie? Będące obecnie w trendach aranżacje salonu znajdują się na przeciwległych biegunach. Z jednej strony modna jest klasyka, z drugiej nowoczesność i minimalizm. W tym pierwszym przypadku schody najczęściej są betonowe lub żelbetowo-płytowe. Są najłatwiejsze do wykonania i najbardziej tradycyjne. Mają standardowy kształt i są zabudowane do samej podłogi. Przestrzeń pod nimi można wykorzystać na przykład na szafę. Schody tego rodzaju mogą być wykończone płytkami, drewnem, panelami czy na przykład wykładziną.

Bardziej nowoczesne są schody bez zabudowanego dołu. To na przykład schody prefabrykowane, wykonane z elementów metalowych lub z drewna. Są od razu gotowe do zamontowania i nie trzeba budować ich wcześniej. Tego rodzaju schody nie mają żadnego wykończenia. Do tego rodzaju należą także schody kręcone. Są świetnym rozwiązaniem do minimalistycznych wnętrz, nadają się także do małych pomieszczeń i mieszkań, na przykład z antresolą. Sprawdź także ten artykuł z pomysłami na schody wewnętrzne.

Aranżacje salonu – schody drewniane

Schody drewniane to świetne rozwiązanie do mieszkań w stylu skandynawskim, ale nie tylko. Drewno wszędzie wspaniale się sprawdza. Jest trwałe, ciepłe, ładnie się prezentuje. Oczywiście wymaga odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji, ale może wytrzymać naprawdę wiele lat.

Schody drewniane to zarówno schody prefabrykowane, czyli budowane z gotowych elementów, jak i betonowe, wykładane deskami parkietowymi i listwami. I w jednym i w drugim przypadku trzeba zaufać specjaliście, ponieważ samodzielne położenie schodów drewnianych jest trudniejsze, niż się wydaje. Z drewna można wykonać także stopnie na schody kręcone. To dobre rozwiązanie – w stylu skandynawskim dopasuje się do kolorystyki, w rustykalnym, romantycznym i klasycznym wspaniale będzie wyglądać na tle drewnianych mebli i podłóg. Ze schodami drewnianymi dobrze łączy się zarówno drewniana podłoga, jak i na przykład płytki.

W tabeli poniżej przedstawione są ceny wykonania schodów drewnianych. Są to uśrednione ceny wyliczone dla schodów o 17 stopniach standardowej wielkości. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.

Wybrane rodzaje schodów drewnianych z cenami

Ceny schodów drewnianych

Oklejenie schodów betonowych drewnem

2500 zł drewno rodzime, 4000-5000 drewno egzotyczne

Schody drewniane pełne na konstrukcji drewnianej

6000 - 10000 zł drewno rodzime (buk lub dąb/jesion), 9000-15000 drewno egzotyczne

Schody drewniane prefabrykowane

1200-3000 zł

Drewniane schody w salonie, wpisujące się w aranżacje salonu oraz możliwości wykończenia, materiały, koszty oraz montaż
Schody w salonie - rodzaje, materiały, opinie, ceny, inspiracje

Schody w salonie: płytki

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek różnego rodzaju. Mogą to być zarówno płytki ceramiczne, jak i wykonane z kamienia naturalnego. Schody granitowe wspaniale prezentują się w mieszkaniach w stylu minimalistycznym, są bowiem bardzo ciemne. Warto się nad nimi zastanowić, ponieważ granit jest niezwykle wytrzymały i odporny na ścieranie. Ciekawym rozwiązaniem jest sięgnięcie po kamienie szlachetne – trawertyn czy marmur. To raczej rozwiązanie do większych domów, urządzonych w stylu klasycznym i bardzo eleganckich.

Są dwa rodzaje płytek, które można wykorzystać na schody. Jedną z opcji jest założenie zwyczajnych płytek podłogowych i wykończenie brzegów listewką aluminiową. Drugą – zastosowanie specjalnych płyt dedykowanych na schody. Mają także podstopnicę i cokoły – prawy i lewy, idealnie dopasowane do typowego kształtu schodów, więc nie trzeba ich przycinać. Ich wadą jest jednak znacznie wyższa cena.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

W poniższej tabelce przedstawione są ceny wykończenia schodów betonowych o 17 stopniach standardowej wielkości płytkami różnego rodzaju. Cena jest orientacyjna i obejmuje zakup materiałów i robociznę, bez wykonania konstrukcji betonowej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o kosztach schodów prefabrykowanych?

Sposoby wykończenia schodów betonowych oraz ceny

Cena wykończenia schodów betonowych

Ceramiczne płytki podłogowe

Około 900 zł

Stopnice ceramiczne

Około 1500 zł

Schody marmurowe

Około 5000 zł

Schody granitowe

Około 2800 zł

Schody trawertynowe

Około 4700 zł

Inne pomysły na schody w salonie

Bardzo ciekawym rozwiązaniem do salonu są wszystkie schody ażurowe. Otwierają one przestrzeń w salonie. Mogą prowadzić na górę w mieszkaniach z antresolą lub po prostu do otwartego korytarza lub przestrzeni wspólnej. Stopnie mogą być umieszczone na swojego rodzaju stelażu lub po prostu przymocowane na kołkach do ściany, dzięki czemu wyglądają, jakby unosiły się w powietrzu.

Stopnie mogą być wykonane z drewna lub metalu, można także zrobić szklane schody. To inspiracje raczej rodem z filmów, ale są możliwe do wykonania. Szklane schody ładnie się prezentują. Muszą być zrobione z najwyższej jakości szkła hartowanego, by były trwałe. W tym przypadku ceny są ustalane indywidualnie – wszystko zależy od szerokości, kształtu i materiału, z jakiego zostały zrobione stopnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody