Rodzaje schodów zewnętrznych i wewnętrznych

Jakie schody wybrać?

Projekt domu wiąże się z odpowiednim wyborem schodów zarówno do wnętrza, jak i na zewnątrz. Szczególnie ważny jest wybór schodów do miejsca eksponowanego, reprezentacyjnego, które będzie świadczyć o domu i jego właścicielach. Będą to zarówno schody prowadzące do domu jak i schody w reprezentacyjnym pomieszczeniu, do którego wprowadzamy gości. W takich miejscach świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju schody gięte, które robią duże wrażenie estetyczne. Zajmują one więcej miejsca, lecz w pomieszczeniu reprezentacyjnym nie to jest najbardziej istotne. Jakie schody najlepiej sprawdzą się w miejscu reprezentacyjnym?

Rodzaje schodów zewnętrznych i wewnętrznych

  • Schody jednobiegowe to rozwiązanie najtańsze i jednocześnie najmniej wygodne z uwagi na konieczność pokonania całej długości schodów bez spocznika.
  • Schody dwubiegowe, schody dwubiegowe łamane lub schody trójbiegowe są znacznie wygodniejsze, gdyż mają podest spocznik pozwalający odpocząć w czasie wchodzenia. Schody te zajmują mało miejsca w mieszkaniu.
  • Schody wachlarzowe to schody gięte w łuk, dzięki czemu wyglądają bardzo efektownie. Z uwagi na szerokie stopnie są to schody dość wygodne, jednak zajmują dużo miejsca.
  • Schody zabiegowe przypominają nieco schody dwubiegowe, jednak spocznik zastąpiono tu stopniami o różnej szerokości. Dlatego też są to schody niewygodne. Zajmują jednak mniej miejsca niż schody wachlarzowe.
  • Schody kręte zajmują bardzo mało miejsca w domu, lecz są niewygodne do wchodzenia. Schody tego typu najczęściej można zakupić w postaci gotowej do samodzielnego montażu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Najlepsze schody reprezentacyjne

Do pomieszczenia reprezentacyjnego, które musi wyglądać szczególnie atrakcyjnie, wybiera się najczęściej efektowne schody gięte jak schody wachlarzowe lub schody zabiegowe. Schody wachlarzowe oparte na planie łuku ze stopniami w kształcie trapezu wyglądają bardzo efektownie. Ich wadą jest to, że zajmują bardzo dużo przestrzeni.  Dlatego też właściciele domów mniejszych decydują się na budowę schodów zabiegowych, które zajmują znacznie mniej miejsca, a jednocześnie są podobnie efektowne i ładne wizualnie. Wadą schodów zabiegowych jest mniejsza wygoda wchodzenia, gdyż na zakręcie stopnie mają różną szerokość. Są one szersze od ściany a węższe przy zakręcie. Niekiedy w miejscu zakrętu schodów tworzy się spocznik w postaci podestu, gdzie można odpocząć przy wchodzeniu.

Schody dywanowe

Idealnym rozwiązaniem do pomieszczeń reprezentacyjnych są schody dywanowe, które nie posiadają policzków, czyli bocznych stelaży, do których montowane są stopnie. Dzięki temu schody dywanowe sprawiają wrażenie jakby były zawieszone w powietrzu. Schody dywanowe wymagają więcej miejsca i solidnej konstrukcji. Schody tego rodzaju nie wymagają balustrady. Jednak dołączenie balustrady jest zalecane, jeśli ze schodów korzystają dzieci lub osoby starsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach półkowych?

Schody wachlarzowe - opis i rozwiązania konstrukcyjne

Najczęściej występujące rozwiązania konstrukcyjne

Schody wachlarzowe układają się w łuk, półkole lub elipsę. Same w sobie stanowią dekorację domu i nie wymagają dodatkowych ozdobników. Nie są to schody kręcone, które biegną wokół środkowego słupa i zajmują mało miejsca. Schody wachlarzowe wymagają dużo przestrzeni. Dlatego też buduje się je w miejscach, gdzie oszczędność miejsca nie odgrywa roli. Może to być obszerny hol lub duży taras. Zewnętrzne schody wachlarzowe zmieniają i uatrakcyjniają kształt budynku. Ciekawym rozwiązaniem konstrukcyjnym są schody wachlarzowe biegnące po obu stronach obszernego tarasu. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat różnego rodzaju schodów.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Schody wachlarzowe na wizualizacji projektu oraz ich konstrukcja i przeznaczenie oraz ceny schodów wachlarzowych i ich montażu
Schody wachlarzowe - opis, opinie, ceny, porady przy planowaniu

Z jakiego materiału budować schody wachlarzowe


Materiału jaki najczęściej stosuje się do budowy schodów wachlarzowych jest drewno, beton lub kamień:

  • schody wachlarzowe betonowe buduje się najczęściej jako schody zewnętrzne. Stanowią one trudne rozwiązanie konstrukcyjne, gdyż wymagają dokładnego zaprojektowania, odpowiedniego połączenia ze stropem i kilkutygodniowego dojrzewania mieszanki betonowej,
  • schody z kamienia buduje się zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Ich zaletą jest duża estetyka oraz łatwość utrzymania czystości. Wadą jest wysoka cena kamienia, dlatego też częste rozwiązanie konstrukcyjne go obłożenie kamieniem konstrukcji betonowej.

schody drewniane to najczęściej wybierane rozwiązanie konstrukcyjne, z uwagi na dużą estetykę. Schody drewniane najczęściej wykonuje się na konstrukcji betonowej.

Balustrady do schodów

Dla schodów wachlarzowych istotny jest dobór balustrady. Dla tego rodzaju rozwiązania najlepiej wyglądają balustrady ażurowe z drewnianą poręczą, które pasują do wnętrza i mebli.

Schody wachlarzowe schodzące na dół obszernym łukiem stwarzają niezwykle piękny efekt wizualny. Podnoszą atrakcyjność wnętrza lub otoczenia i czynią je niepowtarzalnym. Zajmują jednak wiele miejsca, dlatego też buduje się je w obszarach, gdzie oszczędność miejsca nie gra roli. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat schodów modułowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,1% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody