Schody zabiegowe, ale które?

Schody drewniane

Drewno od zawsze kojarzy się z ciepłem i przytulnym nastrojem. Jest najpopularniejszym materiałem na stopnie i barierki. W ofercie sprzedaży znajdziemy wdzięcznie wyglądające schody drewniane z rodzimych gatunków drewna (np. schody bukowe czy dębowe). Ich niezaprzeczalnym atutem okazuje się trwałość oraz wysokie walory dekoracyjne.

Konstrukcja wykonana z drewna wymaga regularnego zabezpieczania. Największą popularnością cieszy się wykończenie lakierem. Dzięki temu schody drewniane nabierają większej odporności i zyskują ciekawy efekt wizualny.

Gotowe schody metalowe

Schody zabiegowe mogą być też wykonane z połączenia drewna i metalu. Metalowa konstrukcja nośna zazwyczaj sprawia wrażenie lekkości i dobrze komponuje się w aranżacjach zainspirowanych stylem nowoczesnym. Całość dopełniają stopnice drewniane oraz drewniane wykończenie balustrad. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Niektóre schody modułowe posiadają także barierki z metalu lub szkła. Jednak jest to rzadziej stosowane rozwiązanie. Szczególnie gotowe schody z balustradami szklanymi okażą się także dość drogie w zakupie.

Wybierając gotowe schody modułowe, weźmy pod uwagę ich parametry techniczne i jakość zastosowanego materiału. Niektóre schody zabiegowe dobrze sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach, inne będą lepszym uzupełnieniem klasycznej antresoli.

Optymalna konstrukcja schodów

Schody łamane, schody wachlarzowe i zabiegowe

Projekt schodów może uwzględniać wiele rodzajów konstrukcji. Poniżej omówimy i porównamy trzy popularne propozycje, którymi są schody łamane, schody wachlarzowe oraz omawiane schody zabiegowe.

Schody łamane to rozwiązanie zawierające wygodny spocznik oraz równe wymiary stopni. Dzięki temu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz komfort użytkowy. Duży spocznik jest szczególnie polecany w przypadku aranżacji, po których przemieszczają się dzieci. Dzięki temu schody łamane posiadają dobre opinie i świetnie sprawdzą się przy wejściu na poddasze użytkowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Drugim popularnym rozwiązaniem są schody wachlarzowe. Jak sama nazwa wskazuje, stopnice drewniane układają się na kształt wachlarza. Pozwala to na uzyskanie ciekawych efektów wizualnych. Konstrukcja posiada nierównomierne rozmiary stopni, jednak pozostaje dość komfortowa w codziennym użytkowaniu. Przeglądając projekt tego typu produktów, zauważymy, że schody wachlarzowe wykorzystują dość dużą przestrzeń. Dlatego nie sprawdzą się na wąskich korytarzach czy pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach.

Schody zabiegowe w domu oraz gotowe schody, a także schody łamane i wachlarzowe do mieszkania i do domu
Schody zabiegowe - rodzaje, opinie, porady przy planowaniu i wykończeniu

Ostatnia popularna opcja to schody zabiegowe. W odróżnieniu do produktów wachlarzowych posiadają także równe stopnice drewniane. W miejscu zmiany kierunku występują stopnie o zmiennej szerokości. Schody zabiegowe nie posiadają spocznika, dlatego nie będą tak wygodne jak schody łamane. Jednak zajmują znacznie mniej miejsca i z łatwością zastąpią schody wachlarzowe. Sprawdzą się zarówno na niewielkim korytarzu, jak i otwartym salonie prowadzącym na antresole. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach drewnianych.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Modułowe schody drewniane

Wykończenie schodów można wykonać na indywidualne zamówienie (otrzymamy projekt i schody dopasowane do specyfiki pomieszczenia). Dużą popularnością cieszą się też gotowe produkty modułowe. Dostępne w ofertach sprzedaży schody drewniane można dopasować do większości aranżacji. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa dla rozwiązań wykonywanych na indywidualne zamówienie.

Modułowe stopnice drewniane dopasujemy do charakterystyki pomieszczenia. Standardowy projekt tego typu rozwiązań umożliwia zastosowanie w budynkach o typowych gabarytach. Dużą popularnością cieszą się tu lekkie schody bukowe i dębowe. Warto pamiętać, iż są to jedne z najtrwalszych gatunków drewna rodzimego. Schody bukowe świetnie sprawdzą się w przypadku aranżacji o normalnym natężeniu ruchu. Wykończenie drewnem rodzimym daje także większą łatwość dopasowania schodów do specyfiki aranżacyjnej.

Wybierając gotowe schody modułowe, zyskujemy wiele możliwości. Bogata oferta sprzedaży sprawia, że konstrukcja może być dopasowana do naszych wymagań estetycznych oraz użytkowych. Modułowe wykończenie okazuje się też atrakcyjne cenowo. Dla przykładu, proste schody bukowe o zabiegowym kształcie można zakupić już od kwoty 1 500 zł. Z pewnością jest to warta uwagi alternatywa dla schodów produkowanych na indywidualne zamówienie. Indywidualny projekt lepiej sprawdzi się w przypadku bardziej wymyślnych konstrukcji, takich jak chociażby schody dywanowe. Sprawdź także ten artykuł o schodach spiralnych.

Istotne wymiary schodów

Wygodne schody zabiegowe czy wachlarzowe powinny posiadać odpowiednie wymiary stopni. Jest to jeden z ważniejszych aspektów, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Powszechnie przyjmuje się, że optymalna wysokość stopnic wynosi 15 do 16 cm. Stopnie o wysokości 17 cm są już przeciętne, a o wysokości 19 cm podrzędne.

Z punktu widzenia komfortu użytkowego, ważna jest także szerokość stopni. Wartość w przedziale 30-32 cm uważa się za bardzo wygodną. Stopnie szerokości 29 cm będą przeciętne, a 25 cm podrzędne.

Warto także dodać, iż szerokość stopni zabiegowych zmierzona w odległości 40 cm od balustrady powinna wynosić przynajmniej 25 cm. Umożliwi to wygodne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami. Istotna będzie także szerokość stopni w najwęższym punkcie. Za optymalną uważa się tutaj szerokość 16 cm. Stopnie o szerokości 10 cm traktuje się jako przeciętne. Schody zabiegowe drewniane czy też schody zabiegowe kręcone to wybór wart rozważenia. Sprawdź także ten artykuł o schodach kręconych i zabiegowych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody