Projekt schodów żelbetowych

Projekt schodów żelbetowych powinien powstać już na etapie przygotowywania projektu domu. Tak naprawdę dokładne zasady konstrukcji powinny zostać opisane w ogólnym projekcie domu, a wszystkie ważne elementy konstrukcyjne schodów muszą być przeliczone przez konstruktora.

Należy do nich zarówno głębokość, szerokość, jak i wysokość stopni, a także wielkość elementów konstrukcyjnych i sposób, w jaki schody powinny zostać wykonane. Projekt powinien określać także, czy mają to być schody jedno- czy dwubiegowe. Na jego podstawie dopiero można wykonywać schody. W niektórych przypadkach można pokusić się o zrobienie ich samodzielnie albo w tandemie ze znajomym, który ma chociaż trochę doświadczenia w tym temacie. Nie jest to bowiem trudne zadanie. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Schody żelbetowe – podstawowe rodzaje

Schody z żelbetu robi się na trzy sposoby i każdy z nich jest określeniem rodzaju. Tak naprawdę rodzaje schodów żelbetowych określają, na jakim elemencie konstrukcji domu będą opierać swój ciężar.

Najczęściej spotykane są schody monolityczne płytowe. W tym przypadku płyta żelbetowa jest oparta o belkach spocznikowych lub na ścianie. W takim wypadku elementy konstrukcyjne schodów są dość ciężkie i dość grube. Dlatego to rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku schodów małych i niezbyt szerokich. Jeśli będą miały za dużą rozpiętość, płyta będzie musiała być bardzo gruba, a to nie prezentuje się najlepiej.

Drugim rodzajem są schody policzkowe. Ich konstrukcję stanowią belki policzkowe, które opiera się na ścianie lub stropie. Stopnie opierają się z obu stronach na belkach lub z jednej strony na belce, a z drugiej na ścianie nośnej. Zbrojenie schodów policzkowych jest bardzo istotne zwłaszcza ze względu na ciężar całej konstrukcji.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele gotowych schodów

Szukasz gotowych schodów do swojego domu? Dobrze trafiłeś! Przedstawiamy najpopularniejsze modele gotowych schodów.

Schody wspornikowe to trzeci rodzaj schodów. Ich stopnie mocuje się w ścianie, na przykład w wieńcu. Robi się je dość wcześnie, w czasie budowy domu. Stopnie w schodach żelbetowych można zakotwiczyć także w poprzecznej belce. To rozwiązanie dobrze się prezentuje, ponieważ schody dotykają ściany tylko z jednej strony, z drugiej są wolne. Nadaje to ciężkiej konstrukcji co nieco lekkości. Schody żelbetowe to mogą być także schody drewniane, jeśli damy im takie wykończenie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Konstrukcja schodów żelbetowych

Wylanie schodów nie jest trudne. O wiele trudniejsze jest zrobienie całej konstrukcji. Pierwszym krokiem jest właśnie zakotwiczenie belek. Schody żelbetowe zaczyna się budować w momencie, kiedy strop jest wykończony i wypuszczone są z niego pręty zbrojeniowe biegu schodowego. W zależności od tego, czy zdecydujesz się na monolityczne płytowe schody czy innego rodzaju, pierwszym krokiem jest wykonanie deskowania.

Schody żelbetowe bez wykończenia, a także projekt schodów żelbetowych, ich konstrukcja i rodzaje do domu jednorodzinnego
Schody żelbetowe - rodzaje, projekty, porady, wykonanie krok po kroku

Deski podpiera się stemplami z żerdzi, które są rozmieszczone mniej więcej co 1 m. Dodatkowo także na stemplach należy oprzeć deskowanie spocznika. Kolejnym krokiem jest szalunek na stopnie, który mocuje się do ścian. Warto wiedzieć, że deski szalunkowe powinny być tak szerokie, jak szerokie są przewidziane stopnie. Ułożenie deskowania przy schodach prostych nie jest trudne. Jednakże ułożenie ich przy schodach krętych czy łamanych może być nieco trudniejsze. Trzeba dokładnie wyliczyć wszystkie kąty. Schody żelbetowe mają tę zaletę, że można nadać im dowolny kształt. Trzeba to tylko dobrze przemyśleć przy wykonywaniu deskowania. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu schodów półkowych.

Kolejnym krokiem jest oczywiście zbrojenie. Projekt schodów żelbetowych powinien określić takie parametry jak grubość i rozmieszczenie prętów stalowych. Zbrojenie schodów policzkowych i schodów innego rodzaju wygląda w zasadzie tak samo, różni się tylko grubość prętów. Należy tylko pamiętać o tym, że pręty zbrojeniowe nie mogą leżeć bezpośrednio na deskowaniu, należy pod nie podłożyć podkłady betonowe lub wykonane z tworzywa sztucznego.

Wykończenie i wykonanie schodów

Kolejny krok to już samo wykonanie, czyli wylanie schodów. Schody żelbetowe należy robić z betonu najwyższej jakości, B15 lub B20. Dopiero wtedy będziesz mieć pewność, że konstrukcja jest trwała i przetrwa przez długi, długi czas. Betonowanie rozpoczyna się od dołu, wylewając stopniowo beton na kolejne stopnie i ubijając je wibratorem do betonu. Po kilku dniach, kiedy cała konstrukcja zaschnie, można rozpocząć zacieranie do gładkości.

Schody żelbetowe mają tą zaletę, że można je wykończyć na wiele sposobów. Położenie wykładziny to tylko najprostszy i najtańszy z nich. Można z nich zrobić schody drewniane, to znaczy wyłożyć dobrej jakości drewnem zarówno stopnie, jak i podstopnice czy listwy przy ścianach. Oczywiście schody drewniane robi się całkowicie z konstrukcji drewnianej, ale tym sposobem możesz uzyskać ładny efekt za niewielką kwotę. Schody żelbetowe można pokryć także płytkami ceramicznymi czy gresem. To trwałe rozwiązanie, które nie wymaga intensywnej konserwacji. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach dębowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody