Nowoczesne schody szklane – gdzie pasują?

Szklane schody wewnętrzne to strzał w dziesiątkę we wszystkich bardziej nowoczesnych budynkach. Niesłusznie kojarzą nam się głównie z biurowcami. Tak naprawdę dobrze pasują zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w domach jednorodzinnych. Pod warunkiem oczywiście, że zyskają odpowiednią oprawę.

To bardzo nowoczesne schody wewnętrzne, nie będą więc pasowały do bardziej klasycznych wnętrz czy do mieszkań w stylu rustykalnym. Pasują do nich raczej minimalistyczne ozdoby i bardzo intensywne, modne kolory. To nie jest także dobre rozwiązanie do stylu skandynawskiego. Zapewnią wszystkim pomieszczeniom dostęp do światła, dodają lekkości każdej aranżacji. I chociaż szkło zbiera opinie niezbyt bezpiecznego, warto wiedzieć, że nowoczesne schody ze szkła są maksymalnie bezpieczne dzięki zastosowaniu najnowszej technologii. Jeśli szukasz więcej porad, a nie interesują cię schody szklane, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o schodach wewnętrznych.

Szklane schody wewnętrzne – rodzaje

Schody wewnętrzne, obojętnie czy są zrobione ze szkła, czy z innych materiałów, są podzielone na rodzaje ze względu na sposób konstrukcji. Można więc wyróżnić schody proste, jednobiegowe, jak i dwubiegowe. Bardzo dużym powodzeniem cieszą się szklane schody kręcone. Czasami spotyka się schody wykonane na szkielecie ze szkła lub aluminium, czasami są to schody półkowe – każdy stopień jest zakotwiczony w ścianie, tworzy jakby półkę. Schody półkowe są niezwykle estetyczne i nie zajmują za wiele miejsca, podobnie jak schody kręcone. Dlatego dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach lub mieszkaniach z antresolą.

Na uwagę zasługują także schody o ozdobnych stopniach – dzięki wewnętrznej folii PCB lub ozdobione metodą sitodruku. Ciekawym rozwiązaniem są schody łączone, wykorzystujące szkło i inny materiał. Bardzo popularne jest aluminium, ale warto zwrócić uwagę na schody drewniano szklane. To najwyższy poziom elegancji w nowoczesnym wydaniu. Schody drewniano szklane czasami mają tylko szklane balustrady, czasami to bardziej zaawansowana konstrukcja podstopnic i stopni z różnych materiałów. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach w salonie?

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze impregnaty do drewna

Chcesz odświeżyć i zaimpregnować drewniane elementy tarasu? Zastanawiasz się jaki impregnat do drewna wybrać? Te produkty najczęściej kupowali nasi czytelnicy.

Konstrukcja szklanych schodów – rodzaj szkła

Schody wewnętrzne robi się ze szkła hartowanego. Najczęściej to jest szkło trójwarstwowe i klejone za pomocą przezroczystych żywic chemoutwardzalnych. Z reguły szklany stopień ma całkowitą grubość 26 mm. To wystarczająco dużo, by uniósł ciężar dorosłej osoby, a jednocześnie taki rodzaj szkła hartowanego zapewnia bezpieczeństwo – nie jest łatwo je potłuc.

Szklane schody wewnętrzne w mieszkaniu, a także konstrukcja szklanych schodów i najmodniejsze schody ze szkła
Szklane schody wewnętrzne - opinie, ceny, wymagania, porady

Czasami szklane schody robi się ze szklanych płyt warstwowych laminowanych foliami PVB. Folie te cechują się dużą odpornością na rozrywanie, więc nawet w przypadku pęknięcia szkła, cała tafla utrzymuje się na swoim miejscu. Folie mogą mieć różne kolory, dają więc bardzo ciekawy efekt przenikania barwy przez szkło. Laminowanie następuje w piecu lub w worku próżniowym. W takich warunkach folia nie tylko przykleja się do szkła na stałe, lecz może także łączyć ze sobą dwie różne płyty. Dzięki temu cała powierzchnia stopnia jest bardziej wytrzymała. Sprawdź także ten artykuł o zastosowaniu schodów półkowych.

Schody szklane – ceny

Tak naprawdę bardzo trudno jest określić, ile mogą kosztować szklane schody. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj materiału wybierzesz. Szkło hartowane jest dość drogie, dlatego zarówno stopnie, jak i szklane balustrady mogą sporo kosztować. Jeśli kupisz gotowe schody kręcone czy tylko szkło na schody półkowe, możesz spodziewać się niższej ceny, niż kiedy zdecydujesz się na stopnie na konstrukcji aluminiowej czy nawet wykonanej ze stali nierdzewnej.

Same stopnie na schody półkowe (18 sztuk) potrafią kosztować około 20 tys. złotych. Czasami można kupić stopnie lub podstopnice nieco taniej – po około 800-900 zł za samą taflę szkła. Do tego dochodzi cena konstrukcji i montażu. Można przyjąć, że schody szklane kosztują od 25 do nawet 50 tys. złotych. Schody szklane z elementami ze stali to wybór wart rozważenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o schodach dębowych?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły z kategorii schody