Trepy na schody - rodzaje, ceny, opinie, materiały
Decydując się na budowę schodów betonowych, powinniśmy zastanowić się od razu, czy chcemy je zostawić w stanie surowym czy lepiej wykorzystać trepy na schody, dzięki którym zamienią się one w schody drewniane, a ich wygląd będzie bardziej przyjazny dla oka. Zobaczmy więc, jak w łatwy sposób można skorzystać z trepów drewnianych, jakie są opinie na ich temat oraz jaka jest ich cena.
Jeśli planujesz remont lub wykończenie wnętrz, skorzystaj z usługi Szukaj Wykonawcy, dostępnej na stronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskasz dostęp do najlepszych ofert.
Z tego artykułu dowiesz się:
Trepy na schody - podstawowe informacje, które warto znać
Trepy schodowe cieszą się bardzo dobrą opinią wśród klientów, przede wszystkim dlatego, że w niskiej cenie możemy doskonale odmienić nasze schody betonowe i stworzyć z nich schody drewniane, np. schody bukowe, schody jesionowe, czy schody dębowe. Te gotowe stopnie możemy zakupić w różnego rodzaju sklepach budowlanych i dopasować do wielkości swoich schodów.
Powinniśmy wiedzieć o tym, że trepy drewniane są niezbędne do wykończenia schodów rzymskich. Jest to wymagane, ponieważ w ich przypadku kąt nachylenia wynosi zwykle około 45o. Dla schodów drewnianych rzymskich stopnice drewniane mogą być podcinane lub też naprzemienne.
Jeśli decydujemy się na zakup trepów schodowych do naszego domu, warto wiedzieć, że wykonywane są one z różnych materiałów. Możemy zakupić trepy jesionowe, bukowe, dębowe i inne, natomiast najlepszym rozwiązaniem będą stopnice drewniane z dębu, ponieważ są one bardzo wytrzymałe i charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie.
Jeśli chodzi natomiast o to, jaka jest cena za trepy drewniane, musimy wiedzieć, że jest to zależne od kilku czynników. Pierwszym elementem składającym się na cenę jest to, z jakiego materiału została wykonana nasza stopnica drewniana. Jeśli wybieramy trepy jesionowe, bukowe i dębowe, powinniśmy liczyć się z tym, że będą one droższe niż gotowe stopnie wykonane ze świerku czy sosny, ponieważ materiały te nie są aż tak wytrzymałe i dobre jakościowo.
Co więcej, na cenę ma również wpływ to, jakiej wielkości jest gotowy stopień, od jakiego producenta go zakupimy, a także, w jakim miejscu go kupimy, bo wielokrotnie zdarza się tak, że kupując trep jesionowy lub inny prosto od producenta, zapłacimy mniej, niż kupując go w sklepie budowlanym. Przykładowo cena za trep do schodów drewnianych, wykonany z drewna dębowego, o długości 100 cm, grubości 4 cm i szerokości 31 cm, dostępny jest w cenie około 200 zł. Nie jesteś przekonany do tego rozwiązania? Sprawdź także ten artykuł o kosztach wykończenia schodów różnymi materiałami.
W jakich aranżacjach dobrze prezentują się trepy schodowe
Trepy na schody zyskały swoje dobre opinie, bo bez problemu możemy je wkomponować w różnego typu mieszkania, niezależnie od tego, w jakiej aranżacji mieszkanie jest utrzymywane. Dlatego, jeśli chcemy odmienić coś w swoim domu i pozbyć się surowego wyglądu schodów, polecane jest korzystanie z trepów schodowych.
Trepy schodowe dostępne są w różnych barwach. Oczywiście barwa zależy od tego, jaki typ drewna wybierzemy, ponieważ niektóre wpadają w brąz, inne w czerwień, czerń, a nawet i kremowy brąz. Dlatego tak ważne jest to, by odpowiednio zastanowić się nad typem drewna, biorąc przy tym pod uwagę jego właściwości.
Kolejną ważną rzeczą jest to, by dopasować kolor drewna drewnianych stopnic do tego, jakie odcienie drewna goszczą już w naszym domu. Dzięki temu zyskamy spójne i estetyczne połączenie. Jeśli jednak schody nie mają kontaktu z innymi drewnianymi elementami w pobliżu, możemy skorzystać z dowolnego odcienia drewna.
Trepy na schody - z jakiego drewna skorzystać
Zanim przejdziemy do kupna trepów schodowych, powinniśmy wiedzieć, że stopnice drewniane sprzedawane są w pewnych klasach. Klas mamy 5. Pierwszą z nich jest klasa A, która charakteryzuje się zdrowymi sękami, zrośniętymi do średnicy 8 mm. Sęki w kolorze czarnym muszą być zrośnięte do średnicy 5 mm maksymalnie. Dodatkowo pojedyncze listwy dobrane są ze sobą kolorystycznie, mogą one delikatnie błyszczeć, a cętki na nich mogą mieć maksymalnie 1 × 50 mm.
Kolejną klasą jest klasa B, która charakteryzuje się tym, że drewno ma zdrowe sęki, zrośnięte do średnicy 20 mm. Natomiast sęki czarne muszą być zrośnięte do średnicy 10 mm. Ten typ drewna może mieć nieliczne i mało widoczne ślady po przekładkach, zaprawki, może on też błyszczeć i dopuszczalna jest sporadyczna biel na jego powierzchni. Występują one w naturalnej kolorystyce, a cętki na nich mogą mieć maksymalnie 3 × 100 mm.
Gorszym typem drewna jest drewno z klasy C, które ma zdrowe sęki nieograniczone wielkością, dodatkowo zepsute i czarne sęki również mogą osiągać dowolną wielkość. Dopuszczalne są tutaj zarówno plamy po przekładkach, jak i zaprawki, biel, błyszczenie, przebarwienia, biel, zaciągi oraz cętki.
W dalszej kolejności przejdziemy do dwóch klas, które są tak naprawdę połączeniem dwóch innych. I tak tez wyróżniamy klasę AB, której jedna strona jest z klasy A, a druga z klasy B oraz klasę BC, z której jedna ze stron jest z klasy B, a druga z klasy C. Zatem sami możemy zauważyć, że najlepszym rozwiązaniem na nasze trepy schodowe będzie wybór klasy A, B i AB.